NITRA. Stredajší večer sa v Nitrianskej galérii niesol v znamení okrúhlych osláv. Kultúrna inštitúcia si pripomenula 50 rokov svojho vzniku. Slávnostný večer v koncertnej sieni Župného domu otvoril po príhovoroch koncert Capelly Istropolitany, ktorá pod taktovkou umeleckého vedúceho Róberta Marečka zahrala Blochovo Concerto grosso č. 1.
V troch výstavných priestoroch galérie si potom návštevníci pozreli výstavný projekt Čože je to 50-ka!, ktorý vznikol špeciálne k výročiu, rovnako ako výstava Bunker Specific, inštalovaná v galerijnom Bunkri. Večer ukončila recepcia v priestoroch Župného domu.
Najlepšia galéria roka 2014
Podpredseda NSK Juraj Horváth ocenil prínos a bohaté skúsenosti Nitrianskej galérie a jej riaditeľke Renáte Niczovej odovzdal pamätný list. Význam a prácu vedenia i všetkých zamestnancov galérie vyzdvihol aj viceprimátor Ján Vančo a vyjadril presvedčenie, že galéria bude aj naďalej prispievať k zvyšovaniu kultúrnej úrovne obyvateľov Nitry.
Riaditeľka Renáta Niczová, ktorá galériu vedie od roku 2003, vo svojich slovách ocenila prácu všetkých svojich predchodcov i bývalých pracovníkov, bez ktorých by galéria nebola tým, čím dnes je. Zvlášť spomenula meno prvého riaditeľa doktora Štefana Valenta, ktorý na pôde Župného dome začal budovať inštitúciu galerijného typu.
„Každý z bývalých riaditeľov galérie žil a pôsobil v istom období s rôznymi spoločensko-ekonomickými vplyvmi. Každý urobil maximum v rámci svojich možností a schopností, aby sa galéria vyvíjala tak ako sa inštitúcia tohto typu má,“ skonštatovala Renáta Niczová.
„Ministerstvo kultúry nám tento rok udelilo titul Najlepšia galéria roka 2014, myslím si preto, že sme v obci výtvarníkov i historikov umenia vnímaní pozitívne. Môžem bez zveličovania povedať, že sme si vybojovali svoje miesto na slovenskej výtvarnej scéne a radi by sme si ho udržali. Verím, že nám pri zostave ľudí, ktorá tu momentálne pracuje, bude dariť aj naďalej. Galérii by som popriala minimálne ďalších 50 úspešných rokov, priazeň návštevníkov, umelcov i odborníkov a štedrého a prajného zriaďovateľa.“
K základnému okruhu aktivít Nitrianskej galérie patrí výstavná, akvizičná, vedecko-výskumná, pedagogická a kultúrno-vzdelávacia činnosť. V súčasnosti galéria eviduje vyše 4-tisíc zbierkových predmetov.
Symbióza nového a starého
V Reprezentačných sálach, Salóne a Galérii mladých otvorili spomínanú výstavu Čože je to 50-ka!. Skĺbili v nej staré s moderným umením, takže ponúka nový pohľad na zbierkový fond galérie. Ako povedala kurátorka Barbora Geržová, diela slovenských autorov z druhej polovice 20. storočia a súčasnosti prepojili s dielami z 18. a 19. storočia a prvej polovice 20. storočia. Výstavné predmety sú začlenené do viacerých tematických okruhov na základe médií, umeleckých žánrov, tém i analógií minulého a súčasného.
Jedným z okruhov je v Salóne napríklad Potrtrét osobnosti, ktorý konfrontuje zobrazenie reprezentatívnej podobizne s atypickými portrétmi predstaviteľov národných dejín.
Vedľa seba sú olejomaľba cisárovnej Márie Terézie z druhej polovice 18. storočia od Jozefa Zanussiho a fotky častí leteckej uniformy M. R. Štefánika z miesta katastrofy vo Vajnoroch od Martina Piačeka. Nejde o presnú fyziognómiu portrétovaných, ale o prácu so zbierkovými predmetmi spojenými s tragickou smrťou osobnosti.
V Reprezentačných sálach nájdeme okrem iných tematický okruh Ľudové motívy, ktorý vyvracia predstavy o tom, že odkazy na folklór nájdeme najmä v tvorbe starších autorov. Klasický figurálny výjav - olejomaľba S obedom z prvej polovice 20. storočia od Ján Hálu – sa dopĺňa s typickým ľudovým predmetom od autoriek Anety Mony Chissa a Lucie Tkáčovej – sprejom pozlátenú čutoru vyzdobili perlami a diamantami.
Morská vlna a vysávač svedomia
Výstava Bunker Specific vám „udrie do nosa“ hneď pri vstupe do podzemia. Doslova. Príjemne domácky pôsobí rozvešaná voňavá posteľná bielizeň priamo z práčovne, až eroticky dráždivo zas zo stropu visiaca iluzórna morská hladina. Na súčasnú situáciu v Európe reaguje pobehujúci „vysávač svedomia“ či dva visiace glóbusy priťahujúce sa Európami. Inštalácia Depozit, ktorou sú zamknuté drevené dvere, evokuje panelákovú pivnicu.
„Oslovili sme mladých perspektívnych autorov. Diela vytvorili Martin Kochan, Jaroslav Kyša, Mira Podmanická a Nina Šošková. Nechali sme im voľnú ruku s tým, aby akýmkoľvek spôsobom reagovali na špecifický priestor Bunkra. Myslím si, že urobili diela, ktoré celkom zapadli do seba, napriek tomu, že sú všetky rozdielne tematicky i formálne,“ povedal kurátor Omar Mirza.
Riaditeľka Renáta Niczová vedie galériu od roku 2003.
V koncerte vystúpila Capella Istropolitana.
Výstava Čože je to 50-tka! je v troch výstavných priestoroch - Reprezentačných sálach, Salóne i Galérii mladých.
FOTKY: (ČE), MARTIN DANIŠ