Streda, 2. december, 2020 | Meniny má BibiánaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

V Komárne odhalia bronzovú sochu kráľa Štefana (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

nerozumiem,

preco prave v Komarne ma byt socha Stefana.. narodil sa tam? Umrel tam? Bol tam niekedy? alebo je to zase provokacia Slovakov... ono totiz spominam, ked zakazali vystavit sochu Cyrila a medota v nejakom meste na juhu Slovenska...
 

Nie v nejakom meste,

ale v Komárne, nezakázali, ale odporúčali na nie otvorené priestranstvo.
Presne Tvoje otázky sa totiž hodia aj na opodstatnenosť sochy Cyrila a Metoda v tom istom Komárne - narodili sa tam? Umreli tam? Boli tam niekedy?
Až na jeden rozdiel: Štefan I., neskoršie uctievaný kresťanstvom ako Svätý Štefan, bol kráľom uhorským, bol králom aj obyvateľov dnešného Slovenska. Takže, kde je problém ?
 

aha,

takze Cyril a Metod, ktori tu boli skor ako Stefan take pravo nemaju? Boli to zvestovatelia viery a zakladatelia pisma... asi viac ako cely Stefan, nemyslis?
 
Hodnoť

aha,

takze Cyril a Metod, ktori tu boli skor ako Stefan take pravo nemaju? Boli to zvestovatelia viery a zakladatelia pisma... asi viac ako cely Stefan, nemyslis?
 

Myslím si, že si vedľa.

Vpratávaš do mijich slov to, čo by si tam chcel mať a nie to, čo som ja povedal.
Takže: majú na to obaja rovnaké právo, pretože sú idealizovanými postavami oboch mytológií. Ani jeden na okolí dneľného Komárna nebol, nenarodil sa tam ani nepobýval, Cyril a Metod majú zásluhu na výsledkoch svojej diplomatickej misie (nie humanitárnej, ktorou by bolu chceli priniesť nevedomému ľudu kultúru a písmo, top totiý v lôatinke bolo o nejaké to storočie už skôr), ten druhý - ŠŤfean I. bol kráľom aj naším - skrze našich predkov žijúcich v Uhorsku, ostatne pred svojou kráľovskou korunopváciou bol Nitrianskym kniežaťom. Stačí na opodstatnenie návrhu a pre tolerovanie aj toho druhéno ?
 

ide o to,

ze Cyril a Metod tolerovani niesu... preco by mal byt Stefan? Je to typicky Madar, nic slovenskeho na nom nieje, pre mna je to zosobnenie madarskej moci na nasom uzemi a vieme dobre, ako sa v 19 a 20 storoci k nam madarska masineria spravala... nemam dovod mat z instalovania sochy Stefana a zakaz Cyrila a Metoda oslavovat, skor naopak, serinka ma to... to sme v Madarsku?
 

Ľutujem, ale nič si sa nenaučil

a nič si nepochopil.
Čo je na Sv. Štefanovi typicky maďarské a čo by na ňpm malo byť slovenské?: Stredoveké štáty boli nie národnostnými, ale stavovskými útvarmiPo vymretí Arpádovcov uhorskí králi boli z cudzích rodov ako francúzsko-talianski Anjou alebo Poliaci alebo zmiešané rody Corvínových, po Moháči to boli Habsburgovci. Tí boli aj na českom tróne.
Na našom území ola nie maďarská. ale Uhorská moc, ktorej súčasťou bolo aj dnešné Slovensko a poddanými uhorského kráľa boli aj naši predkovia, čo sa rovná tvrdeniu, že to boli aj NAŠI králi.
Tiež si zaostal v tvrdení, že Cyril a Metod sú v Komárne "zakázaní". Skvú sa v celej svojej kráse výtvarného diela na očiach všetkej verejnosti v priečelí Domu Matice slovenskej. Nemáš oslavovať an jedného ani druhého, máš mať pochopenie, ktorí ich tam chcú mať, hoci lokálne pre to nemajú žiadne rozumné zdôvodnenie a opodstatnenie. Ale nech sú tam, majú na to rovnaké právo.
A-propo: v tom zapadákove pri Nitre aké má opodstatnenie socha Jozefa Tisu? Nenarodil sa tam, nikdy tam nebol atd., proste rovnaká možná pesnička.
Poznamenaj si: na Slovensku majú svoje práva nielen Slováci vznilí z miešania všetkých možných rás, ktoré sa tu premleli, ale aj Maďari, rovnako geneticky zbastardení počas storočí. Každý má právo točiť svoje rituálne tančeky okolo svojich mytologických figúr a keď Rómovia si budú chcieť postaviť sochu svojho Praindického Brahamputru, nemáme právo im v tom brániť. Akurát si môžeme dovoliť okolo toho netancovať.
Takže je načase, aby si vystúpil zo začarovaného kruhu národného buditeľstva 19. storočia.
"Tým končím, Tvá Máňo."
 


Už ste čítali?