NITRA. Dlhé roky bol Nitriansky kraj na úplnom chvoste v počte cyklotrás. Spomedzi ôsmich žúp sme okupovali ôsme miesto. Za posledné tri roky sa však nitrianska župa pustila do obnovy existujúcich cyklotrás a do vytvárania nových.
Momentálne je na území kraja vyznačených 1 045 kilometrov cyklotrás, čo nás posunulo na šieste miesto. Predbehli sme Košický a Bratislavský kraj a do konca roka predbehneme aj Trnavský kraj.
Odborník: Chce to trpezlivosť
Nitrianska župa pripravuje stratégiu budovania cyklotrás na roky 2016 až 2020. Zámer je jasný - nárast počtu vyznačených kilometrov na cykloturistiku. "Kraj za posledné tri roky vyznačil vyše 600 kilometrov nových cyklotrás a obnovil cez 400 kilometrov. Najviac cyklotrás je v okolí Nitry a potom smerom na juh, na spojnici Nitry a Komárna, kde sa napájame na medzinárodnú cyklotrasu. K tomu treba pridať aj koridory rieky Váh a Nitra," povedal Roman Vančo, vedúci odboru cestovného ruchu na nitrianskej župe.
Ľudí ale rozčuľuje, že cyklotrasu často označuje iba akási tabuľa, reálne sa však dokopy nič nezmení. Zhotoviteľ štúdie pre oblasť cykloturistiky v kraji na roky 2016 až 2020 Juraj Hlatký ale nabáda k trpezlivosti. Vysvetľuje, že najskôr sa na mieste, kde nie je nič, musí vyznačiť cykloturistická trasa, aby sa po nej ľudia naučili jazdiť. Tým vznikne oprávnená požiadavka, že s trasou treba ďalej pracovať.
"V nastávajúcom období sú v eurofondoch vyčlenené financie na asfaltovanie trás. Pokiaľ ale nepreukážeme, že tie trasy sú využívané a že sa po nich jazdí, nemáme nárok o to žiadať," povedal Hlatký.
Odborník pripomenul, že ešte pred tromi rokmi mal Nitriansky kraj iba tristo kilometrov cyklotrás a dnes, s 1 045 kilometrami, predbehol bratislavskú a košickú župu. Do konca roka by sa mal dostať aj pred Trnavský kraj. "Žilinský, Bystrický a Prešovský kraj nie je šanca predbehnúť - to sú kraje, ktoré majú vysoké hory a veľkú rozlohu aj zázemie pre cykloturistiku," povedal Juraj Hlatký.
Ako pripomenul, pred tromi rokmi nikto nečakal, že nitriansky región by mohol byť zaujímavý pre horskú cyklistiku. V pohorí Tribeč sa ale potom vybudovalo vyše tridsať cyklotrás a situácia sa zmenila. Dnes je Nitriansky kraj atraktívnou a vyhľadávanou destináciou pre cyklistov.
Náučná Cyrilo-metodská cesta
Prioritou v nasledujúcom období by mala mať Ponitrianska magistrála od sútoku Dunaja s Váhom až po Topoľčany. Celá cyklotrasa ale nevznikne naraz, bude sa pripravovať v etapách.
Pripravuje sa aj projekt náučnej Cyrilo-metodskej cesty, ktorá spojí Nitru s Moravou a tromi slovenskými krajmi - Trnavským, Trenčianskym a Žilinským. Ďalšou podobne tematicky orientovanou cyklotrasou má byť trasa, ktorej nosnou témou budú hrady a zámky.
Nitrianska župa tiež pripravuje cykloportál určený milovníkom cykloturistiky. Jeho zriadenie je súčasťou štúdie vypracovanej pre cykloturistiku v kraji na najbližšie obdobie.
Webový portál by mal vzniknúť už budúci rok. Záujemcovia sa na ňom dozvedia o všetkých cyklistických trasách v kraji. "Budú tam voľne sťahovateľné GPS treky, aby si ľudia mohli stiahnuť všetky aktuálne trasy," povedal Juraj Hlatký. Plánované je aj umiestnenie sčítačiek na jednotlivých cyklotrasách, pomocou ktorých sa bude monitorovať využívanie jednotlivých cyklotrás.