NITRA. Druhé CD má na svojom konte nitrianske trio NE:BO:DAJ, pozoruhodný reprezentant nezávislej hudobnej scény. Po prvom eponymnom albume, ktorý vyšiel v roku 2012, teraz zoskupenie tvoriace nekonvenčnú hudbu, vydáva CD „Leter tu develoter“. Originálne dielo opäť potvrdzuje snahy tria tvoriť bez akejkoľvek štylizácie či úsilia vyhovieť vkusu väčšinového publika.
Nosič nedávno prezentovali na bratislavskom festivale Vlna naživo. Nitriansky „krst“ spojený s koncertom bude 19. novembra o 19. h v koncertnej sále Župného domu, akciu organizuje Nitrianska galéria. Album do života uvedú hostia Ivan Gontko, bratia Bošeľovci a jeden vybratý poslucháč.
Inšpirovali sa Habajovou básňou
Zoskupenie Nebodaj tvorí Július Fujak, klavirista, multiinštrumentalista, skladateľ a vysokoškolský pedagóg UKF, speváčka, etnomuzikologička a hráčka na husle, citaru a píšťalu Jana Ambrózová a Andrej Pleštinský, hráč na akordeón, resp. taliansky bajan.
„Mali sme to šťastie, že sme nové CD nahrávali v koncertnej sále Župného domu s výbornými akustickými podmienkami, konkrétne, tento rok cez víkend v jarnej rovnodennosti. Postprodukcia sa robila už v štúdiu Môlča bratov Bošeľovcov. Teší nás, že album môžeme v tom istom priestore aj predstaviť nitrianskej verejnosti,“ hovorí Július Fujak.
„V rokoch 2005-2007 som vtedy ešte v zdevastovanej sále spolu s riaditeľkou Nitrianskej galérie Renátou Niczovou a OZ Animartis iniciovali rôzne hudobné podujatia, teraz som veľmi rád, že tu môžeme nielen organizovať PostmutArt Fest, ale aj interpretovať vlastnú tvorbu.“
Hudobná novinka je podľa Fujaka vytvorená koncepčne – má stranu A aj B, spolu je na nich šestnásť skladieb. Na prvej je prevažne piesňová tvorba, nekonvenčné úpravy ľudových piesní a vlastné skladby tria, na druhej strane sú hlavne diela a aranžmány od iných skladateľov, napríklad od Ivana Achera, Martina Burlasa, Milana Adamčiaka, nestora našej experimentálnej hudby, Petra Machajdíka či Jána Boleslava Kladiva. Na CD hosťujú špičkoví umelci ako americká perkusionistka Amy Knoles, básnik Michal Habaj, gitarista Ondrej Veselý a ďalší.
„Na motívy Habajovej básne List developerovi som vytvoril rovnomennú melodrámu – touto básňou sme sa navyše inšpirovali aj pri názve CD, v ktorom sme si vzhľadom na mnohé krajne necitlivé developerské zásahy do urbánneho prostredia dovolili malú slovnú hračku – develoter... S názvom korešponduje aj netradičný booklet albumu - na obale je fotografia staveniska Twins City v Bratislave od Maňa Štraucha, akéhosi Ground Zero po zbúranej Káblovke,“ pokračuje Fujak.
„Popri tradičnej poetike nášho tria je na novom albume badateľný istý posun – robili sme ho v istom zmysle na profesionálnejšej úrovni než prvý. Mali sme k dispozícii akusticky skvelú koncertnú sálu, výborné hudobné nástroje, špičkových zvukárov R. Bošeľu a R. Saba i renomované vydavateľstvo Hevhetia.“
Prenikajú do vážnej hudby
Ak si pri záplave mainstreamovej hudby chcete vypočuť niečo naozaj svojské, originálne, Nebodaj je pre vás to pravé. Trio svojou produkciou cestuje naprieč žánrami a štýlmi - robí vlastné skladby, komprovizácie, piesne s veršovanými textami súčasných slovenských básnikov, ale tiež reinterpretuje diela známych skladateľov, prearanžováva ľudové balady a využíva fragmenty zvukových prostredí. Na albumoch tria s multižánrovými presahmi sa tak zásluhou všetkých troch členov symbioticky dopĺňajú rôzne druhy hudby.
„S Janou i Andrejom si muzikantsky i ľudsky veľmi dobre rozumieme. Takýchto skvelých spoluhráčov som hľadal dlhé roky, sme si po každej stránke rovnocennými partnermi,“ priznal Fujak.
Tvorba Nebodaj sa dostáva najmä k poslucháčom klubovej scény, ale v poslednom čase prenikajú aj na koncerty pre milovníkov vážnej hudby. „Ide o čitateľný autorský aj interpretačný posun nášho zoskupenia. Hoci pozície alternatívnej klubovej scény neopúšťame, teší nás záujem organizátorov koncertov či festivalov vážnej hudby a ich poslucháčov. Vystupovali sme okrem iného v koncertnom cykle Janáčkovej akadémie múzických umení v Brne, na festivale Alternativa v Prahe, 24. novembra sa predstavíme v sérii koncertov vážnej hudby v novozámockej galérii a črtá sa aj bratislavská Albechtina“.
Okrem tvorby v rámci zoskupenia je Július Fujak aktívny aj „sólovo“. Onedlho mu vyjde CDextra s názvom Various Comprovisations, na ktorom je popri hudobných kompozíciách aj odborná vedecká práca Texts on music (and) semiotics v elektronickej forme. „Nosič vyjde v prestížnej fínskej edičnej sérii Acta Semiotica Fennica, čo si veľmi cením. Budú na ňom moje štúdie a, ako napovedá názov, rôzne rozsiahle i kratšie komprovizácie - experimentálnejšie polohy hudby, skladby od Nebodaj aj zaujímaví hudobní hostia Jon Rose, J. M. van Schouwburg, či Ján B. Kladivo,“ dodal Fujak.