NITRA. Pred samosudkyňu okresného súdu sa dnes postavili dvaja zamestnanci Západoslovenskej vodárenskej spoločnosti. Miroslav G. a Ivan K. sú obžalovaní z prečinu usmrtenia trojročnej Vanesky.
Dievčatko bolo na prechádzke so strýkom a bratrancom, keď skočilo na provizórne prekrytú vodárenskú šachtu na brehu rieky. Doska sa zlomila a Vaneska sa prepadla do hĺbky približne piatich metrov.
Strýko za ňou skočil, no už ju nenašiel. Silný prúd splaškov ju odniesol až do neďalekej čistiarne odpadových vôd.
Tragédia sa stala v máji 2012 v nitrianskej mestskej časti Krškany. Len šesť dní pred ňou boli neďaleko osudnej šachty dvaja vodári, ktorí čistili mrežu. Žena zo susedstva vypovedala, že ich na chýbajúci poklop upozornila. Práve jej svedectvo je v kauze kľúčové.
Vaneskini rodičia sa na dnešnom pojednávaní neubránili slzám. Na súde museli znovu opísať, čo sa stalo v osudný deň. Foto: (mh)
S obžalobou nesúhlasia
Zamestnanci vodární podľa obžaloby nezabezpečili prekrytie šachty a ani problém neoznámili svojim nadriadeným.
„Moji klienti s obžalobou nesúhlasia,“ povedal obhajca. Dodal, že obaja ľutujú, čo sa stalo, ale zodpovednosť za to necítia.
Dnes na súde obaja obžalovaní vodári popreli, že by vedeli o chýbajúcom poklope. Vypovedali, že počas čistenia mreže na výpusti sa s nikým nestretli a nikto ich na poklop neupozornil. V opačnom prípade by to vraj nahlásili nadriadeným.
Vodári čistili túto mrežu. Tvrdia, že si nevšimli, či je šachta nad ňou prekrytá. Foto: (mh)
Žiadajú nemajetkovú ujmu
Rodičia nebohej Vanesky žiadajú ako nemajetkovú ujmu spolu 120-tisíc eur. „Navrhujem však, aby ich súd odkázal na občiansko-právne konanie,“ povedala právna zástupkyňa rodičov Diana Beresecká.
Poukázala na rozhodnutia Najvyššieho aj Ústavného súdu, podľa ktorých zodpovedá v takýchto prípadoch za zásah do osobnostných práv fyzickej osoby zamestnávateľ. Podľa Bereseckej by teda mala nemajetkovú ujmu zaplatiť Západoslovenská vodárenská spoločnosť.
Občiansko-právne konanie sa už na okresnom súde začalo, bolo však prerušené. Čaká sa, ako dopadne trestné konanie.
Západoslovenská vodárenská spoločnosť zodpovednosť odmietla, jej právna zástupkyňa v minulosti vyhlásila, že vinníkom je ten, kto poklop zo šachty ukradol.
Po tragédii doplnili sedemnásť poklopov
Právna zástupkyňa rodičov pripomenula, že podľa prevádzkového poriadku majú vodárne kontrolovať kanalizačné zariadenia minimálne dvakrát do roka. Na osudnej šachte však podľa svedkov chýbal poklop celé roky.
Podľa záberu z Google mapy tam nebol ani v apríli 2012. Po Vaneskinej smrti dali vodárne doplniť až sedemnásť poklopov len v lokalite, kde sa stala tragédia.
„Na niektorých šachtách aj teraz chýbajú poklopy,“ povedal na súde Peter Jánošík, Vaneskin otec.
Šachta je hlboká asi päť metrov. Foto: (mh)
Vodár hovoril o neúmyselnej pasci
Ako sme už spomenuli, na šachte do ktorej spadlo dievčatko, bola položená doska. Dala ju tam suseda, pretože zo šachty vychádzal smrad. Ide o tú istú ženu, ktorá na polícii povedala, že na chýbajúci poklop upozornila aj vodárov.
„Mne to pripadá tak, že tam neúmyselne bola vytvorená pasca,“ reagoval dnes na súde jeden z obžalovaných vodárov. Zamyslel sa nad tým, či by sa stalo nešťastie, aj keby šachta nebola provizórne prekrytá doskou.
Ženu, ktorá usvedčuje vodárov, že o chýbajúcom poklope vedeli a nekonali, chce súd vypočuť v novembri. Predvolá aj bývalého šéfa závodu a bývalého mestského poslanca, ktorý bol na chýbajúci poklop upozornený tiež.
Vaneska Jánošíková zomrela po páde do provizórne prekrytej vodárenskej šachty. Foto: archív rodiny