Sám sa doň prihlásil a nakoniec ho aj vyhral.
ZLATÉ MORAVCE. Veľké zemetrasenie prežila hneď v prvý októbrový deň samospráva. Primátorka Serafína Ostrihoňová odvolala dlhoročného riaditeľa Technických služieb Branislava Vargu.
Na jeho stoličku sa usadil Miroslav Šlosár, ktorý doteraz šéfoval mestskému úradu a posledných pár týždňov aj Záhradníckym službám. Vedenie mestského úradu po Šlosárovi prevzala právnička Katarína Páleníková, ktorá tu pracuje iba od júla.
Šlosára vybrali Šlosárovi podriadení
Všetky tieto zmeny začali štvrtkovým výberovým konaním na riaditeľa Technických služieb. V ňom zvíťazil doterajší prednosta mestského úradu Miroslav Šlosár.
Spôsob, akým mesto urobilo výberové konanie, považujú viacerí poslanci aj odborníci na samosprávu za úplnú frašku. V komisii, ktorá o víťazstve Šlosára rozhodla, sedelo priveľa ľudí, ktorí sú priamo na ňom alebo na meste závislí.
Štyria ľudia z komisie sú zamestnancami mestského úradu, ktorý v deň výberového konania stále riadil prednosta Šlosár. Štvorica bola v tom čase priamo podriadená Šlosárovi.
Vo výberovej komisie sedela právnička mestského úradu Katarína Páleníková, vedúci stavebného oddelenia na mestskom úrade Štefan Nociar a Lenka Drienovská, personalistka z mestského úradu. Výberovej komisii šéfoval ďalší Šlosárov podriadený - Jozef Molnár, šéf oddelenia projektov a propagácie mesta na mestskom úrade.
Okrem štvorice Šlosárových podriadených sa vo výberovej komisii zišli aj ďalší ľudia, ktorí majú napojenie na mesto a mestské financie. Za poslancov sa do komisie posadila Klaudia Ivanovičová, ktorá poberá plat za prácu v ďalšom mestskom podniku - Ivanovičová pracuje v Mestskom stredisku kultúry a športu. Druhým poslancom bol Karol Švajčík. Jeho manželka je sekretárkou na mestskom úrade.
Posledným členom výberovej komisie bol Michal Mášik, ktorý je zamestnaný v Technických službách.
ZOMOS: Toto je priveľa už aj na Zlaté Moravce
Takéto zloženie komisie šokovalo mimovládnu organizáciu Združenie občanov miest a obcí Slovenska (ZOMOS), ktorá monitoruje dianie v samosprávach.
"Pri zistení, koľko doslova závislých ľudí od víťaza tohto konania bolo členmi výberovej komisie, sa ani výsledku nedivím. Je zjavné, že nebolo inej cesty," povedal predseda združenia Vladimír Špánik.
Že výberové konanie ani nemohlo inak dopadnúť, si myslí aj poslanec Michal Cimmermann. "V každej normálnej demokratickej spoločnosti je neakceptovateľné, aby sa do výberového konania na post riaditeľa mestského podniku prihlásil človek, ktorý ho celé pripravoval, stanovil sám pre seba kritéria výberu a mohol priamo ovplyvniť jeho priebeh prostredníctvom svojich štyroch podriadených zamestnancov," hovorí Cimmermann. Postup, ktorý zvolil mestský úrad, podľa poslanca "iba potvrdzuje, v akom žalostnom stave sa momentálne nachádza".
Pochybnosti o férovom a nezávislom výbere riaditeľa Technických služieb nevzbudzuje iba komisia zložená z ľudí priamo podriadených víťazovi výberového konania, ale aj to, že Šlosár bol vo výberovom konaní, do ktorého sa sám prihlásil, uvedený ako kontaktná osoba. Prednosta tam mal dokonca napísaný aj svoj mobil.
"Tento lapsus, keď vo výberovom konaní zvíťazí človek, ktorý je označený ako kontaktná osoba pre výberové konanie, je tak absurdný, že mám pocit, že aj na Zlaté Moravce to je už priveľa," komentoval postup mesta Špánik.
Pri zistení, koľko ľudí v komisii bolo závislých na víťazovi, sa ani výsledku nedivím.
VLADIMÍR ŠPÁNIK, ZDRUŽENIE OBČANOV MIEST A OBCÍ SLOVENSKA
Švajčík: Šlosár bol najlepší
Primátorka Serafína Ostrihoňová sa vyhla odpovedi na otázku, či je výberové konanie, aké v tomto prípade predviedlo mesto, v poriadku. Odkázala, že komisiu menovala tak, aby v nej bola zastúpená každá oblasť - personálna, odborná, právna, poslanecká a zamestnanecká.
Karol Švajčík, ktorý bol jedným z dvoch poslancov vo výberovej komisii tvrdí, že až do jej zasadnutia "nemal tušenia" o počte a zložení ľudí v komisii. "Aj v minulosti členovia výberovej komisie boli zamestnanci mestského úradu, neštandardné bolo len to, že do výberového konania sa zapojil aj prednosta mestského úradu, čo prekvapilo aj mňa," povedal Švajčík. Tvrdil, že pri výbere sa riadil iba zákonom, ktorý hovorí, že výberové konanie sa uskutočňuje bez akýchkoľvek obmedzení a priamej alebo nepriamej diskriminácie.
Naopak, Švajčíkov kolega z poslaneckých lavíc Cimmermann nazval takéto výberové konanie "excesom" a "dopredu dohodnutou fraškou, ktorá je podvodom na voličoch".
Švajčík nám popísal priebeh konania, v ktorom uchádzači písali vedomostný test formou otvorených otázok. Otázky z písomnej časti podľa viacerých zdrojov zostavoval šéf komisie Molnár, ktorý bol podriadeným Šlosára. Po vyhodnotení písomnej časti čakal uchádzačov ústny pohovor, v ktorom mohli získať viac bodov ako v písomnej časti. Podmienkou úspechu bolo získanie najmenej polovice z celkového počtu bodov. To sa podľa Švajčíka podarilo iba Šlosárovi.
Hovoriť o výberovom konaní aj o riadení Technických služieb sme chceli aj so samotným Šlosárom. Ten ale nedvíhal mobil a neodpovedal ani na mail.
Branislav Varga ako riaditeľ skončil, Serafína Ostrihoňová mu zobrala poverenie viesť podnik.
FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK
Z právničky po troch mesiacoch prednostka
V rovnaký deň, ako komisia vybrala za riaditeľa Technických služieb Miroslava Šlosára, odňala primátorka poverenie viesť podnik doterajšiemu riaditeľovi Branislavovi Vargovi.
Aj Varga podľa našich informácií patril medzi osem uchádzačov, ktorí chceli šéfovať Technickým službám. Troch z nich ale komisia z konania vyradila. Dvaja - medzi nimi aj Varga - nemajú vysokú školu druhého stupňa technického alebo ekonomického smeru. Ďalší kandidát prešvihol termín odovzdania prihlášky.
Šlosár bude okrem Technických služieb viesť aj Záhradnícke služby. Oba podniky by sa mali onedlho zlúčiť do jedného. Aj na šéfa Záhradníckych služieb prebehlo výberové konanie, komisia ale nevybrala ani jedného z kandidátov.
Šlosár zároveň minulý týždeň prestal šéfovať mestskému úradu. Poverenie viesť radnicu dostala právnička Katarína Páleníková, ktorá tiež sedela vo výberovej komisii. Páleníková pracuje na radnici iba tri mesiace. V minulosti pracovala na ministerstve vnútra na pozícii štátny radca a v Sociálnej poisťovni ako metodik výberu poistného.
Šlosára by zo zákona mali na návrh primátorky menovať mestskí poslanci. Či to po výberovom konaní, ktoré viacerí označujú za frašku poslanci naozaj urobia, jasné nie je. "Treba len dúfať, že mestské zastupiteľstvo nájde dosť sily, ale hlavne rozumu, aby takto vybraného víťaza jednoducho nevymenovalo do funkcie," povedal šéf ZOMOS-u.