NITRA. Ľudovíta Štúra ako národovca, politika, jazykovedca i obyčajného človeka s jeho názormi a túžbami predstavuje výstava v synagóge. Pod názvom Ľudovít Štúr – Stredoeurópan ju môžete vidieť do konca októbra. Pripravilo ju mesto spolu s UKF a Krajskou knižnicou Karola Kmeťka.
Štúr očami súčasníkov
Výstavu tvoria umelecké fotografie Erika Knoteka a Michala Dzurecha z Uhrovca, Modry a Nitry, Štúrove portréty od žiakov ZŠ na Cabajskej ulici, originálna podobizeň národovca od výtvarníčky Sone Bellerovej a publikácie z nitrianskej knižnice. Na fotografiách môžete vidieť napríklad evanjelickú faru v Modre, interiér pamätnej izby v rodnom dome Štúra v Uhrovci, jeho pamätník, hrob, miesto, na ktorom sa Štúr postrelil i dom, v ktorom prežil posledné dni svojho života.
Ako povedal Ján Gálik, odborný asistent z Ústavu stredoeurópskych jazykov a kultúr Fakulty stredoeurópskych štúdií UKF, univerzita sa výstavou rozhodla zareagovať na výzvu mesta. To ponúklo možnosť finančnej podpory projektov, týkajúcich sa tematiky Roka Ľudovíta Štúra, v ktorom si pripomíname jeho 200. výročie narodenia.
„S kolegyňou Irenou Lehockou sme vymysleli projekt s názvom Ľudovít Štúr – Stredoeurópan – preto, aby sme ho sprítomnili ako významnú osobnosť nielen slovenských dejín ale aj dejín strednej Európy, keďže pôsobil tiež v Čechách, Maďarsku či Nemecku. Naším cieľom je Štúra priblížiť očami súčasníkov,“ skonštatoval Ján Gálik.
Umelecké slovo i prednášky
Počas vernisáže premietli videodokument Erika Knoteka, bývalého študenta fakulty. Predstavil osobnosť Ľudovít Štúra, významné míľniky jeho života i jeho nezastupiteľné miesto v našich dejinách. Záver oživil nápad Ireny Lehockej, ktorá k spolupráci prizvala herca Starého divadla Miloša Kusendu. Ten si v dokumente zahral Štúra – prechádzajúceho sa po meste či dokonca s mobilom pri uchu.
„Bola to super skúsenosť. Štúr stále pre mňa zostáva veľkou osobnosťou, bol to zaujímavý pocit zahrať si ho. Zatiaľ sa mi to nestalo a asi sa už ani nestane, využil som preto situáciu a chňapol som po tejto postave. Na dokumente aj fotografiách sme pracovali asi týždeň,“ povedal Kusenda.
Videodokument budú môcť návštevníci vidieť ešte 6. októbra, kedy sa v synagóge od 10. h uskutoční podujatie nadväzujúce na výstavu. V rámci neho sa predstavia herci Starého divadla, s umeleckým prednesom vystúpia Jozef Šimonovič a Hilda Michalíková. Súčasťou budú odborné prednášky profesorov Tibora Žilku a Ľubomíra Kralčáka z Katedry slovenského jazyka FF UKF. Zaznie tiež hudba v podaní Adama Svitača a Michala Mikuláša.
Význam osobnosti Ľudovíta Štúra priblížil profesor Tibor Žilka.
Štúra si zahral Miloš Kusenda, herec SDKS v Nitre.
Knihy z fondu Krajskej knižnice Karola Kmeťka.
Práce žiakov zo ZŠ Cabajská v Nitre. FOTKY: (ČE)