ŠAĽA. Zdá sa, že v Šali už onedlho pribudne nový cintorín. Informoval o tom na nedávnom mestskom zastupiteľstve primátor mesta Jozef Belický.
V interpelácii sa ho na to pýtal poslanec Jozef Varsányi. „Vieme, že cintorín je v takom stave, že nás, Šaľanov, budú mať kde pochovať. Ale tí, čo sem prišli vlakom, tam už asi nebudú mať miesto,“ konštatoval poslanec.
Vymenia pozemky s cirkvou
Stáť by mal na druhej strane železnice. Pozemky patria rímsko-katolíckej cirkvi. Mesto už v prvej polovici roka ponúklo za tieto pozemky arcibiskupskému úradu náhradu. Cirkev by mala dostať poľnohospodársku pôdu v lokalite Trnovecký klin, ktorú mesto nevyužíva.
„V októbri prebehlo rokovanie s arcibiskupom Oroschom. Ekonomická rada arcibiskupstva súhlasí so zámenou pozemkov,“ informoval poslancov primátor mesta.
So zámenou pozemkov súhlasila aj ekonomická rada arcibiskupstva. FOTO: archív
Na spomínané rokovanie vzali predstavitelia mesta aj upresňujúci návrh, ktorý vypracoval mestský architekt Ondrej Pleidel.
„Dali sme tri návrhy a vyznačili, ktorý preferujeme najviac. Predpokladám, že v najbližších dňoch nám bude odpovedané kladne alebo nám bude predostretý iný návrh,“ povedal Belický a dodal, že na základe odpovede bude spracovaný geometrický plán, ktorý z veľkej parcely vyčlení časť, zodpovedajúcu požiadavkám mesta. „Táto parcela bude predmetom zámeny s majetkom z Trnoveckého klinu,“ ozrejmil celú transakciu šéf radnice v Šali.
Budúci rok by mali podať návrh na kataster
„Stav je teda taký, že čakáme už len odpoveď na to, či konkrétne toto riešenie spĺňa podmienky arcibiskupského úradu. Ak áno, výmena pozemkov je potom už len administratívnou záležitosťou,“ povedal na zastupiteľstve Jozef Belický. Mesto nebude celá transakcia stáť nič.
Jozef Belický priblížil aj časový rozmer výmeny. „Na začiatku budúceho roka sme schopní podať návrh na kataster, aby nám boli zapísané pozemky a tie naše boli prepísané na cirkev. Potom pripravíme plán, čo s cintorínom, infraštruktúrou, so sieťami, ktoré tam treba, s výstavbou domu smútku.“
Alternatív bolo viacej
Starý cintorín je preplnený, rozšíriť sa už nedá, keďže je z každej strany ohraničený činžiakmi, detským ihriskom. Radnica o zámene pozemkov rokovala s rímsko-katolíckou cirkvou od roku 2008.
K tejto alternatíve pristúpila potom, ako sa vykupovanie pozemkov za Murgašovou ulicou ukázalo ako problematické. Výkup blokovali špekulanti, preto ho pozastavili.
Poslanci ako náhradné riešenie problému v minulosti navrhli napríklad aj pozemok pri Váhu, bývalý primátor Martin Alföldi s tým však nesúhlasil. Obával sa podobných reakcií zo strany vlastníkov ako pri pozemkoch pri železnici. Niektorí z nich sa totiž k pozemkom dostali tesne predtým, ako ich mesto začalo skupovať, a teraz pýtajú za ne príliš veľa.
Plánovanou lokalitou pre nový cintorín bola kedysi aj parcela v blízkosti čistiarne odpadových vôd v smere na Vlčany. Takmer 80 percent pozemkov v nej vlastnilo mesto, celkové náklady na vybudovanie cintorína by tak vyšli podstatne nižšie. Poslanci však lokalitu odmietli, podľa nich by sa hrobové miesta mohli podmáčať.