JUHOZÁPAD. Bezdomovci sú súčasťou každého mesta. Niekde ich je viac, niekde menej. Často sú to najmä oni, kto zamestnáva príslušníkov mestskej polície.
Množstvo neprispôsobivých občanov trápi najviac občanov Šale. Občania sa sťažujú na nevhodné správanie sa bezdomovcov, ktorí požívajú alkohol počas dňa na miestach so zvýšenou frekvenciou občanov.
Ľudia bez domova sú podľa slov občanov vulgárni, vykrikujú po nich, obťažujú okoloidúcich a v neposlednom rade aj znečisťujú verejné priestranstvá.
V lete sú najmä na pešej
V Šali sa bezdomovci najčastejšie zdržujú pri nákupných strediskách, v zastávkach a na železničnej stanici. V letných mesiacoch je to na najfrekventovanejšej ulici v meste, teda na pešej zóne.
Ako informovalo mesto na svoje webovej stránke, príslušníci mestskej polície museli v septembri len počas jedného týždňa zasahovať proti týmto ľuďom až osemkrát. Väčšina prípadov sa týkala mužov, ktorí budili verejné pohoršenie. „Hliadkou boli napomenutí a vykázaní z miesta,“ píše stránka Šale.
Podľa náčelníka mestskej polície v Šali Petra Krokavca riešia bezdomovcov a ich nevhodné správanie je na dennom poriadku. „Polícia denne kontroluje a rieši osoby, ktoré buď znečisťujú verejné priestranstvo, alebo obťažujú občanov žobraním. Skoro všetko sú to bezdomovci,“ povedal náčelník.
Bezdomovci zo Šale sa zvyknú najčastejšie zdržovať na železničnej stanici. FOTO: (LO)
Podľa neho robia, čo môžu, sú však limitovaní zákonom. Ak sa im podarí dostať bezdomovcov z jedného miesta, len sa presunú a vo svojom správaní pokračujú na inom mieste. Problémom sú obmedzené možnosti mestskej polície.
Protiprávne konanie treba nahlasovať mestskej polícii
Zasiahnuť proti nim však môže mestská polícia len vtedy, ak porušujú nejaké všeobecnezáväzné nariadenie, teda ak ide o čistotu, poriadok, konzumovanie alkoholu na verejnosti alebo porušujú zákon (budenie verejného pohoršenia, priestupky proti majetku).
„Ľudia bez domova často obťažujú občanov žobraním alebo vykrikovaním či urážaním, vždy to však treba nahlásiť. Ak takéto konanie nikto nenahlási, bohužiaľ, platí, že tam, kde nie je obeť, nemôže byť ani páchateľ,“ skonštatoval Peter Krokavec.
Aj ľudia bez domova majú svoje práva a nie je také jednoduché vykázať ich z verejného priestranstva – mohlo by to byť považované za obmedzenie osobnej slobody,“ povedal náčelník a dodal, že snahy pokutovať ich sú tiež bezvýsledné, pretože pokutu nemajú ako zaplatiť. „Exekútora na nich poslať nemôžeme, lebo nič nevlastnia,“ uviedol náčelník.
Niekedy sa situácia môže obrátiť aj proti mestským policajtom. Jeden z bezdomovcov, ktorému mestská polícia niekoľkokrát uložila napomenutie za nevhodné správanie sa na verejnosti, podal sťažnosť za šikovanie. Dotyčný tvrdil, že ho mestská polícia bezdôvodne kontroluje.
V Seredi bezdomovci pracovať nechcú
Problém s bezdomovcami evidujú aj v Seredi, aj keď sa v meste nevyskytujú vo zvýšenom počte. Podľa náčelníka mestskej polície v Seredi Jána Mizeríka zasahujú podľa potreby, teda vždy, keď dostanú podnet, či už z hliadkovej činnosti, alebo z kamerového systému. Hlásiť a oznamovať však môžu aj občania mesta.
Najčastejšie priestupky sú v zmysle § 47 proti verejnému poriadku: znečistenie verejného priestranstva, vzbudenie verejného pohoršenia, v zmysle § 50 proti majetku: drobné krádeže, porušovanie VZN o zákaze požívania alkoholických nápojov na území mesta Sereď,“ vymenoval Mizerík priestupky, ktoré rieši mestská polícia v meste. Podľa slov náčelníka ich riešia v priestupkovom konaní.
Najčastejším miestom výskytu seredských bezdomovcov sú lavičky v centre mesta, stany pri rieke Váh alebo si svoje domovy nachádzajú pod mostom. Bezdomovci v Seredi nepracujú, lebo nechcú. „V prípade, že znečistia verejné priestranstvo, musia to vyčistiť, ale zase je to len priestupok,“ povedal Mizerík.
Polícia sa podľa náčelníkov nechce uspokojiť s konštatovaním, že sa s nimi nedá nič robiť. Mestskí policajti v lokalitách so zvýšeným počtom bezdomovcov zvýšia obchôdzkovú činnosť.
V Šali sa problém snažia eliminovať aj tak, že ľudí bez domova vyzvú aspoň na upratanie parku, už niekoľkokrát im rozdali vrecia na smeti.
Najhorším obdobím pre bezdomovcov je jednoznačne zima, kedy vyhľadávajú rôzne zariadenia a úkryty, kde sa chcú schovať pred nízkymi teplotami.
V Seredi je počas zimných mesiacov otvorená pre bezdomovcov miestnosť na prespanie a k dispozícii majú aj jedlo. To všetko ale iba za určitých podmienok – najmä bez alkoholu a výtržností,“ ozrejmil náčelník mestskej polície v Seredi Ján Mizerík.
Mestská nocľaháreň pre ľudí bez domova funguje počas zimných mesiacov aj v Šali.
Bezdomovcov chcú vyhnať zo železničných staníc
Problémom bezdomovcov sa zaoberali aj zákonodarcovia v parlamente. V druhej polovici septembra schválili novelu zákona o dráhach, ktorá umožní zasiahnuť voči občanom, ktorí v priestoroch železničných staníc a čakární svojim odevom, vzhľadom alebo zápachom obmedzujú cestujúcich. Účinnosť novely sa predpokladá od novembra. Mnohé mimovládne organizácie novelu kritizovali, podľa nich je jednoznačne zameraná proti ľuďom bez domova.