Štvrtok, 3. december, 2020 | Meniny má OldrichKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Dominantu mesta chcú prenajať na desiatky rokov (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť

hm

bolsevici z kranej historickej budovy spravili hydinaren....obemdzeni primitivi
 

 

ak ste nepostrehli, po zániku Tekovskej župy do objektu umiestnili kasáreň - čo tiež nie je najexkluzívnejšia funkcia; Tekovská župa zanikla po vzniku č.-s. republiky v roku 1922...
 
Hodnoť

eurofondy neexistuju ?

Preco mesto nevie na zaklade eurofondov danu historicku budovu, ktoru znicili komunisti, opravit ?
 

Niééééééééééééé!

Eurofondy v žiadnom prípade - s tým by malo mesto veľa práce!
Takto:
1.vypísať súťaž ( doteraz jeden záujemca - ktovie prečo?) - lebo len pri výberovom konaní sa dá nabaliť - však páni poslanci
2.pamiatku treba zachovať! (skutočne objavná myšlienka - však páni poslanci) - a pamiatkári by podľa možnosti mali dať "podmienky", ktoré to investorovi "uľhčia" ( napr. nesmie tam byť elektrina, lebo keď ho postavili, tak tam nebola!)
3.musí to byť pre mesto výhodné !!! - geniálna myšlienka hodná poslanca - a ešte aby to bolo nevýhodné pre investora, žiada sa dodať
Tak a môže sa súťažiť...a prípadne dva-tri krát opakovať výberko, kým záujemci pochopia, komu by sa mali dopredu "zavďačiť".
 

Lebo nemajú ani

na projektovú dokumentáciu, ktorú treba predložiť ku žiadosti o grant.
P.S. Tá reprezentačná zasadačka má osemnásť metrov na výšku, šírku, dĺžku, plochu alebo hĺbku?:-)
P.P.S. Skloňovanie radnice na žurnalistike nevyučujú?
 

 

ak ste nepostrehli - lebo tlač to cudne zamklčala - po zániku Tekovskej župy, teda po roku 1922 do objektu umiestnili väznicu a kasáreň - čo nie sú najexkluzívnejšie funkcie; ako je známe, tzv. Prvá republika komunistov akurát zvykla väzniť, sotva teda mohli mali vplyv na osud verejnej budovy...
 
Hodnoť

ako može mesto

ktore nezvladne kosenie a udržbu ciest zvládnuť opravu takej budovy ? :)
 
Hodnoť

"Pamiatkári budú trvať napríklad na tom,

aby stavba mala pôvodné okná i strechu." Ak by ich náhodou budova nemala, nesmie sa urobiť nič a treba počkať až sa budova celkom rozpadne? Potom prídu pamiatkári a vyhlásia tam nedotknuteľnú ruinu? A potom... no možno potom príde niekto s vidlami, poriadne veľkými, zablatenými čižmami, nakope a napichne pamiatkárov do príslušnej časti tela a postaví tam niečo rozumné, pretože to čo tam bolo cenné, pamiatkári tak chránili, až tam nezostal kameň na kameni. Ak pamiatkári trvajú na "niečom", prečo nehradia zvýšené náklady na to "niečo", ale radšej sa vyžívajú v chátraní?
 
Hodnoť

škoda...

Takže mesto vlastne samo priznáva neschopnosť postarať sa o vlastný majetok, ba čo viac, jednu z najcennejších kultúrnych pamiatok v regióne. Ono to samozrejme nie je jednoduchý proces, ale všetko sa dá:
- Župný dom je síce obrovská budova, ale kto povedal, že sa celá obnova musí realizovať v jednom kroku, výskumy, projektová dokumentácia aj samotné práce je možné realizovať aj na časti pamiatky. Ďalšie etapy obnovy sa realizujú, keď budú na ne peniaze. Keby sa bolo začalo pred 20timi rokmi, problém sme už nemuseli riešiť.
- financovanie cez Eurofondy a Nórske fondy tu bolo dlho a určite aj bude bez ohľadu na to, či práve teraz je nejaká výzva alebo nie je. Skôr sa pýtam, kde bolo mesto doteraz! Dostupné sú okrem toho aj iné formy financovania, napr. cez dotačný program Ministerstva kultúry, odpredajom zbytočného mestského majetku, úverom, budúcim prenájmom časti priestorov podnikateľom a podobne.
- mesto by do zrekonštruovaných priestorov mohlo pokojne umiestniť mestský úrad (stará budova s pozemkom by sa následne mohla odpredať), mestskú políciu, knižnicu, atď., vznikli by tiež administratívne priestory napr. pre okresný úrad, daňový úrad, či X ďalších inštitúcií a ušetrené/zarobené peniaze by sa mohli investovať do opravy ďalších častí pamiatky.
Len už by sa patrilo konečne začať, žiaľ "nejsou lidi", chýba koncepcia a hlavne trocha chcenia...
 

 

treba súhlasiť, takto postupne sa obnovuje spišský župný dom v Levoči(LE), pravda, tento mal vždy využitie primerané funkcii objektu... A ostal v majetku štátu, teda nemajú naň vplyv najrôznejší špekulatívni poslanci.
 
Hodnoť

 

*** Po opakovanom hrubom porušení Kódexu diskutujúceho boli zmazané všetky diskusné príspevky tohto autora.
 
Hodnoť

 

Milí moji, ak si myslíte, že fondy čakajú na Vás a sú zadarmo, ak ste na veľkom omyle. Aj tam potrebujete spoluúčasť a tú nikdy nebudete mať, lebo je to veľká investícia.
A mrzí ma, že v každom poslancovi, ktorý dá návrh na prenájom, predaj,,či kúpu vidíte vidíte podvodníka.
Ved tomu źupnému domu, to môže byť jedno kto ho zrekonšrtuuje, za aké peniaze, len nech ho zachránia. lebo je ozaj velký a zaujímavý.
PoviemVám jeden prípad, ked som robil starostu. mali sme možnosť predať smetisko, no páni poslankyňa bola rozhodne proti. Viete ako je to teraz . pani poslankyňa sa je v nebi a smetislo je trikrat väčšie.
Ved župný dom, tam ostane a budte veľlkorysí a radi, že sa nejaký dobrodinec pustí do rekonštrukcie ŽD.Verte mi, ak dožijem a nedáte mu ho tak ani o 10 rokov sa s tým mesto nepohne, lebo sú dôležitejšie veci ako ŽUpný dom.
je to len môj názor, spravte si SWOT analýzu a tá Vám povie čo je najkvýhodnejšie, ako tu budeme mlátiť prázdnu slamu
 
Hodnoť

Lubobe

nemyslím si, ze historické pamiatky rekonštruujú dobrodinci, ale ja sa skôr zamýšľam nad tým, aké by mali byť podmienky tejto nájomnej zmluvy alebo akéhosi verejno-súkromného partnerstva :-) nedôjde v skutočnosti k darovaniu budovy, preto aby ju niekto zrekonštruoval?
 
Hodnoť

 

Zaujimavé. Osobne si myslím že to bude na niekoľko rokov nájom s predkúpnym právom na odkup za simbolickú cenu :) Dúfam že pani primátorka nechce porušiť zákon a bude aj výberové konanie alebo tz. súťaż. Som zvedavý kto sa prihlási. Mám svojho favorita ale skôr si myslím że niekto prekvapi z polancov. :)
 
Hodnoť

 

Tak poslancom Cimereman,Švajčík,Esterková a ďalším,zachutil velký biiznis.Prenájom na dlhšiu dobu je len skrytá ((((PRIVATIZÁCIA )))),keď nie sú jasné pravidla.Ide sa prenajať (darovať) dominanta- symbol mesta na 20-30 rokov !!!!! Nitrainvest, máš plnú pravdu a toto sa môže udiať len v Zl.Moravciach.Mám taký dojem ,že ((( rýchle ))) vyhlásenie súťaže zastupitelstvom je z iniciatívy netrpezlivého-vopred (((( vybraného )))) záujemcu. Potom v nájomnej zmluve sa o 2O nájdu skryte ((míny )),ale to už budúcu generáciu nebude zaujmať.Je divné,že "najväčší ochranca mestského majetku ,iniciatívu poslancov pripúšťa!!!! Primátorka a časť poslancov ,za pol roka zabudli na čo ich ludia zvolili.Zvelaďovať majetok a nie s ním kšeftovať.Pred pár dňami som prišiel od Mrtveho mora.Turisti z celého sveta,rozvoj a úcta k hodnotám.Zrazu som opäť v mrtvom Meste,kde sa pre občanov nič nekoná a symbol mesta idu zastupitelia dať cudzím luďom.! Výkonnosť ˇuradu,podnikov mesta je na ˇurovni cigánských osad na východe.Dnes v meste nemáme kde zaparkovať ani pred vlastným činžiakom.Chodniky, cesty,nové lacné sociálne byty,to nikoho nezaujma.Nezáujem o údržbu zelene,služby pre občanov boli len na ((merkantíliach ))).Hlavný park mesta-ostuda. Zrušíme pre pár tisíc eur TIK.ale obratom na hlúposti dáme desaťnásobky.Naozaj ,kam kráčas Mesto Zlaté Moravce ???????
 
Hodnoť

Galenik

mam pocit, že si prispevky ani nečitate. To, že poslancom nedôverujete je v poriadku, ale reagovat by ste asi mali na to čo je napísané, alebo nato, čo sa v skutočnosti stalo, a nie na vaše domýšľavé konšpirácie.
Pokiaľ by som mala v úmysle podporiť „ darovanie“ župného domu, tak by som snáď na to verejne neupozornila! Hovorila by som o výhodnom dlhodobom nájme.... Po druhé, s kolegom Cimmermannom máme toho veľmi málo spoločné ( viď posledné hlasovanie za riaditeľov mestských podnikov a podpora Cimráka).
Schválený zámer bol len akási deklarácia úmyslu poslancov župný dom riešiť a rekonštruovať, s tým, že sa majú pripraviť podmienky verejnej obchodnej súťaže. Neviem, ako transparentnejšie by mali poslanci postupovať.
 
Hodnoť

Počúl som

z dobre informovaných prameňov,že sa na Župný dom pripravuje p. Raček.
Ja sa dobre pamätám,že na Župný dom bol investor,nejaký Slovenský Rakúšan.Bolo to ešte za primátorovania Ing.Orbana.Viem,že vtedy tento slovrakúšan chcel v tom čase kúpiť Župný dom a okrem toho chcel investovať do rekonštrukcie cca 80 mil.Sk.No žiaľ, vtedy bol taký búúm,že Krajský pamiatkový úrad mal také nehorázne podmienky,že sa to nakoniec neuskutočnilo.No a nakoniec,tiež boli poslanci,ktorí sa chceli pri tejto akcii nabaliť, byť pri tom.
Viem,že Župný dom vždy slúžil primátorovi vtedy,ak si zobral úver a Župný dom bol ako zábezpeka.No aj teraz si mesto chce vziať uver vo výške 700 000€ na opravu budov.Tak si to schválili poslanci-aspoň tak som tomu rozumel.Takže ((až budeme)) budovy opravovať a vykašleme sa na cesty a chodníky,kanalizáciu v meste a pod.Prečo som dal až budeme: tam je dosť podmienok a ako prvá projkty a tie neviem kto stihne vypracovať tak,aby sa úver vyčerpal do konca roka.Pochopil som to tak,že pripravenosť má len Nemocnica na rekonštrukciu tepelného hospodárstva.
Sranda je,že keď si Lednár chcel vziať úver na zásobník s akciami,poslanci do jedného zlikvidovali tento jeho návrh.Zaujímavé,že len za primátorovania p. Ing.Ostrihoňovej sa berú uvery.
Súhlasím s Esterkovou,že to bola len deklarácia akosi riešiť Župný dom.
 
Hodnoť

Potešilo ma

otvorenie tejto témy. Nerozumiem však niektorým názorom - ako došli už k riešeniam - dlhodobý prenájom súkromníkovi, starobylé okná... Nevieme čo tam chceme mať, ale vieme komu a za koľko!!
Je to náročná téma, vyžaduje v prvom rade stanoviť kritériá pre rozhodovanie o projekte rekonštrukcie a najmä účelu využívania. Využívanie by malo sledovať reálne nájomné dané podmienkami trhu v meste. Ak tam budú ďalšie reštaurácie, súčasné staré asi zaniknú, návštevnosť mesta nie je veľká. Núka sa mi myšlienka využitia priestorov pre služby - živnostníkov. Dajte si opraviť topánky, bojíte sa tam vliezť. Kde sú čalúnnici, stolári, opravy elektro ( predajní je dosť, ale opravy asi žiadne ). Samozrejmé je aj sídlo vedenia mesta, spoločenskej sály. Hodnotiť súčasnú úroveň týchto zariadení by bolo asi bolestivé.
Ako prvé preto vidím spracovanie predprojektovej štúdie, kde by bolo odborné zhodnotenie súčasného stavu, návrh perspektívnych možností využitia priestorov, predpoklad nákladov rekonštrukcie a optimálny návrh realizácie. A až potom môžeme začať hovoriť o zabezpečení zdrojov. Získanie zdrojov bude možné aj na účele využívania priestorov - história, bankové inštitúcie ( ak tam budú služby, budú tam chodiť občania z celého okresu a bankové pobočky, cestovky budú bližšie ku klientom.
Opakujem, je to veľmi náročná téma, riešiť sa dá len s úprimným profesionálnym záujmom. Vrátane vedenia mesta a poslancov. A možno aj starostov obcí okresu.
 
Hodnoť

Je pravda,

že Lednárovi poslanci neschválili úver, napriek tomu je mesto a mestské podniky zadĺžené. Úver, ktorý sme predbežne schválili slúži na zlepšenie energetickej efektívnosti budov. Splácať by sa mal z úspor na energiách. Na budúci rok budú normy na energetickú efektívnosť prísnejšie, a preto by bolo dobré, aby sa projekty stihli teraz. Samozrejme, to záleží na šikovnosti úradníkov na mestskom úrade..... :-(
 

Efektívnosť

každého úveru sa hodnotí podľa doby splácania a preplatenia.
Tak sa pýtam, aká je návratnosť úveru o ktorom hovoríte?
 

1 2 >

Už ste čítali?