Utorok, 24. november, 2020 | Meniny má EmíliaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Objavili privilégiá pre Nitru, o ktorých si historici mysleli, že zhoreli (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

co je to ten archivny depot? nieco ako folklorny challenge ?
 

 

archívny depot je miesto kde si spisovateľ uložil nejaké písomnosti. Depotom môže byť aj archív.
 

 

Nie som proti pouzivaniu anglickych slov v beznej reci, ked sa dane slovo udomacni, vystihuje lepsie ako narodne slovo podstatu, alebo v odbornej komunikacii. Ale tuna? To naozaj nie je aleternativa? Sklad, ulozisko, depozit, ... ?
 

 

Archívny depot je terminus technicus a archivári pod ním presne vedia, čo majú rozumieť. Sklad znie ako miestnosť s paletami v tesku, úložisko a depozit zase v archívnej terminológii znamenajú niečo iné.
 

 

aha, dakujem za informaciu.
 
Hodnoť

V NAŠICH ARCHÍVOCH

sa nachádzajú stovky bežných metrov historických dokumentov, ktorých sa ruka archivára ešte nedotkla. Ľudské kapacity archívov sú poddimenzované. Je predpoklad, že pri takom
vzťahu, aký má SR reprezentovaná MV kam archívy patria k našej histórii , môžme sa v budúcnosti dočkať aj väčších objavov, ako boli privilégiá Nitry.
 

 

Pri Štátnych archívoch je to podľa mňa skôr výnimka, väčšina dokumentov v nich je aspoň roztriedená. Niečo iné sú "papiere" na čejsi povale, ktorým hrozí zničenie každým dňom, súkromné archívy, ktoré obmedzujú prístup, alebo dokumenty, ktoré boli vyvezené do zahraničia a predané zberateľom, ktorým je jedno, že v podstate znehodnocujú informácie na nich, keďže chýbajú do historického kontextu a nemôžu ich využívať historici ani bádatelia.
 

 

Tým nechcem povedať, že MVSR sa k archívom správa adekvátne, lebo každý, kto do toho vidí vie, že sa to v žiadnom prípade neblíži pravde.
 

V INVENTÁRCH

slovenských štátnych archívoch, ktoré sú bádateľom prístupné, je len menšia časť
archivárií v ňom uložených. Takú mám skúsenosť. Čo Vás oprávňuje tvrdiť opak? Uveďte
prosím.
 

 

Už niekoľko rokov pracujem v odbore, mám skončenú vysokú školu v odbore a môžem povedať, že väčšinou sa archivári snažia predkladať aj nesprístupnený materiál. Drvivá väčšina materiálu v archívoch je aspoň roztriedená, hoci veľakrát je v tom neporiadok, pokiaľ to niekto v minulosti odflákol, alebo sa tomu chcel venovať neskôr a už to nestihol. Neprístupný a nesprístupnený materiál sú dve rozdielne veci. Predkladá sa často aj nesprístupnený materiál (t.j. nebola k nemu vyhotovená archívna pomôcka). Pokiaľ materiál nie je predložený bádateľovi, má to veľa rôznych príčin, od fyzického stavu dokumentu, cez spracovávanie fondov (tieto spravidla nebývajú predkladané), až po ochranu osobných údajov, ktorou sa musíme riadiť aj my a dáva tak lehotu 90 rokov na dokumenty, ktoré osobné údaje obsahujú. Aj k takýmto dokumentom sa dá dostať, so súhlasom dotknutej osoby, alebo jej príbuzných, ak už nežije.
Inak, termín archivália (nie archivária) sa používa už len v Česku, na Slovensku ho oficiálne nahradil termín "archívny dokument".
 

 

Na orientáciu po archívoch slúžia okrem inventárov aj sprievodcovia po štátnych archívoch, na požiadanie by ho mali predložiť v bádateľni. Hoci sú staršie, je tam veľa dodnes nespracovaných dokumentov. Staršie inventáre bývajú nespoľahlivé a nepresné, lebo v tej dobe sa kládol dôraz na kvantitu, dnes sa zas na spracúvanie nekladie dôraz vôbec. Archívy sú personálne ťažko poddimenzované (to neznamená, že odborne), v podstate v nich všetci musia robiť všetko.
 


Už ste čítali?