V špičkovo vybavených laboratóriách má byť aj mikroskop v hodnote 863-tisíc eur.
NITRA. V polovici októbra otvoria v Nitre technologické centrum AgroBioTech za vyše 26 miliónov eur. Pracovať v ňom budú renomovaní vedci v špičkovo vybavených laboratóriách. AgroBioTech - ako to už z názvu centra vyplýva - má prepojiť viacero vedných oblastí.
AgroBioTech pozostáva z troch samostatných výskumných pracovísk - tie sú na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite, na Univerzite Konštantína Filozofa a v Ústave genetiky a biotechnológie rastlín Slovenskej akadémie vied. Hlavná časť vznikajúceho výskumného centra sa nachádza v areáli Slovenskej poľnohospodárskej univerzity.
Centrum za vyše 26 miliónov eur
Celkové náklady na vznik moderného vedeckého pracoviska dosiahnu astronomických 26 308 960 eur. Z tejto čiastky 22 362 616 eur hradia zdroje Európskej únie, 2 630 896 eur pôjde zo štátneho rozpočtu a zvyšok zaplatia tri vyššie spomínané inštitúcie, v ktorých bude výskum prebiehať. Napríklad SPU z vlastných zdrojov uhradí 1 096 808 eur.
Zámerom projektu je vytvorenie regionálneho centra aplikovaného výskumu a vývoja v oblasti agro-bio-technológií. Má sa tu realizovať výskum na medzinárodnej úrovni v oblasti agrobiológie, technológie spracovania poľnohospodárskych produktov, agropotravinárstva, biotechnológií, genetických technológií, agroekológie a bioenergetiky.
Len v samotnom centre AgrioBioTech vznikne 25 špecializovaných a 3 integrované laboratória. V jednom z nich má byť transmisívny elektrónový mikroskop najnovšej generácie za približne 863-tisíc eur. Používa sa na analýzu objektov menších ako bunky.
Overia adaptáciu rastlín na meniace sa počasie
V technologickom centre budú experti v rôznych vedných oblastiach pracovať na viacerých projektoch. Skúmať sa tu má napríklad výroba palív do poľnohospodárskych strojov, vedci budú tiež odhaľovať falšovanie mäsa, otestujú biopalivá a zistia, ako sa tradičné rastliny dokážu adaptovať na netradičné a meniace sa klimatické podmienky.
Výsledky výskumu by mali pomôcť napríklad poľnohospodárom, ktorí pri snahe dopestovať plodiny čoraz častejšie čelia extrémnemu suchu, alebo naopak, prívalovým dažďom. V laboratóriách by mohli vyšľachtiť napríklad novú generáciu pšeníc.
Vedci sa rovnako povenujú aj potravinám vhodným pre racionálnu výživu. Ideálne takým, ktoré nielen chutia, ale človeku nespôsobujú nadváhu ani ďalšie zdravotné problémy.
Vedci ostanú zamestnancami univerzity
Slovenská poľnohospodárska univerzita bude mať v AgroBioTech aj vlastných vedcov. V rámci 25 špecializovaných laboratórií už pracuje alebo bude pracovať okolo 130 pedagogických a vedeckovýskumných zamestnancov, ktorí však ostanú kmeňovými pracovníkmi jednotlivých fakúlt univerzity. Bez nich by viaceré študijné programy mohli prísť o akreditáciu.
Svoju vedeckú činnosť ale budú môcť desiatky odborníkov z SPU realizovať v AgroBioTech - a to práve vďaka vybudovanej infraštruktúre potrebnej pre výskum.
"Pre zabezpečenie prevádzky Výskumného centra AgroBioTech a výskumnú prácu na unikátnych prístrojoch boli vytvorené nové pracovné miesta, avšak hlavné vedecké aktivity sú očakávané od zamestnancov fakúlt SPU, pre ktorých sú v centre vytvorené podmienky pre ich vedeckú činnosť," povedala Renáta Chosraviová, hovorkyňa univerzity.