NITRA. Neodmysliteľnou súčasťou Divadelnej Nitry je už deväť rokov projekt Asociácie Divadelná Nitra Darujem ti tulipán. Tento rok mali na festivale niekoľko aktivít, jednou z nich bol piatkový workshop Septembrový tulipán v synagóge.
Podujatie spojilo asi 50 detí zo škôl z Bratislavy a nitrianskej ZŠ kniežaťa Pribinu – vidiacich, nevidiacich, slabozrakých, mentálne postihnutých, rôzneho veku i z odlišného sociálneho prostredia.
Podľa akademickej sochárky Eleny Károvej, ktorá projekt vedie, deväť rokov jeho existencie o niečom hovorí, ale nie to nič formálne.
„Tu sa skutočne vytvorila jedna neuveriteľne krásna skupina detí, ktoré radi tvoria. Je to nezvyklé, tie deti, hoci majú 12 rokov, sem idú s nadšením, do tvorby sú totálne zainteresované. To je výsledok toho, že sa na pripravujú a sú zvyknuté sem chodiť,“ hovorí Elena Kárová. „Neboja sa veľkých tém, robím s nimi veci, ktoré by možno inak nezažili – napríklad grafity či stavby veľkých sôch. Zároveň sa majú vždy veľmi dobre, príjemne, majú relax, okolo seba zvieratká. Sme taká rodina bez nejakých sentimentov, prosto skupina detí, ktorá si to všetko, mám pocit, odnesie aj do budúcnosti.“
Mnohé deti s projektom „žijú“ celé roky, ďalšie, ktoré pribúdajú, volá Elena Kárová „planktón“. „Nové detičky, to je úžasný planktón. Aktivity projektu milujú a to je dobre. Môžem ich v 7 rokoch podchytiť a ony si pomaličky zvykajú zachytávať svoje sny, imagináciu... To je vec, ktorú im málokto vysvetlí, ako svoj sen dať na obrázok,“ pokračuje Kárová.
„Ich imaginácia je taká obrovská, že ja mám čo robiť, aby som neraz až nerozplakala z toho, aké bohatstvo majú v sebe. Popri arteterapii je pre deti veľmi dôležitá rytmická terapia – bubnovanie. Nevidiaci dajú všetko do svojich rúk, rozvibruje sa im celý organizmus. Zároveň na chvíľu „odídu“ do iného, príjemného sveta.“
Ďalšou z akcií projektu je na námestí interaktívna inštalácia empathy black box s rozmermi 3x3x3 m, ktorá evokuje tmavý svet nevidiaceho človeka. Pred Štúdium DAB je inštalovaná putovná výstava Umenie nevidiacich detí, ktorá prešla obchodnými centrami takmer celého Slovenska. V pondelok 28. septembra o 10. h projekt v synagóge pokračoval prednáškou Čierny/biely svet spojenou videoprojekciou o deviatich rokoch integračných tvorivých aktivít pre slabozraké a nevidiace deti. V Bratislave - priamo v areáli školy a internátu, kde zrakovo postihnuté deti žijú - vznikol v júni Záhon pre nevidiacich, Záhon zmyslov je v pláne vysadiť na námestí v Nitre do budúceho ročníka festivalu.
„Všetko je to o empatii. Tento festival je pre nás ako ušitý, projekt naplno ukázal svoj zmysel. Tých deväť rokov nebolo márnych,“ doplnila Kárová.
Zábery z workshopu v synagóge.
Ďalšou z akcií projektu je na námestí interaktívna inštalácia empathy black box s rozmermi 3x3x3 m, ktorá evokuje tmavý svet nevidiaceho človeka.FOTKY: (ČE)