Štvrtok, 26. november, 2020 | Meniny má KornelKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Z nemocnice v Moravciach odišli desiatky tisíc eur na účty, ktoré nepozná (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť

Teraz neviem,

ci sa mam smiat, alebo plakat. Takze len strucne: Kto tam priamo dosadil, (pardon pan primator, spravne ma byt poveril) tohto "riaditela"? Ze na nieci prikaz, ci doporucenie? To ma koho zaujimat? Kto tam vtedy robil pravneho a ekonomickeho poradcu, zeby terajsi riaditel pan Cimrak? Kto je hlavnym kontrolorom mesta? Ti su ale vsetci cisti ako lalie. Uz to mam! Uctovnicka je na vine! Takze uz je aj jasne, co sme vsetci vtedy tusili, preco nemohla byt neziskovka! Tak co, do plaču, ci na smiech???
 
Hodnoť

Vážený pán primátor,

v čase menovania do funkcie riaditeľa nemocnice pána G. ste bol pod veľkou kritikou tohoto vašeho rozhodnutia. Vyslovil som názor na základe mojej celoživotnej riadiacej praxe, že vy ako najvyšší predstaviteľ mesta a top manager, máte právo menovať do funkcie toho, koho si na túto zodpovednú riadiacu prácu vyberiete, komu veríte, že má schopnosti riadiacu prácu úspešne zvládnuť. Zároveň som však upozornil aj na druhú stránku vašej právomoci - osobnú zodpovednosť za výkon funkcie vami menovaného managera. Výsledkom vašej dvojročnej riadiacej práce ( kto riadi kontroluje ) je rozkrádanie zdrojov mesta cez tunel mestskej nemocnice. Je mi do plaču, že ešte nedávno obiehali okres myšlienky, že obce okresu by mali prispievať na chod tejto nemocnice!!! Veľká vďaka starostom obcí okresu, že nepristali!
Čo ďalej? Ak máte charakter a vážite si svoju osobu a jej imidž, môžete urobiť iba jediné rozhodnutie - okamžite sa vzdať funkcie primátora! Občania nielen ZM ale aj okresu, sa vám na znak úcty poklonia. Domnievam sa, že ste urobili počas výkonu svojej funkcie aj veľa prospešných rozhodnutí, za ne vám patrí vďaka.
 
Hodnoť

Co to zasa je?

citujem odstavec: "Časť pohľadávok tvoria nevyúčtované faktúry, ktoré sa nikde v účtovníctve nemocnice ... rovnako aj účty, na ktoré odišli peniaze a ktoré nemocnica nevie identifikovať." Od kedy sa pohladavky platia? Kto zasa vymyslel, takyto nezmysel?
Kedze su to verejne zdroje, s ktorymi sa takto nehospodarne (nezakonne) naklada, jednoznacne by mali byt zverejnene ake konkretne nedostatky sa v nemocnici udiali, kto je za to zodpovedny a ake sa vyvodia dosledky (do ktorych vianoc sa doplni trestne oznamenie?). Je velmi divne ak primator poveril riaditelovanim cloveka, ktory bol v nemocnici v postaveni, v ktorom nie som presvedceny, ze nevedel o tychto podvodoch, alebo aspon mal vediet.
Zlatomoravcan spravne hovori, ze problem vznika pri vybere ludi za poslancov, za primatora. Mnohokrat charakter je nezujimavy. Len aj ked by sme si vybrali charakternych zastupcov, nestaci to. Musime ich kontrolovat (peniaze kazia charakter), comu sa samozrejme brania. A preto by ani nemalo ist o nadavanie na tych co sme si zvolili ale o kontrolu, ci to, ako rozhoduju, co robia, je v prospech vacsiny (vsetkym nevyhovie nik).
Takze, ked kritizujem primatora, tak nie preto, ze sme si ho zvolili, ale preto, ze napr. ma zlu personalnu pracu.
 
Hodnoť

To bolo kriku po voľbách,

v akom zlom stave zanechala Ostrihoňová mesto a jeho organizácie, po voľbách v r.2010.Primátor a poslanci z "Istoty a Každý Deň Horšie ", nemali dobré slovo ani na zamestnancov mesta. Vtedy sme pritom vedeli, že Mesto bolo najmenej úverované z miest SR, že na účtoch mesta boli veľké finančné rezervy, že mestské podniky pracovali v čierných číslach, že memocnica bola oddlžená na nulu!!!! Dnes sa to v hospodárskych výkazoch červenie, rezervné fondy sú vyplienené a vyšší zamestnanci mesta sú verejnosťou nazývaní diletanti! Po 3 rokyochs zistujeme , že mestské podniky dýchajú z posledného a v nemocnici nevieme ako bolo zaučtovaných 595 000 eur. Nerozumiem zdravotnictvu, ale mám ekonomickú gramotu a preto si myslím, že tento stav musí mať vinníkov. Nie účtovníčka, ktorá môže zučtovať len to, čo je vecne odobrené podpisom šéfov. Preto jej treba vrátiť osobné ohodnotenie. Za stavom v meste a zvlášť v nemocnici vidím 5 vinníkov (nie sú to 4 ročné obdobia a Grujbar), ale : 1.Lokalpapaláši, ktorí sa cez skrytú privatizáciu (neziskovka ), chceli dostať na začiatku k jej majetku, 2. Poslanci -demolátori, ktorí sa prejavili pri schválení "neziskovky" , a tam pred bránami nemocnice sa v r. 2011 začalai vojnu, ktorá skončí až na konci budúceho roka. 3. Hl. kontrolór mesta Borkovič,ktorý 3 roky nekonal a teraz skrýva hlavu do piesku, 4. Primátor , 5. Grujbár, ex riaditeľ nemocnice. Nie som vyšetrovateľ, ani občan, čo má možnosť v meste niečo zmeníť. Na terajší stav v nemocnici môžem jednoducho povedať :NEZODPOVEDNOSŤ, NESCHOPNOSŤ
riadiť ekonomické procesy, ale hlavne AROGANCIA MOCI VŠETKÝCH zainteresovaných! Pri hrozivom čísle lietajúcich euráčov si dávam otázky typu: čo robili poslanci, ktorí majú povinnosť 2x ročne prejednávať v zastupiteľstve správu o hospodarení mestských organizáci, včítane nemocnice? čo robil hl. kontrolór,keď také niečo neavizoval? ,čo robil primátor a prednosta úradu, ktorí sa musia dennodenne zaujmať o stav ekonomiky mesta a jeho organizácii? ,prečo Grujbar nezostal zamestnancom mesta až do vysporiadania všetkých nezrovnalosti? ."Teraz nám nedvíha telefon" ,je alibi pre škôlkára . Mám k tomu ešte veľa otázok. V laxnosti,akým sa tento prípad bagatelizuje je niečo záhadnejšie! Dozvie sa o tom niečo aj obyčajný platič dani????????
 
Hodnoť

Dačo ako priebežná kontrola sa

v takýchto zariadeniach nekoná? Veď každá eseročka, akciovka aj živnostník podáva predsa daňové priznania a zhotovuje ročnú závierku. Supiš.
 

Prokuratúra má predsa právo zisťovať

u bánk držiteľa účtu. Rovnako na príkazoch sa predsa píšu variabilné symboly a držiteľ účtu. "Neznáme", idem sa od smiechu popučiť.
 

bodka - iba technická poznámka

Na príkaze na úhradu stačí napísať číslo účtu a variabilný symbol, teda z výpisu z účtu naozaj nemusíš
vedieť, kam tie peniaze išli. Prokuratúra samozrejme má právo zistiť, komu účet patrí .
Otázka skôr stojí (ako napísal jopal vyššie) - čo robil kontrolór mesta 2 roky a ak je naozaj bývalý Grujbárov právny a ekonomický poradca terajší riaditeľ, tak je to ani nie výsmech, ale pľuvanec do tváre občanom Zlatých Moraviec .
Tragikomické je, že primátor odvolal Grujbára a podal trestné oznámenie na neznámeho páchateľa .
A neznámy páchateľ neberie telefóny, nepreberá poštu, neodpovedá na maily...
 

Otázka ohľadne priebežnej kontroly

bola tá prvá. A ako je to s priebežnou kontrolou zdravotníckych zariadení a iných "štátnych" alebo komunálnych inštitúcií, by som rada vedela úplne najviac.
 

Hlavný kontrolór má právo kontrolovať

len to, čo má stanovené v schválenom pláne kontrol na prísluný rok, ktorý schvaluje zastupiteľstvo a na konkrétne kontroly, ktorými ho poverí mestské zastupiteľstvo uznesením. Z toho vyplýva, že pokiaľ nebol poverený vykonať kontrolu príslušnej mestskej organizácie, nemôže tak svojvolne vykonať. Preštudujte si zákony. Tu mali predovšetkým konať mestské inštitúcie.
 
Hodnoť

 

V Moravciach pán redaktor,v Moravciach...
 
Hodnoť

 

Tak z jeho CV:
v r. 2007 – 2008 – obchodný riaditeľ finančnej spoločnosti
v r. 2006 – 2007 – krajský riaditeľ obchodnej spoločnosti pôsobiacej v stavebníctve
v r. 2004 – 2005 – manager customer operations pre firmu,v ktorej riadil tím pracovníkov technickej podpory pre zákazníkov krajín západnej a centrálnej podpory
v r. 2001 – 2003 – technický riaditeľ podniku, podieľal sa na projekte transformácie štátneho podniku na súkromnú spoločnosť
v r. 2000 – 2003 – technický riaditeľ spoločnosti, riadenie IT oddelenia

my vypliva len to, ze sa nikde viac ako 2 roky neohrial...odbornik
 

Zaujimave kadrove postupy.

Mne sa skor natiska otazka, kto vysokopostaveny za tymto clovekom stoji (uz samotny Cimrak sa preriekol, ze od neho ziadne peniaze nedostaneme a aj primator avizoval jeho "odporucanie, ktore sa neodmieta"), takze kto je za nim? To by bolo zaujimave zistit. I ked bezohladu na vysledok, treba prijat osobnu zodpovednost pan primator, pretoze cierny Peter zostal tebe!
 
Hodnoť

V riadení nemocnice

sú zodpovední manageri:
- primátor
- kontrolór
- účtovník
Pán Borkovič, to je úplná sranda, ak ste sa vyjadril na účtovníčku, že ona nemohla vedieť, kam idú peniaze. Pracoval som pre slovensko - nemeckú firmu, každú faktúru som musel odobriť ako odborne zodpovedná osoba. A samozrejme, každý platobný príkaz niekto podpisuje, výnosy a náklady niekto kontroluje. Jediná otázka, nehanbíte sa chodiť po Zlatých Moravciach????
 

Neviem, ci som ta

spravne pochopil a naozaj vinis aj uctovnicku, ak ano nesuhlasim s tebou. To, ze v nejake slovensko - nemeckej firmu firme to bolo tak ti verim, ale 1. toto je slovenska a nie firma, ale "statny podnik" a po druhe, v tej firme im zalezalo na hospodarskom vysledku a preto robili krizovu kontrolu. Vies si predstavit situaciu, ze v nemocnici pride uctovnicka za riaditelom, ze toto neuhradim, lebo sa mi to nezda? Opytaj sa ludi po uradoch prace, aky je postup, ak si zamestnanec a nesuhlasis s primatorom...
 

Samozrejme,

hlavný vinník je priamy nadriadený bývalého riaditeľa. Ak mal kontrolór zakázané robiť kontrolu ( alebo to nemal prikázané ), tak je mimo. Čo sa týka účtovníčky, pokiaľ vo svojej práci neporušovala platné predpisy, je tiež bez viny. Arogancia je podľa mňa v tom, že títo dvaja sa sami ospravedlňujú, necítia žiadny podiel viny. V každej firme na Slovensku platia slovenské účtovné predpisy vrátane uzávierok, tak si myslím, že aj účtovníci majú zodpovednosť za správnosť účtovania. Ale u nás je to zvrátené. V jednej obci účtovníčka presúvala peniaze na svoje konto dlhšiu dobu, pán starosta to veselo ignoroval. Náhodou na to prišiel kontrolór.
Chápem, že naše rozhodovanie riadi strach, obava, je to prirodzené. Ale pokiaľ sa občania budú báť otvorene vyjadrovať svoju nespokojnosť s volenými zástupcami, nechajú ich bačovať, budeme žiť nielen v strachu, ale aj v biede.
 

Mýliš si pojmy s dojmami

účtovníčka daný dokument zaučtuje úplne v súlade s pravidlami účtovníctva. Rozhodujúci je ale pokyn na zúčtovanie, podpísaný príslušným kompetentným pracovníkom. Účtovníčka nemôže predsa skúmať oprávnenosť fakturácie nemá účtovníčka, tú vyjadruje svojím podpisom práve ten kompetentný. Z toho vyplýva, že zodpovednosť za úhradu faktúry (resp. dokladu požadujúceho platbu) nesie pracovník s kompetenciou schvaľovania týchto dokladov. Bez schválenia takýmto pracovníkom, by sa účtovníčke nemal dostať žiaden doklad k úhrade. Z toho potom vyplýva aj zodpovednosť za úhradu. Smolu by mal pracovník s danou kompetenciou, ak by na to dostal ústny pokym od svojho nadriadeného ktorý nevie preukázať.
 
Hodnoť

Všetko sú to len

názory, bez presnej analýzy tohoto rozkrádania ( ak to je rozkrádanie ) nikoho okrem asi primátora viniť nemožno ( ešte pána G.).
Natíska sa otázka, či tieto transakcie nemali dopad na tok DPH. To by malo zaujímať daniarov a aj finančnú políciu. Je načase, aby tieto inštitúcie začali takéto prípady preverovať na možné poškodenie záujmov štátu a nemali by čakať na písomné udania.
Pokiaľ to nenaberie tento smer, budú potrestaní tí, cez ktorých pracovné stoly papiere šli. A hlavní aktéri sa budú deliť ako tí, čo berú, v okolí kina.
 
Hodnoť

Vo svojom príspevku

som pomenoval (môj názor), a umiestni miesta pre všetkých vinníkov toho, čo sa deje okolo nemocnice. Podľa diskusie som sa asi trafil dobré . Tí,čo priamo riadia poslancov i samotní poslanci-demolátori, majú veľký záujem, aby mesto kráčalo tam , kde kráča! Preto si lokalpolitici našli cudzieho človeka na primátora, preto si poslanci dali za kontrolóra "svojho". Primátorka Ostrihoňová, nemala asi 5 rovov nad sebou kontroloŕa a preto si to riadila sama a dobré. Mesto odovzdala bez škandálov a vo vinikajúcej finančnej kondícii! Neunikli žiadne peniaza a hospodárenie mesta bolo aj podľa auditu dobré . Teraz poslanci len brešú, majú väčšinu,keď treba dať peniaze do jamy futbalu , bez dna. Prečo nezadali 3 roky pokyn pre dôslednú kontrolu všade v Meste? Len poslanci môžu úkolovať hl.kontrolóra !!!! Primátor NIE !! Pre informáciu, nazačiatku pôsobenia FA, bol Borkovič šéfom štadiona ???!!! V meste za Lednára je asi piatý prednosta úradu. Človek, ktorý je v meste najvyšší výkonný úradnik s elementárnou povinnosťou riadiť ekonomické, organizačné a právne činnosti fungovania mesta. Môže byť kompetentný terajší prednosta s praxou bielenia naších peňaženiek cez pokuty? Že takýchto ľudí pobral primátor do kľúčových postov v meste, svedčí o tom, že ani on asi nemá záujem na odbornom vedeni exekutívných funkcii v meste. Odborná a charakterová báza je mimo a primátor žne výsladky, lebo úradníci so robia,čo chcú a tým vlastne prerástli primátorovi cez hlavu. Grujbár je tiež tento prípad! Ozaj rád by som poznal tých dvoch, čo primátorovi doporučili "experta na dvojročnice"- Grubára. Primátor to asi nebude konkretizovať, ako nebude reagovať , na tú zverejnenú výzvu, aby šiel z kola von! Rovnako budú poslanci reagovať na veľmi zlé vykonnavanú prácu hl. kontrolóra. Nadobúdam stále väčší dojem, že táto anarchia, zainteresovaným vyhovuje. Primátor si musí uvedomiť, že kostolné hodiny , ktoré vidí z okna úradu, mu zvonia koniec misie! Mal by sa preto posledné mesiace venovať mestu, lebo podobné" grujbarovčiny", nemusia byť posledné !!??
 
Hodnoť

Históriu neoklameš

lebo pamätáme Lastminute že:
1. Ako si p.exprimátorka musela za mesto zobrať úver vo výške 1,3 mil €,aby mohla sanovať vtedajší dlh nemocnice, ktorý sa splatí v roku 2014.
2. Ako rezonuje spor bývalého hlavného kontrolóra Ing.Skyvu,kde k dnešnému dňu požaduje od mesta na základe vyhratého súdu okolo 85 000 € z dôvodu jeho neakceptovania bývalou primátorkou a zaplatí sa to z našich daní.
3. Nepodpísanie záložného práva na bytovku Tekovská,kde mesto muselo vrátiť okolo 70 mil. Sk,keď sa musela urýchlene predať (nevýhodne) Poliklinika za 25 mil. Sk terajšej poslankyni.
4. Za exprimátorovania koľko uzávierok bolo,koľko rozpočtov bolo schválených,koľko zastupiteľstiev bolo predčasne ukončených a pod.
5. Pani exprimátorka mala za svojho vedenia mesta 9 (slovom deväť prednostov)
6. Kedže neboli schválené rozpočty,tak sa nemohli čerpať ani fondy.
7. Absolútne súhlasím,že poslanci sú mocnejší ako primátor-hoci tento je štatutárom.Žiaľ jedenásť rokov je stále ten istý problém poslanci-kontra primátor.Viď aj za exprimátorky .Tepelné hospodárstvo a priemyselný park okolo ktorého bolo v tomto roku veľa súdnych sedení a myslím,že ešte bude,hoci jej držím palce a neprajem jej nejaké súdne rozhodnutie, pretože priem.park bol potrebný .
8. Čo sa týka Nemocnice,iste je to nehoráznosť najhrubšieho zrna. Nepochopím,že sa takéto niečo mohlo stať pri podvojnom učtovníctve. Isteže riaditeľ podpisuje platobné príkazy a rozhoduje kde a na aký účet sa platby uskutočnia. Škoda,že zmluvne nebolo ošetrené,že platobný príkaz podpisujú dvaja,riaditeľ a zástupca.
9. Hlavný kontrolor je pod kuratelov poslancov.Primátor mu nemôže dávať príkazy,tie dávajú poslanci,čo má a čo nemá kontrolovať. Aj tu to bolo zanedbané zo strany poslancov.
Keď už som v histórii,veľa som študoval staršie a aj súčasné príspevky Lastminúte a konštatujem,že na 99% viem kto je uvedený nick.Už veľa píšem o histórii a preto viem,že do konca volebného obdobia sa neudeje nič,lebo máme takých poslancov,akých máme.Treba sa ale pozerať do budúcnosti tak,aby sme odstránili tie neduhy,ktoré trápia nás zlatomoravčanov.
Pekné a požehnané Vianoce praje Ivan
 

Pán Laktiš,

ospravedlňujem sa, že som Vám neodpovedal v článku o PFA, nechodím na internet každý deň a tak sa skúsim vyjadriť teraz. Vážim si Váš názor a plne ho akceptujem. Môj názor je však stále rovnaký. Primátor je zodpovedný za stav v meste, pretože on určuje - vyberá riaditeľov mestských podnokov, primátor riadi chod mesta a má okolo seba tím pracovn íkov, ktorých si sám vyberá. Primátor predkladá na zastupiteľstvo podklady k predaju, kúpe, rozpočtu, ... Ak tieto podklady sú hmlisté, nejasné, skrátka zlé, tak poslanci iba zmietnu zo stola jeho návrhy a nastava stret záujmov. Primátor je ten, ktorý má prvý výjsť s návrhmi, má prvý začať komunikovať s poslancami, má hľadať investorov, má hľadať teda cestu ako mesto rozvíjať. P. Laktiš, sám to vyššie uznávate, koľko chýba narobila SO, svojím hlúpym spostojom vo viacerých dôležitých veciach. Aj keď uznávam zodpovednosť poslancov. Za stav mesta je teda podľa mňa zodpovedný primátor a poslanci sú až na druhom mieste. Ale uznávam, ak máme neschopných poslanacov, alebo skorumpovaných, tak je to pre mesto hotová katastrófa. Bohužiaľ v poslednom období nemáme šťastie ani na poslancov, ale podľa mňa nie sú všetci takí, ako sa o nich na tomto fore viaceri vyjadrujú. No a k nemocnici - skúste si zalistovať pár mesiacov dozadu - a nájdete moje vyjadrenie (niekedy vo februári alebo marci tohoto roka) - nemocnica je vo väčšom probléme ako sa o nej hovorí a jej dlh bude cez pol milióna eur. Toto som písal ešte za Grujbára a už vtedy som poukazoval na neschopnosť primátora. O Záhr. službach a TS už teraz viem, že to bude pre mesto ďalšia katastrófa a hanba. Absolútne súhlasím s výzvou na odstúpenie primátora a to čím skôr, tým lepšie, ale neverím v to. P. Laktiš dobre predpovedá, že do volieb sa nič nezmení. Všetci však súhlasíme, že je potrebné zmeniť myslenie všetkých zlatomoravčanov pri budúcich voľbách, v čom Vám (ale aj všetkým zlatomoravčanom) držím palce.
 

1 2 >

Už ste čítali?