NITRA. Vtáky po kolízii s autom, zrazené zvieratká či živočíchy po zásahu elektrickým prúdom. Tie všetky skončia v zrekonštruovanej rehabilitačnej stanici. Minulý piatok ju otvorili na Šindolke, v areáli Strednej odbornej školy veterinárnej v Nitre.
V Rehabilitačnej stanici pri Správe Chránenej krajinnej oblasti Ponitrie sa postarajú o poranené chránené živočíchy. Rehabilitácia chránených druhov má v Nitre tradíciu od roku 2003. Až teraz ale na tento účel vznikla vhodná stanica.
Začali ju budovať v roku 2010. Dnes má päť voliér a slúži na príjem a rehabilitáciu poranených alebo inak hendikepovaných živočíchov z okresov Nitra, Zlaté Moravce, Levice a Topoľčany. K nim v prípade potreby pribúdajú ešte okresy Prievidza, Partizánske a Bánovce nad Bebravou.
Z grantu tento rok na Šindolke vybudovali tri nové voliéry – jednu väčšiu, určenú hlavne pre vodné vtáctvo a dve menšie pre dravé vtáky. Rekonštrukciou prešla rozlietavacia voliéra, štyri karanténne boxy a vytvorili tu aj menšiu voliéru pre drobné živočíchy a sklad materiálu.
Na Slovensku je momentálne 25 staníc podobných tej na Šindolke, pár z nich je v súkromných rukách.
„Väčšinou sú to poranenia po stretoch s autami, poranenia elektrickým prúdom, ale niekedy aj otrava,“ hovorí o najčastejšom dôvode prijatia chránených zvierat do rehabilitačnej stanice Radimír Siklienka, riaditeľ Správy CHKO Ponitrie. Viac ako 90 % prijatých zvierat tvoria vtáky, medzi nimi zase dominujú dravce. Asi osem percent zachraňovaných zvierat sú cicavce a len ojedinele sem prídu plazy alebo obojživelníky. Vyliečené živočíchy po ukončení rehabilitácie vypúšťajú naspäť do voľnej prírody.
Ak ľudia uvidia poranené zviera, môžu privolať záchrancov, ktorí ho umiestnia do rehabilitačnej stanice. Kontakty podľa územnej pôsobnosti nájdu na webe Štátnej ochrany prírody SR.
Viktor Mlynek z CHKO Ponitrie upozornil, že do stanice na Šindolke nemôžu umiestniť poľovnú zver. „Tá je majetkom poľovného združenia a to má povinnosť prevziať si hendikepovanú zver, vtedy treba volať príslušné poľovné združenie, nie nás,“ povedal. „Pokiaľ sa ľudia stretnú so zraneným živočíchom, ktorý patrí k poľovnej zveri, napríklad so srnkou, jeleňom, líškou, alebo jazvecom, najlepšie urobia, keď budú kontaktovať políciu, lebo človek nevie, v areáli akého poľovného združenia sa práve nachádza,“ doplnil Radimír Siklienka.
Ak by si niekto ranenú poľovnú zver vzal domov a tam sa o ňu staral, spácha trestný čin. „Je to pytliactvo a neoprávnené prisvojenie si poľovnej zveri,“ vysvetlil Radimír Siklienka.