Pondelok, 23. november, 2020 | Meniny má KlementKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Školu chcú premenovať na ZŠ Janka Kráľa (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

Za to, že sa nejaký Jano Kráľ opitý ponevieral 14 rokov po Zlatých Moravciach, ( doložené faktami ), bude základná škola, ktorá zvonka vyzerá ako najhoršia šopa alebo kurník, meniť pečiatky a všetky administratívne veci za veľa EUR. Radšej opravte fasádu (vyzerá naozaj príšerne ) ako takéto slovanské prázdne gestá. Ja už naozaj nerozumiem, ale nejaký normálny návrh, ktorý by uľahčil moravčanom život už nikoho nenapadne ?? Chládek, ten Smerák a neviem ešte kto, ste duševní impotenti ?? Veď nie je pred komunálnymi voľbami, teraz netreba neplodne kvákať ale robiť, aby ste tie svoje velikášske predvolebné sľuby aspoň začali plniť !!! Mne sa zdá, že žijete v nejakom permanentne predvolebnom období a sa predbiehate bez ohľadu na stranícku príslušnosť, kto tresne väčšiu blbosť...
 

 

clovece.. ak byvate v zm tak by som vas odtial vystahoval.. tolko spiny pokope sa len tak nevidi..
 

 

No pane, pokiaľ je ten príspevok myslený na mňa, tak vysťahovať ma nemôžete. A tým by sa tá špina z Moraviec neodstránila...
 

 

ano.. ale iba by ma zaujimalo, co ste vy pre zm spravili pozitivne, no pochvalte sa.. :))
 
Hodnoť

 

A až by náhodou niekoho napadlo reagovať na mňa v diskusii takým spôsobom, že to zviditeľní Moravce alebo podobné infatilné drísty, zviditeľnené sú dosť. Nedodržiavaním zákona, korupciou, hádkami a rozhadzovaním peňazí von oknom...A jak tak pozerám na súčastnú situáciu v Zastupiteľstve , tak sa ešte veru "zviditeľníme..."
 
Hodnoť

Janko Kráľ - pamiatky a ocenenia

Jeho meno nesie Múzeum Janka Kráľa v Liptovskom Mikuláši.
Na Národnom cintoríne v Martine sa nachádza jemu venovaný symbolický hrob.
Pomenovaný je podľa neho park s jeho sochou v Bratislave – Sad Janka Kráľa.
Pomenované je podľa neho Gymnázium v Zlatých Moravciach a Základné školy v Liptovskom Mikuláši, v Novej Dubnici a v Šahách.
Mnoho básnikov si ho uctilo básňou alebo mu ju venovali – napríklad Miloslav Dumný, Laco Novomeský, Ján Poničan, Milan Rúfus a iní.
Viacerí maliari namaľovali imaginárné portréty Janka Kráľa – išlo o Jána Mudrocha, Janka Alexyho, Štefana Bednára a Viliama Chmela. Zároveň sa jeho podobu snažili znázorniť aj sochári – Ladislav Polák, Stanislav Bíroš, Alfonz Groma, František Gibala a Ján Kulich.
Na počesť Janka Kráľa sa objavujú pamätné tabule s reliéfmi v mnohých mestách – Liptovský Mikuláš, Šahy, Martin, Kláštor pod Znievom a Zlaté Moravce. Objavujú sa aj jeho samostatné pomníky a to v Liptovskom Mikuláši, Bratislave, Nitre a Zlatých Moravciach.
Imaginárna podobizeň Janka Kráľa sa dostala na strieborné pamätné mince, na československú mincu a na slovenskú poštovú známku.
V roku 1972, na 150. výročie jeho narodenia sa jubileum Janka Kráľa dostáva do svetových kultúrnych výročí v rámci UNESCO.
 

 

A na počesť tohoto "velikána" idú Moravce pomenovať tú najšpinavšiu, naošarpanejšiu a najrozpadnutejšiu budovu v Zlatých Moravciach. Samozrejme, že tá nešťastná škola nemôže za to, že ju stavali za komunizmu, keď ani cement nebol, ale je to aj súčastná vizitka nefunkčných Moraviec. Modlime sa, aby pri menovaní Školy J.Kráľa nebola tlač alebo televízia, to zas bude hanba. Ešte je jedna možnosť, pred "menovaním" tejto školy pri nej upratať, zavrieť krčmu, ktorá je oproti nej a pozametať chodníky. To je asi tak všetko, čo sa dá urobiť.
Mimochodom, keď sme už tohoto "velikána" hostili v Moravciach a pomenovali po ňom aj dvor, prečo sme ho zrušili aj s jeho údajným domom ??
Ale máme tému, to je dôležité, pozakrývame nefunkčnosť moraveckého parlamentu, nemožnosť niečo vybudovať alebo vyriešiť. Budeme sa zabávať, veseliť na 150 výročí moraveckého čudáka a účet za túto oslavu presunieme na budúce obdobie ( možno už obdobie nútenej správy )
 
Hodnoť

Chcel by som chcel vedieť,

koľko žiakov navštevuje Robotnícku ZŠ, či je predpoklad, že táto škola má budúcnosť, t.j., či podľa demografickej krivky sa nedostane do stavu zrušenia. To potom by bola hanba, keby sme najprv premenovali školu a následne ju po pár rokoch zrušili. Osobne si myslím, že Janko Kráľ si zaslúži svoje miesto v našom meste. No zvážil by som, či práve ta najhoršia škola, ktorá si vyžaduje obrovské investície a ktoré na 99 % nebude možne zohnať a tým bude škola iba na hanbu mesta (myslím svojím zovňajškom) mala niesť meno Janka Kráľa. Ale zrejme Ľudo to má premyslené a vie čo ide robiť. Ja by som osobne najprv hľadal možnosti na zrekonštruovanie objektu Robotníckej ZŠ, spracoval koncepciu rozvoja s dokladovaním demografického vývojka v našom meste, potom by som až uvažoval o zmene mena. A ešte jedna vec. Pokiaľ viem, tak táto škola vo svojich priestoroch má knižnicu, ZUŠ a niektoré priestory sú stále ešte voľné a nevyužité. Školu navštevuje najviac romskych detí, čo tiež hovorí o stave školy (väčšie riziko poškodzovania). Ľudo, máš to dobre rozmyslené čo navrhuješ? Dajte to najprv na verejnú diskusiu, veď aj názory iných sú dôležité a myslím si, že netreba ich podceňovať. Inak ako myšlienka sa mi páči, len neviem, či prichádza v najvhodnejšom čase. Aj kramoš má v niektorých veciach pravdu, aj keď je veľmi ostrý, no treba aj jeho vypočuť.
 

Cyril budem reagovať na Tvoje názory.

Dôvod, prečo by mala mať práve Základná škola na Robotníckej ulici čestný názov po najvýznamnejšom literárnom dejateľovi, ktorý kedy v Zlatých Moravciach žil je prozaický. Totiž práve na dnešnej Robotníckej ulici žila rodina Janka Kráľa väčšinu rokov (1863 -1873), vtedy táto ulica mala názov Keglevičova a dom č. 7, v ktorom býval stal na mieste dnešného Klubu odborov. Dokonca aj časť pozemku Základnej školy bol v období Kráľovho života ich záhradou, v ktorej sa Janko Kráľ často a rád zdržiaval. Takže tieto historické skutočnosti ma viedli k myšlienke navrhnúť na udelenie čestného názvu na počesť Janka Kráľa práve tejto škole. Len sa čudujem, ako pramálo vedia o tejto našej významnej osobnosti zlatomoravčania a preto budem všemožne podporovať aj vydanie románu od autora MUDr. Rastislava Reháčka, aby sa zo životom Janka Kráľa v Zlatých Moravciach zoznámilo čo najviac čitateľov . Cyril áno, máš pravdu, že Základná škola na Robotníckej ulici čo sa fasády týka je dnes v zlom stave, ale navštevuje ju skoro tristo žiakov a nepočul som nikdy názory o jej zrušení. Myslím si možno naivne, že práve nový názov by jej mohol dať nové impulzy na ďalšie zveľaďovanie a všestranné skvalitňovanie.
 
Hodnoť

Aj keď nie celkom

to súvisí a touto témou, chcel by som sa spýtať, prečo mesto nevyužíva internet na verejnú diskusiu napr. k nemocnici, spájaniu mestských podnikov a pod. Pred voľbami mal primátor vlastnú web. stránku, po voľbách založil ďalšiu (neviem či aj nie dve) stránku o meste. No nikde nie je možnosť priamo osloviť zlatomoravčanov k nejakej téme. Blogy cez sme sú o inom. Už sme zabudli na voličov a ich názory nas nezaujímaju? Pri dnešnom spôsobe internetových možnosti ich naše mesto nevyužíva, a ak áno na úplne iný cieľ. Ak nie primátor, tak páni poslanci - máte možnosť sa prezentovať svojimi názormi, návrhami a pod. Zatiaľ okrem Ľuda nikto z poslancov túto možnosť nevyužíva, čo je aj tak trochu hanba. Už dávno ste mali páni poslanci mať vytvorený priestor na internete pre Vaše návrhy, pripomienky, diskusiu k problémom v našom meste. Aj podľa toho poznáme o čo dnešným poslancom v MZ ide (alebo ako sú ne-schopní nás zastupovať). Alebo ako sme im ukradnutí.
 
Hodnoť

 

Pán Moravčan.
Vaše príspevky k tejto téma sú stále o tom istom. Historické mapovanie pôsobenia J.K. v meste. Stále je to o nejakej nostalgii, citovanie Wikipedie ( prípadne iného zdroja ), prípadne menovanie jeho diel a následných pokračovateľov. Tak sa pýtam ešte raz....Kde je jeho múzeum, do ktorého som povinne chodil každý rok ?
Zlaté Moravce určite teraz nespasí dejateľský duch, obzeranie do histórie, oprašovanie národných tém. Ako poslanec ( predpokladám, že ním ste, keď si vás Tige 12345, ktorý sa tvári, že nie je Serafína mýli s Cyrilom ) sa začnite starať o ZÁKLADNÝ A FUNKČNÝ CHOD MESTA . Toto je vaša povinnosť a nie vymýšľať podružné témy, aby si na vás voliči spomenuli. Pomenujte si po Janovi Kráľovi trebárs aj námestie, len to urobte bez toho, aby ste sa zviditeľňovali cez túto národniarsku tému a aby to Zlaté Moravce nestálo ani EURO. Obnovenie funkčnosti mesta je po toľkých rokoch dôležitejšie .
 
Hodnoť

 

A čo sa týka internetovej diskusie, je naozaj pravda, že nie je v našom meste možná. SME číta pár ľudí a stránky mesta a p. primátora sú obyčajná cenzúra. Ale to patrí ku koloritu nášho zaostalého mesta. NEINFORMOVANOSŤ. Ja mám 47 a žijem internetom. Ako potom mladí, ktorých by ste chceli udržať v tomto meste ??? Tí vám na názov školy Jana kráľa viete čo... Hlavne, že ste im povolili okolo 50 krčiem. Ale to už patrí k tomuto mestu - bieda a úpadok. A toto vedenie mesta + poslanecký zbor nezastavý, má svoje večné hádky. Áno, všetci ste zodpovední, aj mesto, aj poslanci. Za 20 rokov ste neurobili nič.
 

www.zlatemoravce.eu

Pan Boris Kramar, od juna 2011 som jediny poslanec, ktory pravidelne interpelujem na Mestskych zastupitelstvach a ziadam Mestsky urad a jeho prednostu, aby urychlene zlepsili nizku uroven oficialnej webovej stranky Mesta (www.zlatemoravce.eu). A súčasne ziadam, aby sa na nej dalo slobodne diskutovat. Pravidelne mi je odpovedane, ze uz uz to bude. Preslo devat mesiacov a stale nic, co podla Vas mam este robit?
 

 

chodte si slobodne podiskutovat na ine fora, ak ste dostatocne naivny, ze u nas existuju este slobodne fora
 

 

Nuž vážený pán moravčan, nie som Boris Kramár ale Jozef Kramár. To, čo máte robiť ako poslanec kôli zlepšeniu komunikácie na internete sa nepýtajte prosím mńa. Ja som jednoduchý človek, ktorý za svoje podielové a ostatné dane požadujem aspoň základný servis od mesta a informovanosť medzi ne patrí, dokonca je pre mňa dôležitejšia ako insitná fontána v zimnom období. Vy ste kandidovali, Vás zvolili a Vy sa pýtate občanov, čo máte robiť. To, že je celý poslanecký zbor a primátor rozhádaný a tým nefunguje akákoľvek normálna komunikácia je chyba vás všetkých. STE POLITICI, tak sa tak správajte. Pracujte pre blaho občanov, nešírte chaos. Chaosu už bolo v Moravciach dosť, pri voľbe primátora ste ho vlastne stvorili a odrazu je všetko tam, kde pred pár rokmi. Primátor je Vaše dielo ...
Takže pán poslanec, konštatovať, že ste jediný žiadali , aby WWW stránka splňala nejaké štandardy, je pekné, ale mňa to nezaujíma. Komunikácia a cenzúra je tam taká, že to naozaj nikto nečíta. Toto je jediné slobodné fórum, kde sa niečo dozviem, a kde môžem povedať svoj názor. Čo takto založiť stránku poslancov ?? Prečo to musí byť stránka mesta, lebo ju zaplatí ??? To ale nebude nikdy slobodná. Takáto stránka stojí ročne 50 EUR, je jednoduchá a spravovať ju môže aj Váš syn ( ak máte ). Ale to by ste museli vyvinúť aspoň minimálne úsilie a zaplatiť za server 50 EUR ročne. Viete čo, ja Vám prispejem. Dám 10 EUR, keď už vám poslancom nie je hanba...
 
Hodnoť

 

Pardon - NEZASTAVÍ, hrubka, ale je na mňa ešte zavčasu.....
 
Hodnoť

 

Zaujmave,ak sa v Zlatych Moravciach ukaze vazna tema, ktora sa dotyka kazdeho obcana (teraz privatizacia nemocnice ), nahodi sa odputavka. Doteraz som si myslel, ze to robi len primator a politici. Hodnoty, ktore Slovensku a nasemu mestu zanechal nas bard Janko Kral su obrovske, Bol to velky clovek. Rebel, ktory sa nebal poukazovat na vtedajsi stav moci. PRE MNA NAJVACSI ODKAZ , KTORY JE AKTUALNY AJ DNES. Zial dnes, ked nas mocipani, statne a lokalne gorily klamu a vyzieraju, ludia nemaju pri sebe takeho odvazneho cloveka ! V Zl. Moravciach mame dost miest a artefaktov, ktore nam jasne pripominaju zivot a dielo Janka Krala. Nie je dobre, ked si z toho niekto robi osobny mesic. Ja vzdy, ked idem na mestsky cintorin, zastavim sa pred travertinovym monolitom nad symbolickym hrobom nasho poeta s myslienkami dnesnych dni. Mrzi ma , ze okolo tohto miesta vidavam pocas fajciarskych prestavok mladez z okolitych skol. Z nich urcite malo jedincov pozna diela a posolstva J.Krala. Skor ako gesta o pomenovani toho alebo onoho, by navrhovatelia mali chodit po skolach a prezentovat, co pre Slovensko jeho odkaz znamena. Naozaj, lacne gesta vidim dnes aj v odputavke, lebo uz bolo vela zastupitelstiev a s menej zavaznym programom, kde to poslanci mohli nav rhnut ! Preco prave vtedy , ked sa rozhodovalo o prvom kroku privatizacie 135. rocnej nemocnice ? Teda tiez o historii a pritomnosti mesta . Dnes kazdy slusny obcan mesta vie ako si par ludi v radach NO , chce privlastnit benefity spolocneho majetku . Zabranme tomu, aby sa robila osobna kampan z ikony, ktoreho dielo a hlavne odkaz , prezil a prezije este vela generacii Zlatomoravcanov a Slovakov !
 
Hodnoť

Ľudo,

faktom je, že ty jediný z poslancov sa aktívne zapájaš do diskusií, intenzívne komunikuješ, vysvetľuješ a snažíš sa byť kritický ku všetkému, čo je škodu mesta. No kde sú ostatní 18-ti poslanci? Mohol by si na najbližšom MZ ich vyzvať, aby vyšli z ulity anonymity, pretože my, ich voliči, ich chceme vidieť aj na internete. A k tomu názvu Robotníckej školy, viem o živote JK skoro všetko, mám všetky publikácie o ňom, veľa som o ňom aj sám publikoval na nasemoravce, jeho básne sú tam doteraz. Mne vadí iba tá škola, ktorá skôr dehonestuje meno JK. No ale verím, že časom by sa to mohlo zlepšiť. Ako myšlienku to však podporujem.
 

 

Ja Vám poviem, kde sú ostatní poslanci. Nikde.... Jediný poslanec Kéry teraz organizuje predvolebné stretnutia a kašle na Moravce. Dnes, v sobotu bol v Č.Kľačanoch aj z Jahňátkom, Belicom a ostatnými potentátmi zo SMERU. Belica samozrejme na služobnom aute, veru sa ho opýtam, kto to zaplatí... Tohoto poslanca jediného vidieť, bohužiaľ pri činnosti, ktorá nesúvisí zo Zlatými Moravcami. Takže tak, naši poslanci...
 


Už ste čítali?