NITRA. Zvukový záznam zo zasadnutia nitrianskeho mestského zastupiteľstva na internetovej stránke nenájdete. Zverejňujú ho pritom aj oveľa menšie samosprávy.
Situácia by sa mala zmeniť po prijatí dodatku k rokovaciemu poriadku. Navrhli ho poslanci z klubu nezávislých a Novy. Zastupiteľstvo, v ktorom má väčšinu koalícia Smer-KDH, ho ale neschválilo. Namiesto toho odporučilo prednostovi, aby návrh dodatku vypracoval on. Má v ňom byť zahrnutá aj povinnosť zverejniť zvukový záznam na webovom portáli mesta.
Vyššia informovanosť
O zverejňovaní zvukových záznamov začali opoziční poslanci hovoriť aj preto, že v zápisniciach zo zastupiteľstva sa neobjavujú niektoré ich diskusné príspevky. Opakovane na to poukazuje najmä nezávislý Miloš Dovičovič.
Keď v septembri na zastupiteľstve hovorila o nahrávkach Dominika Tekeliová (Sieť), s pochopením sa u koaličných poslancov nestretla. V októbri ale už niektorí zmenili názor. Tvrdia, že sa zvukovým nahrávkam na webe nebránia.
Skupina poslancov z klubu nezávislých a NOVY navrhla aj ďalšie zmeny v rokovacom poriadku zastupiteľstva. Chcú, aby boli pri mene poslanca na webe zverejňované ním predložené materiály, pozmeňujúce a doplňujúce návrhy aj interpelácie spolu s odpoveďami (interpelovaní by mali odpovedať písomne do pätnástich dní). Ľudia tak budú mať prehľad o aktivite každého poslanca.
„Chceme zvýšiť informovanosť občanov a zachytiť priebeh rokovania v plnom znení,“ povedala poslankyňa Anna Šmehilová (NOVA).
Poukázala tiež, že rastie angažovanosť mladých ľudí, „ktorí neprídu na stretnutie s občanmi alebo so seniormi mesta, ale chcú komunikovať prostredníctvom internetu“.
Keď sa rokuje, ľudia sú v práci
„Nie som proti zvukovému záznamu, ja sa tomu nebránim, čo poviem, za tým si stojím. Skôr si myslím, že by sme sa nemali tak predvádzať, cítim trošku, že sa zvolebnieva, idú voľby a možno sa chcú poslanci zviditeľniť,“ povedala Renáta Kolenčíková, predsedníčka poslaneckého klubu Smer.
Myslí si, že by bolo dobré zvolať poslanecké grémium a diskutovať o tom, v akej podobe má byť prijatý nový dodatok. Poznamenala, že je poslankyňou štvrté volebné obdobie, ale nikto z občanov na ňu doteraz nevzniesol požiadavku, aby boli zverejnené zvukové nahrávky z rokovaní zastupiteľstva.
„Denne sa stretávam s občanmi, komunikujem s nimi intenzívne, ale nikto, naozaj nikto mi doteraz nepovedal, že tu robíme niečo zlé,“ povedala Kolenčíková.
Diskusie na internete vraj nesleduje, pretože vie, že sú tam podsúvané rôzne témy. „Ja mám rada osobnú komunikáciu. Nemyslím si, že je správne, keď komunikujeme cez tie weby, facebooky,“ dodala poslankyňa a vyjadrila sklamanie, že na zastupiteľstvá chodí málo občanov.
„Ako môžu prísť, keď gro ľudí počas pracovného dňa pracuje?“ reagoval nezávislý Peter Košťál.
Štandardné veci
Predseda klubu nezávislých a NOVY Štefan Štefek ubezpečil, že nejde o žiadne zviditeľnenie sa alebo presadzovanie svojich názorov.
„A neviem, komu sa zvolebnieva, ešte máme pred sebou tri roky práce. Jednoducho, toto je reakcia na rokovania zastupiteľstva, keď mnohé príspevky nie sú zachytené. A verte, my tu nesedíme preto, aby sme stláčali tlačítka na niekoho pokyn, ale chceme sa vyjadrovať a nech to je zachytené,“ vyhlásil Štefek.
„Myslím si, že žiadame úplne štandardné veci, ktoré fungujú v oveľa menších mestách a v samospráve sú samozrejmé,“ povedala nezávislá poslankyňa Marta Rácová.
Kolenčíková zopakovala, že sa zmene nebránia, ale chcú o nej diskutovať: „Ja som za to, ale aby mal možnosť do toho hovoriť aj úrad, ktorý sa podieľa na príprave rokovania a zabezpečuje jeho chod.“
Nad rámec logiky?
„Nevidím v tom problém, skôr treba dať systému nejakú logiku, pretože nemôžeme na jednej strane chcieť doslovný prepis vo forme zápisnice a na druhej strane mať aj zvukový záznam,“ vyjadril sa o zmene rokovacieho poriadku prednosta Igor Kršiak.
Niektoré požiadavky sa mu však nepozdávajú: „Aby sme pri poslancoch robili agendu zverejňovania ich vstupov, diskusných príspevkov a pozmeňujúcich návrhov, to je už trošku nad rámec logiky rokovacieho poriadku.“
Keďže zastupiteľstvo len odporučilo prednostovi, aby pripravil dodatok k rokovaciemu poriadku, predkladatelia vyjadrili obavu, že tam nebudú zahrnuté aj nimi navrhované zmeny. „Ak sa tam neobjavia, budeme za ne naďalej bojovať,“ povedala Šmehilová.