NITRA. Žena, ktorá v listoch ohovárala vodiča autobusu, už bola odsúdená na podmienečný trest. Teraz čaká na ďalší verdikt súdu. Ten v novembri rozhodne o nemajetkovej ujme, ktorú svojím konaním spôsobila. Vodič žiada 25-tisíc eur.
O prípade sme po prvý raz písali v lete 2013, keď polícia pomocou kamerových záznamov na pošte odhalila, kto odosielal oplzlé listy. Zistili, že to bola vtedy 59-ročná Helena S., ktorá urobila Ladislavovi Gombíkovi zo života peklo.
Desiatky listov poslala nielen jemu, ale aj jeho rodine, zamestnávateľovi, na obecný úrad, miestnu poštu, školu aj ľuďom z dedín, do ktorých vodič jazdil. Trvalo to vyše roka.
Helena S. všetko oľutovala. Foto: (mh)
Rok bola v skúšobnej dobe
Na otázku, prečo písala listy, nám Helena krátko po jej odhalení odpovedala: „Neviem, asi som bola skrátka posadnutá.“ Pripustila, že sa možno aj zamilovala.
Na polícii vypovedala, že sa jej vodič zapáčil a chcela sa s ním zblížiť. Keď sa jej to nepodarilo, nahnevala sa a začala vypisovať listy. Chcela vraj dosiahnuť, aby bol Ladislav preložený na inú linku a nemusela ho vídať.
Pred dvomi rokmi ju Okresný súd v Nitre uznal vinnou z prečinu ohovárania. Nepravdivé údaje boli podľa neho spôsobilé ohroziť vážnosť Ladislava Gombíka u spoluobčanov, poškodiť ho v zamestnaní a narušiť jeho rodinné vzťahy.
Helena S. dostala podmienečný trest odňatia slobody na tri mesiace so skúšobnou dobou dvanásť mesiacov. Neodvolala sa.
Poškodeného s nárokom na náhradu škody odkázal súd na občianske súdne konanie. Sudkyňa už vypočula posledných svedkov a rozhodne o niekoľko dní.
Písala, že je úchyl
Ladislav vyčíslil nemajetkovú ujmu na 25-tisíc eur. „V tomto prípade bolo veľmi výrazným spôsobom zasiahnuté do jeho práva na ochranu osobnosti, do jeho ľudskej dôstojnosti, práva na súkromie, práva na ochranu jeho intímneho života, kde dokonca zákon ani nepripúšťa robiť dôkaz pravdy,“ povedal právny zástupca Peter Koscelanský.
Helena S. o vodičovi písala, že je „úchyl, k....ník, zvádza hlavne mladé dievčatá, zvoláva ich do autobusu, láka na stretnutia, obchytkáva ich a inak obťažuje, že má sexuálne obťažovať ženy, ktorým platí za sexuálne služby, že meškáva na autobusových linkách, nevydáva cestujúcim riadne cestovné lístky, že s autobusom zachádza k nákupnému centru Polygon v Nitre, kde zaparkuje autobus a odprevádza ženy....“.
Dočítali sme sa to v trestnom rozkaze, kde je uvedených aj veľa oplzlých slov, tie necitujeme. Helena podľa súdu posielala listy od februára 2012 do mája 2013. Niektoré anonymne, na niektorých boli vymyslení odosielatelia.
Zapojila aj dcéry
Kuriózne je, že jeden list napísala v mene vodičovej manželky, adresovaný bol dopravnej spoločnosti. Žiadala, aby firma odvolala Ladislava z linky, na ktorej jazdil, lebo to vraj ona už nemôže zniesť. Niekoľko listov Helena napísala aj v mene Ladislava, išlo najmä o sexuálne ponuky ženám, dokonca aj kolegovej mame.
Všetky listy boli posielané z pošty v nitrianskom obchodnom centre Mlyny. Polícia si vyžiadala kamerové záznamy, ich prezeranie trvalo desiatky hodín. Práve na základe nich identifikovali páchateľku. Usvedčili ju aj daktyloskopické stopy z poštových zásielok.
Helena sa priznala, že listy diktovala aj svojim dcéram -kvôli zmene rukopisu. Všetky tri ženy neskôr poslali manželom Gombíkovcom ospravedlňujúci list. „Prosíme o prepáčenie, už sa to viacej nestane,“ sľubujú.
Keď Helenu S. vypátrala polícia, napísala spolu s dcérami ospravedlňujúci list. Foto: (mh)
Sofistikovaný útok
„Tvrdím, že zo strany odporkyne išlo o premyslený, sofistikovaný útok na môjho klienta s úmyslom rozbiť mu rodinu, znemožniť ho v zamestnaní aj pred celou obcou. Listy chodili na poštu, obecný úrad, starostovi, do základnej školy, manželke, deťom, zamestnávateľovi. To nemá obdobu,“ povedal právny zástupca vodiča Peter Koscelanský.
Rozhodnutie súdu o nemajetkovej ujme by podľa neho malo pôsobiť aj preventívne a generálne, pretože situácia v spoločnosti sa zhoršuje a „nikto sa pred ničím nezastaví“.
Ujma, ktorú klient utrpel, je podľa právnika výrazná, dlhotrvajúca a stresujúca: „Ťažko sa takéto veci očisťujú. Môže ukázať aj desať papierov...“
Spochybnila ujmu
Helena S. na súd neprišla. Zastupovala ju právnička, ktorá navrhla nárok na náhradu škody v celom rozsahu zamietnuť. Poukázala, že jej klientka svoj čin oľutovala a ospravedlnila sa.
Zauvažovala tiež, čo Helenu, obyčajnú upratovačku, viedlo k napísaniu takých listov. Naznačila, že s vodičom mohla mať vzťah. „Vedela podrobnosti z jeho osobného života, musela s ním komunikovať. Zaľúbila sa, potom verbálne začal obťažovať aj jej dcéru, ktorá je postihnutá,“ vyhlásila právnička na súde.
Spochybnila aj ujmu, ktorú vodič utrpel: „Nebol prepustený z práce, manželka sa s ním nerozviedla, žijú v spoločnej domácnosti.“
Chlapi po ňom pokrikujú
Dvaja vodiči na súde potvrdili, že ich kolega Ladislav znáša dôsledky v práci dodnes. „Trvalo to asi rok a ešte aj teraz to chlapov drží. Vykrikujú na neho sukničkár, Casanova.“
Ladislav vraj prestal chodiť s ostatnými vodičmi na kávu, keď majú prestoje, „radšej sedí sám vonku“. Dlhé mesiace bol podľa kolegu ako bez duše a ani teraz nie je to, čo býval.
Právna zástupkyňa Heleny S. svedka požiadala, aby menoval, kto po Ladislavovi vykrikoval, že je sukničkár a kurevník. „Nebudem na nikoho ukazovať prstom,“ reagoval svedok.
Držia sa od neho bokom
Ďalší kolega vypovedal, že o Ladislavovi sa hovorilo aj na pracovnej porade, kde bol daný na pranier. „Chlapi to brali tak, že sa to stalo, že obťažuje cestujúce, padali aj vulgárne slová.“
Svedok potvrdil, že mnohí kolegovia sa dodnes držia od Ladislava bokom. „Možno sa nájde päť ľudí, ktorí s ním komunikujú ako predtým, ostatní nie. Správajú sa zdržanlivo, odmietavo.“
Sudkyňa prečítala vyjadrenie od zamestnávateľa, ktorý potvrdil, že Gombíkovi pohrozili výpoveďou a dvakrát denne ho kontrolovali. Občasné kontroly pokračujú doteraz.