Štvrtok, 26. november, 2020 | Meniny má KornelKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Riaditeľ nemocnice: Hore komínom vyhodíme stotisíc eur ročne (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

Poznám istú starú nemocnicu a aj jej kotolníka. Celá armatúra vyzerá, akoby ju namontovali včera. Všetky ventily fungujú na otočenie jednou rukou.... Ale to je vec kotolníka, ktorá o to dbá už skoro 30 rokov a ak niekde nájde potenciálnu závadu, dá to hneď s ďalšími údržbármi do poriadku. Ono to často býva o ľuďoch........
Nedávno - ca 2 týždne som bol s príbuzným v Trnave v Nemocnici. A viete o čom sme sa najviac bavili a dobre aj pobavili? - Na jednej z budov zo 16-tich okien bolo 11 otvorených, alebo pootvorených a vonku bolo +1 stupna. Boli sme tam dlho, vyše 3 hodiny, ale ani pri odchode sa žiadne okno nezatvorilo. A viete prečo? lebo vnútri budovy - dokonca na chodbách bolo ta 25 stupnov a samozrejme dýchat sa tam nedalo, ked vsetci prisli naobliekaní a okná na konci chodby logicky dokorán. Čo k tomu dodať?
 

Uf

tie Moravce to su ale material,este ze tam nebyvam....
 

Čo k tomu dodať?

Treba dodať len to, že im nefunguje regulácia vykurovania. Napr. majú na radiátoroch termostatické ventily? Dnes sa vyrábajú aj také, kde sa nastaví 20°C a zablokujú sa proti nedovolenej manipulácii. A to sa dajú robiť aj iné veci... Len treba vedieť.
 

 

...čo keby sme k tomu dodali, že článok sa týka Nemocnice v Zlatých Moravciach a ty tu krútiš o Trnave...
*
V Moravciach sa asi nevedeli dohodnúť, kto zarobí na rekonštrukcii kúrenia a zateplení Nemocnice .
Preto odmietli úver, veď hádam nevezmú úver len tak, aby im neostalo niečo "za nechtami" .
 
Hodnoť

do volieb snáď kúrenie

vydrží, či nie?
 
Hodnoť

Ano,už v apríli 2011

som ako energetik mesta poukazoval na neefektívnosť energetického hospodárstva (plyn-teplo)v Nemocnici,kde sme už vtedy mali navýšené náklady na 100 tis.€ z titulu výroby tepla s následkom spotreby plynu a hlavne vody.Písal som osobný list vtedajšiemu riaditeľovi,ktorý som nechcel tu skopírovať,kde bolo poukázané na jednotlivé nehospodárne nakladanie s energiami aj z titulu veku zariadení. Záverom som mu napísal:
5.Záverom:
- Je potrebné sa zaoberať situáciou v tepelnom hospodárstve Nemocnice,je alarmujúca a nehospodárna.
- Je potrebné nutne rozhodnúť,či zabezpečíme okamžite 60 tis. € na zaplátanie súčasných nedostatkov,ktoré budú aj v budúcnosti pretrvávať tak,že sa nútene pristúpi k rekonštrukcii kotolni a rozvodov alebo:
* Z môjho hľadiska by bolo najúčelnejšie postupné decentralizovať , t.j rozdrobiť centrál na jednotlivé subjekty zásobovania teplom na nové zdroje tepla samostane pre:
Chirurgický pavilón K1, Interný pavilón K2, Rýchla pomoc a diesel K3, Riaditeľstvo a rehabilit. K4
Je tu otázka vyriešenia prívodov k jednotlivým kotolniam plyn a stavebné úpravy pre jednotlivé kotolne by boli minimálne.
Čo sa týka investičných nákladov ,tieto by nepresiahli náklady na rekonštrukciu súčasnej kotolne, t.j.do 450 tis. €. Rátame návratnosť investície do 5,5 roka. Mohli by sa realizovať jednotlivé celky po každom roku postupne.
Apríl 2011 Laktiš Ivan,energetik mesta
Pozn.To sa nehovorilo o budovách,ktoré by bolo potrebné energetický premerať a navrhnúť realizáciu zateplenia.Ale to všetko chce peniaze,peníze,peneži ,lóve a evra.
 
Hodnoť

Opytam sa takto:

Ak rocne davate v domacnosti tazke statisice do "niecoho"a cela vasa domacnost sa pre to "nieco" neustale zadlzuje a to nieco ma tak draho platenych zamestnancov, ze ho nikto neche ani zadarmo, ked sa rozhodnete to "nieco" nakoniec ponuknut niekomu inemu, aj za cenu dalsiej dotacie (ale uz poslednej z vasej strany) s podmienkou, ze to bude fungovat rovnako dobre, popr. lepsie ako pred tym, budete si este brat na to "nieco" dalsi uver, aby ste "to" pripadnemu zaujemcovi komplet cele prerobili? No ja teda nie!
 
Hodnoť

Jozef,ja ťa

chápem ale:Nemocnicu dotujeme ročne od 240 - 300 tis.€. Keby od roku 2011 boli dávali páni riaditelia a ich poradcovia (a to bol vtedy môj návrh) každoročne do rekonštrukcii vykurovania povedzme 80 tis.€(každý rok jeden subjekt sprevádzkovať),dnes mohlo byť s vykurovaním Nemocnice pokoj a úspora na plyne a vode značná .Veď si len zober,že kotle Roučka majú účinnosť 85% a dnešné kotlíky až 95 %. Takto sme dali von oknom do 500 tis.€ a ešte viac budeme plytvať.Veď si zober sedliackým rozumom,že každý rok vyhodíme oknom 100 tis.€ a pri investícii 80 tis.€ v tom roku, by sme na budúci rok vyhodili povedzme len 70 tis.€.Každý rok by sa táto strata znižovala. Ovšem,vedenie Nemocnice by muselo zapnúť rozumček,ako tých 80 k € ušetriť. No a nehovorím o megakrádeži.Ja som nikdy nehovoril o vzatí úveru. Takže môžete ponúkať Nemocnicu komukoľvek,schopný menežér Vám na toto nenaletí,alebo podstatne zníží cenu. Veľa by sa dalo o tom diskutovať.Konečne,veď si tam robil. Ivan
 

Dobre Ivan,

k tomuto nemam co dodat. Len znovu zdoraznujem, ze sa mi vidi hazard investovat z Mesta do niecoho penaize, ked vieme, ze to chceme "dat" niekomu inemu!
 


Už ste čítali?