Daniela Bidelnicu pred rokmi zaujala metóda prenosu embryí a vznik nového života. Absolvoval tvorivé štipendium a vytvoril cyklus Biotechnológie.
NITRA. Po tridsiatich rokoch sa Daniel Bidelnica vrátil na „miesto činu“. Presne toľko času ubehlo odvtedy, čo mal akademický maliar svoju prvú výstavu na pôde Výskumného ústavu živočíšnej výroby v Nitre–Lužiankach. S náplňou práce inštitúcie tematicky ladila maximálne.
Biotechnológie v umení
„Je to trošku paradox, v tomto ústave som pred rokmi absolvoval tvorivé štipendium - zaoberal som sa témou biotechnológie v tvorbe a umení. Zaujala ma metóda prenosu embryí, vznik nového života a podobne. Vytvoril som vtedy cyklus obrazov s názvom Biotechnológie,“ spomína Daniel Bidelnica.
„Teraz, po troch desiatkach rokov, ma znovu oslovili, aby som v týchto priestoroch vystavil niečo súčasné, čo sa od prvej výstavy odlišuje názorovo, tematicky aj formálne.“
Aktuálnym Výberom z tvorby autor predstavuje cyklus obrazov Kamufláže. „Sú na nich síce abstraktné motívy, ale zároveň v nich cítiť figurálne prvky. Premaľovávaním ich kamuflujem, figúru potláčam a vytváram nový svet.“
Inšpiráciu výtvarník nachádza v dennom živote, ale aj vo svojich víziách a snoch. Potom sa nechá predstavami unášať a snaží sa ich zachytiť na plátne. Sú to väčšinou pocitové záležitosti.
„Tým, že do toho dávam pozitívny akcent, snažím sa o harmóniu. Dúfam, že to osloví aj iných ľudí, ktorí majú radi pozitívny spôsob myslenia. Harmóniu sa snažím docieliť výraznými kontrastnými farbami,“ doplnil umelec.
Vo svojej tvorbe má presahy aj do iných oblastí – úžitkovej tvorby, grafiky, sochárstva, dizajnu či textilu – stále je však u neho prvoradá maľba. „Obrazom sa dá vyjadriť všetko,“ jednoznačne uzavrel výtvarník.
S manželkou vystavuje v Ríme
Len deň pred vernisážou sa Daniel Bidelnica vrátil z Ríma, kde mu spolu s manželkou – maliarkou a reštaurátorkou Máriou – otvorili veľkú expozíciu Cesty do Ríma. Umenie talentovaného Nitrana, ktorý dnes žije a tvorí v ateliéri v Bratislave, je už dlhé roky známe ďaleko za hranicami Slovenska. Jeho ateliér je výnimočný je tým, že v ňom vznikla prvá súkromná maliarska škola Gustáva Mallého.
„Je doslova nabitý pulzujúcou tvorivou a pozitívnou energiou, tvorili v ňom zakladajúci velikáni slovenskej výtvarnej moderny - Koloman Sokol, Cyprián Majerník, Ladislav Guderna, Marián Čunderlík a mnohí iní významní slovenskí maliari,“ hovorí kurátorka výstavy Marta Hučková.
„Bidelnicova tvorba postupne prechádzala viacerými vývojovými etapami – od realistickej ku geometrickej abstrakcii, v ktorej sa stával dominantným kolorizmus. Novým impulzom pre jeho tvorbu sa stali študijné zahraničné pobyty, ktoré ovplyvnili aj ďalšie etapy jeho maliarskej práce."
Svoju tvorbu autor okrem európskych krajín predstavil v Kanade, Mexiku, Brazílii či Egypte. Jeho diela sa nachádzajú v súkromných a galerijných zbierkach takmer po celom svete. Je zakladateľom maliarskeho sympózia v Kaštieli Mojmírovce, medzinárodného stretnutia 4 + 4 na Farme Bolka Polívku v Olšanoch a taktiež je spoluzakladateľom Spoločnosti voľných výtvarných umelcov.
Daniel Bidelnica spolu s manželkou Máriou - výtvarníčkou a reštaurátorkou. FOTKY: (ČE)