NITRA. Ploštice sa nedávno dostali do mestských nájomných bytov na Dvorčanskej ulici. Už druhý rok s nimi majú problémy v bytoch na Orechovom dvore, odkiaľ ich vlani ľudia preniesli aj do mestskej ubytovne na Hlbokej.
Situácia je kritická, Službyt ako správca už minul na boj proti plošticiam tisíce eur. „Máme obavu, aby sa nerozšírili do mesta. Napríklad cez deti z Orechovho dvora, ktoré navštevujú viaceré nitrianske školy,“ upozornil nás zdroj.
Majú obmedziť návštevy
„Ploštice sa objavili na Dvorčanskej pred dvomi mesiacmi, kedy si v jednom byte dali súkromne urobiť zásah. Nám to bolo oznámené v minulom týždni,“ povedal Pavol Bielik, riaditeľ Službytu.
Dodal, že ploštice sa do bytov na Dvorčanskej dostali z Orechovho Dvora „prostredníctvom návštev, ktoré tam chodia“.
Správca už dal urobiť dezinsekciu priestorov a požiadal obyvateľov o obmedzenie návštev. Na schôdzi dostali informácie, ako majú proti nepríjemnému hmyzu postupovať.
Všetko platil Službyt
V mestskej ubytovni na Hlbokej údajne už ploštice nie sú. „Boli tam urobené dva postreky, stálo to približne tristo eur. Ľudia sa museli na tri dni vysťahovať,“ povedal Bielik.
Aj na Hlbokú vraj ploštice priniesli ľudia z Orechovho dvora. Tam je situácia najhoršia, hmyz našli v dvadsiatke bytov. Na opakované postreky už Službyt minul približne päťtisíc eur.
Doteraz sa obyvatelia na nákladoch nepodieľali, no to sa môže zmeniť. „V budúcnosti je možné, že uplatníme finančné spolupodieľanie sa nájomníkov v prípade potreby opakovaných zásahov z dôvodu nedisciplinovanosti,“ avizoval Pavol Bielik.
Dezinsekcia autobusu?
Službyt podľa našich informácií navrhol mestu, aby zabezpečilo dezinsekciu školského autobusu, ktorý vozí deti z Orechovho dvora.
Radnica sa k tejto téme nevyjadrila. Zaslala nám len stanovisko, v ktorom potvrdila výskyt ploštíc na Orechovom dvore a Dvorčanskej.
„V ostatných zariadeniach (školy, stravovacie a zdravotnícke zariadenia a iné) ich výskyt do tohto času nebol zaznamenaný,“ povedal Andrej Jančovič.
Útočí v noci
Ploštica napáda svoje obete v noci, keď spia. Cez deň sa ukrýva v štrbinách nábytku a stien, zalieza aj do elektrických zásuviek.
Uštipnutie spôsobuje u väčšiny ľudí vznik bolestivých a svrbiacich pupákov. Podľa wikipédie „silnejšie pobodanie u citlivých ľudí sprevádza horúčka, opuchy a niekedy aj žihľavková vyrážka po celom tele“.
Na hostiteľa dokážu v úkryte čakať aj rok
Službyt sa obrátil na uznávaného odborníka Zdena Jašku, ktorý poskytol rady, ako postupovať proti plošticiam. Základom je zablokovať ich rozšírenie, čo si vyžaduje dezinsekčný zásah, „a to nielen v známom ohnisku výskytu ploštice, ale aj v ďalších priľahlých priestoroch, prípadne i odstránenie niektorých bytových textílií a čalúnených predmetov".
Spôsob života ploštice posteľnej podľa odborníka „prakticky neumožňuje preventívne - chemickými prostriedkami zabezpečiť priestor pred jej náhodným zahniezdením". Ploštice sa do bytu môžu dostať na textíliách, nábytku či obrazoch, ale aj v batožine.
Ploštice dokážu v úkryte čakať bez potravy na svojho hostiteľa až rok. Treba preto zvýšiť každodennú vizuálnu kontrolu použitej posteľnej bielizne a matracov. Ak máte podozrenie na výskyt krv sajúceho hmyzu, ako sú ploštice a blchy, musíte bielizeň chemicky ošetriť alebo oprať pri 60 stupňoch. Matrace a koberce povysávajte a vrecúško z vysávača ihneď odstráňte. Volajte dezinsekčnú službu.
Jaško radí pravidelne kontrolovať aj menej prístupné miesta: odtiahnuť postele, nadvihnúť koberce, povysávať všetky špáry, prieduchy a priestory za nábytkom a obrazmi.
Postrek nezanecháva viditeľné stopy, neškodí ľuďom ani zvieratám a kvetom. Netreba zakrývať nábytok, len akváriá. „Ihneď po dokončení postreku je nutné ošetrený priestor opustiť na dve - tri hodiny,“ radí odborník. Po návrate treba priestor povysávať a vrecko z vysávača odstrániť z budovy. Dezinsekciu treba spravidla opakovať, niekedy aj viackrát.
Zdroj: CHEMIX-D