Termín vypršal koncom minulého týždňa.
ZLATÉ MORAVCE. Popri kaštieli a banke patrí k top trojke najvýznamnejších a najkrajších budov v meste. Historický Župný dom stojí priamo v centre a chátra.
Najväčší zo župných domov na Slovensku sa samospráva pokúša zachrániť tak, že hľadá investora, ktorý by si budovu prenajal a priestory Župného domu zrekonštruoval.
O víťazovi rozhodne cena aj dĺžka nájmu
Mestskí poslanci schválili spôsob prenájmu tejto národnej kultúrnej pamiatky. Podmienkou prenájmu je rekonštrukcia nebytových priestorov a pozemkov podľa určených požiadaviek na základe verejnej obchodnej súťaže. Všetky nehnuteľnosti sú v pamiatkovej zóne, samotný Župný dom je národnou kultúrnou pamiatkou.
Súťažné návrhy má posúdiť komisia, v ktorej zasadnú dvaja mestskí úradníci a poslanci mesta. V piatok popoludní vypršal termín, do ktorého mohli potenciálni investori predkladať svoje ponuky. Podľa nášho zdroja sa nikto do vypísanej súťaže neprihlásil.
V podmienkach súťaže sa píše, že kritériom pre určenie víťaza je najvyššia cena prenájmu, najkratšia doba rekonštrukcie a najkratšia doba prenájmu. Účel užívania musí byť podľa vyhlásených podmienok v súlade s územným plánom a so záujmami mesta.
Moravce chcú reprezentačnú miestnosť
Objektom prenájmu má byť Župný dom s nádvoriami a prislúchajúcimi budovami s celkovou výmerou 7 636 štvorcových metrov. Záujemca o prenájom musí predložiť vypracovanú štúdiu rekonštrukcie, ktorú musia schváliť pamiatkari.
Rekonštrukcia by mala zahŕňať opravu strešnej krytiny, jednotlivých nebytových priestorov, inžinierskych rozvodov a rekonštrukciu fasády budov, ktoré tvoria Župný dom. Z opráv nebytových priestorov budú vyňaté prenajaté priestory, na ktoré majú nájomcovia platné nájomné zmluvy. Tieto priestory si nájomcovia zrekonštruovali na vlastné náklady.
Samospráva potvrdila, že súčasťou zmluvy je aj záväzok nájomcu vyhradiť pre mesto miestnosť na kultúrne a reprezentatívne účely. "Bolo by vhodné, aby bol zachovaný charakter stavby, ale zároveň ako jedna z dominánt mesta by slúžila ako symbol a reprezentatívny prvok mesta a zároveň bola prístupná občanom na kultúrne podujatia," povedala hovorkyňa mesta Katarína Páleníková.
Mesto na opravu pamiatky nemá
Hrubý odhad investície je päť miliónov eur. Len projektová dokumentácia vyjde na stovky tisíc eur.
Je preto otázne, či sa nájde záujemca, ktorý do Župného domu naleje toľko peňazí. Časť poslancov tvrdí, že mesto samotné takéto veľké peniaze na opravu jednej zo svojich dominánt nikdy nenájde.
Župný dom v Zlatých Moravciach je rozlohou najväčším spomedzi župných domov na Slovensku. Keďže ide o pamiatku, jeho rekonštrukcia nebude ľahká. Prebiehať bude pod dohľadom pamiatkarov. Tí budú trvať napríklad na tom, aby stavba mala pôvodné okná i strechu.
Mesto ešte v minulom volebnom období uvažovalo, že sa rozľahlú budovu pokúsi zrekonštruovať s peniazmi z eurofondov. To je ale teraz nereálne, výzvy na obnovu historickej budovy nie sú žiadne.
Hydina a pizza
História jednej z najvýznamnejších dominánt mesta siaha do roku 1718. Pôvodne to bolo renesančné pánske sídlo rodiny Paluškovcov. Samotná história Župného domu Tekovskej stolice sa začala písať v roku 1735, keď stolica od Paluškovcov budovu odkúpila za 50 000 zlatých a do roku 1758 ju upravila pre svoje potreby.
Po zániku Tekovskej župy budova slúžila ako väznica i kasárne. Od päťdesiatych rokov sa stala sídlom Krajského kovospracujúceho podniku, neskoršieho Kovoplastu. Záhradu Župného domu v tých časoch zlikvidovali a na jej mieste postavili pracovné haly, ktoré slúžili na generálne opravy chladničiek.
Zlatomoravský župný dom bol istú dobu aj založený, záložné právo zaniklo, keď mesto vrátilo úver a zaplatilo sankcie štátu za porušenia zmlúv pri výstavbe Tekovskej bytovky.
Dnes sa v Župnom dome predáva pizza, kvetiny aj hydina. V časti areálu sú sklady.