NITRA. Vstupná hala Galérie Mlyny praskala utorok vo švíkoch. Vedecký jarmok fakulty prírodných vied UKF prilákal najmä mladých ľudí a školopovinnú mládež. Od 9. do 17. h sa na pódiu aj stanoviskách katedier dialo stále niečo zaujímavé. Návštevníci si mohli vyrobiť prsteň, 3D obrázok, soľnú lampu, naprogramovať robota, vyriešiť hlavolam, vidieť malú sopku či prostredníctvom rôznych korenín cestovať po mape sveta.
Efektné pokusy
Stanovisko katedry fyziky bolo zamerané na ľudské zmysly. Mohli ste si tu dať zmerať telesný odpor, vidieť pokus so začadenou lyžičkou či vyskúšať si kresliť cestu labyrintom, ktorý sledujete v zrkadle. „Lyžičku ponoríme do obyčajnej vody a zjaví sa nám ako čistá. To preto, že čadičová vrstvička pôsobí ako zrkadlo. Pri ceste labyrintom zrkadlo vytvára obrátený obraz a ľudí to pri kreslení zvádza ísť opačným smerom – namiesto doprava naľavo,“ približuje pokusy tretiačka Alexandra Jombíková. „Zaujímavé sú aj symetrické slová, napríklad OKO – keď sa na ne pozrieme cez skúmavkou s vodou, nezmenia sa, nesymetrické sa horizontálne preklopia.“
Na stanovisku katedry informatiky si záujemcovia dozvedeli, ako vzniká 3D obraz a prečo ho ako plastický vidia cez 3D okuliare. „Deti si u nás vyfarbia omaľovánky a cez tablet či mobil aplikáciou Quiver potom obrázok vedia oživiť. 3D postavičky dokážu hrať rôzne hry, ktoré sú na danom obrázku,“ povedal druhák Jozef Čujdík.
Katedra chémie vždy zaujme svojimi efektnými pokusmi. Martina Maráková, prváčka magisterského štúdia, predvádzala vznik soľnej lampy: „Do odmerného valca s vodou sme dali olej zmiešaný s olejovou farbou. Keďže olej má menšiu hustotu, pláva na povrchu vody. Keď pridáme soľ, tá stiahne kvapky oleja dolu do vody a potom ho opäť dvíha hore, keďže je vo vode rozpustná. Nesmie však vzniknúť presýtený roztok.“
Tajomstvo efektne dymiacej fľašky osvetlila štvrtáčka Veronika Zgurišová: „Hustý dym je výsledkom exotermickej reakcie, ktorá vznikne zmiešaním manganistanu draselného a peroxidu vodíka“.
Urobili dojem
Z veľkého záujmu návštevníkov o štvrtý ročník Vedeckého jarmoku sa tešila „duša“ podujatia, Ľubomíra Valovičová, odborná asistentka katedry fyziky UKF. „Jarmok sa koná v rámci Týždňa vedy a techniky na Slovensku. Je takou vlajkovou loďou na fakulte prírodných vied a z hľadiska pozornosti verejnosti môžem povedať, že aj celkovo na našej univerzite. Vedecký jarmok sa koná po ročnej prestávke. Je to aj dobré, katedry boli viac „nabudené“ a snažili sa pripraviť to najzaujímavejšie,“ hovorí Valovičová.
„Musím pochváliť katedru chémie, ktorá prišla vyslovene s tým, čo „domácnosť dá“. Z chemikálií, ktoré máme doma bežne dostupné, vznikajú veci, ktoré decká nepoznajú. Experimenty tu nepredvádzame s chemikáliami, z ktorých sa polovica v školách ani nemôže používať, ale z bežne známych surovín. Katedra biológie prekvapila tým, že zaujímavé veci predvádzala priamo na pódiu – napríklad priam až divadelné predstavenie o tom, ako extrahovať DNA.“
Valovičová vyzdvihla aj fakt, že Vedecký jarmok poukazuje na interdisciplinaritu prírodných vied, to, čo ich spája. Nejde o to, ktorá katedra má lepšiu prezentáciu, každá je iná a rovnako zaujímavá. „Dúfame, že to na mladých ľudí urobilo dojem a povedia si, že veda – biológia, fyzika či chémia - ktorá ich možno v škole nebaví, je predsa len zábavná,“ dodala Valovičová.
Katedra chémie a jej efektné pokusy.
Optické klamy ste odhalili na stanovisku katedry fyziky.
Cestovanie s koreninami po mape s katedrou zemepisu. FOTKY: (ČE)