NITRA. Na mieste, kde kedysi rástol les, dnes stoja domy. Postavili ich na mestských pozemkoch nad Borovou ulicou na Kalvárii bez povolenia. Majiteľ je známy len v jedinom prípade. Aj to len preto, že sa sám prihlásil, pretože chce stavbu dodatočne legalizovať.
Poslanci vlani v septembri rozhodli, že nelegálne zastavané pozemky stavebníkom nepredajú. Chcú tak zabrániť snahám o dodatočné povolenie čiernych stavieb.
Radnica pôvodne avizovala, že podá na súd žalobu s návrhom na ich odstránenie, dodnes tak neurobila. Namiesto toho iniciovala štátny stavebný dohľad.
Stavebný úrad teraz zisťuje, kto čierne stavby postavil. Keďže v lokalite žije množstvo neprispôsobivých obyvateľov, spolupracuje pri tom s mestskou políciou.
Les už neobnovia
„Ak je stavba postavená bez povolenia či ohlásenia, tak síce je v stavebnom zákone uvedené, že stavebný úrad nariadi jej odstránenie, ale zároveň za bodkočiarkou je veta, že odstránenie nenariadi, ale stavbu dodatočne povolí, ak nie je v rozpore s verejným záujmom,“ povedala právnička stavebného úradu Helena Spišiaková.
Čo je to rozpor s verejným záujmom, zákon presne nedefinuje: „Ale z výkladových stanovísk je zrejmé, že stavba nesmie byť napríklad v rozpore s územným plánom.“
Lokalita nad Borovou je podľa územného plánu určená pre vzrastlú zeleň s ekostabilizujúcou funkciou. Znamená to, že domy tam stoja v rozpore s verejným záujmom. Obnova lesa je ale nereálna, potvrdili nám to na okresnom úrade.
Zámer predaja neprešiel
Na mestských pozemkoch nad Borovou stojí celkom päť nelegálnych stavieb. „Z toho štyri rodinné domy a jedna komora,“ povedala vedúca odboru majetku na radnici Margaréta Némová.
Záujem o legalizáciu čiernej stavby prejavila zatiaľ len jedna spomínaná stavebníčka. Poslanci v septembri rozhodovali, či jej zastavaný pozemok predajú. Zámer neschválili (za predaj boli šiesti, trinásti sa zdržali) - v súlade so stanoviskom zastupiteľstva spred roka.
Vtedy viacerí poslanci vyjadrili obavy, že ak umožnia čierne stavby legalizovať, obyvatelia Borovej časom zastavajú celý lesík. „Keď za to zahlasujeme, tak za polroka tam Borinka nebude. Ja som toho názoru, neschváliť a zbúrať,“ povedal vlani Peter Košťál.
Zazneli ale aj názory, že ide o chúlostivú otázku, keďže sa týka rómskej komunity. „Ja si myslím, že v takto chúlostivej otázke treba postupovať ozaj výnimočne, pomaličky a s veľ-kým rešpektom,“ vyjadril sa poslanec Ivan Gavalovič a navrhol „preniesť riziko na súd“.
Pokus o dohodu
Výbor mestskej časti Staré Mesto vlani odporučil, aby boli nelegálne stavby odstránené na náklady stavebníkov. Rovnaký názor mala komisia pre financovanie, správu majetku a podnikateľskú činnosť.
Medzitým boli komunálne voľby a zloženie výboru aj komisie je iné. Iné sú po roku aj odporúčania. VMČ Staré Mesto odporučil nelegálne zastavaný pozemok predať za trhovú cenu. S predajom nemala problém ani spomínaná komisia - odporučila kúpnu cenu 40 eur za meter štvorcový s možnosťou jej úhrady „formou splátkového kalendára“.
Zámer predaja napriek tomu neprešiel. Stavebný úrad sa teraz v rámci konania „o odstránení alebo dodatočnom povolení stavby“ pokúsi o dohodu medzi mestom a majiteľom čiernej stavby. Ukladá mu to zákon.
„Ak k dohode nedôjde, sme povinní postupovať podľa občianskeho zákonníka a odkázať vlastníka pozemku (mesto) na súd,“ povedala Spišiaková.
Na súd sa neobrátili
Na súde budú čiernu stavbu posudzovať ako neoprávnenú stavbu, keďže ide o zásah do vlastníckych práv. „Súd má tri možnosti - nariadi odstránenie stavby, čo sa na Slovensku nedeje; rozhodne, že stavba pripadne do vlastníctva majiteľa pozemku, ak je to účelné; alebo rozhodne o zriadení vecného bremena za úhradu,“ povedala Spišiaková.
Potvrdila, že vlastník pozemku sa môže obrátiť na súd aj bez toho, aby stavebný úrad začal konanie: „Každý má právo brániť si svoje vlastnícke právo a rovno podať žalobu.“
Mesto to neurobilo. Prečo, na radnici nepovedali.
Stavby na čiernej ploche
Ako sme už spomenuli, čierne stavby nad Borovou stoja na lesných pozemkoch, v prípade ich legalizácie by bolo potrebné vyňať tieto pozemky „z plnenia funkcií lesov“.
Jedna stavebníčka si už podala žiadosť na okresný úrad, na pozemkový a lesný odbor. Konanie bolo prerušené z dôvodu chýbajúcich povinných podkladov a príloh, jedným z nich je aj súhlas mesta ako majiteľa pozemku.
Ak by stavebníčka predložila všetko, čo treba, uspela by. „Stavby sa nachádzajú na takzvanej „čiernej ploche“ - pozemky, ktoré sú v katastrálnom operáte vedené ako lesné pozemky, sú v skutočnosti trvalo využívané takým spôsobom, že ich prinavrátenie k plneniu funkcií lesných pozemkov nie je účelné,“ vyjadril sa Juraj Horák, vedúci pozemkového a lesného odboru.
Nový zákon stiahli
V Nitre boli zatiaľ zbúrané len dve čierne stavby - altánok a záhradná chatka na Zobore. Povedala nám to vedúca stavebného úradu Mária Jančovičová. Bez povolenia sa pritom často stavajú napríklad aj rodinné domy, a to nielen na spomínanej Borovej ulici.
Nový stavebný zákon mal zásadným spôsobom riešiť aj čierne stavby. Napríklad v prípade novostavieb by neumožňoval ich dodatočnú legalizáciu. Minister dopravy a výstavby Ján Počiatek ale návrh stavebného zákona v septembri z parlamentu stiahol po tvrdej kritike poslancov opozície.