Pondelok, 30. november, 2020 | Meniny má Ondrej, AndrejKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Unikátne arborétum kritizujú za chýbajúce toalety aj značenia (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

V arboréte v Tesárskych Mlyňanoch som bol dovedna asi 3x, 2x ešte ako malý chlapec a raz ako teeneger, je to naše najväčšie arborétum s najväčším počtom druhov cudzokrajných drevín a nič v tomto rozmere na slovensku nemáme, hneď pri zámku sa nachádza rozárium ale táto časť mňa nikdy nejako špeciálne nezaujímala, skôr zvyšok parku ako ázijská a americká časť, africkú som možno nejako špeciálne nezaregistroval, ale možno také baobaby by to napravili, neviem či tam sú, ale asi by som si ich všimol. Čo som tam bol naposledy, tam amli pre mňa ako novinku ozvučené automaty o histórii parku priumiestnené pri kaštieli, kde je aj skleník s priesadami stromov, asi sa dajú zakúpiť, už presne neviem.

Zaujímavý je aj výhľad na atómku Mochovce, je to na opačnej strane parku, už sa nepamätám v ktorej časti parku to je, ale je tam na konci brána s pekným výhľadom na komíny ;) Ja osobne som sa najviac zo všetkého tešil na tú obrovskú sekvoju čo je v parku, ako malý som ju našiel, no naposledy čo som bol v parku som ju nenašiel, je možné, že som k nej nešiel hneď od začiatku, lebo sa nachádza v blízkosti kaštiela, ale proste som ju nenašiel, takže mohli by trochu zapracovať na značení, lebo z iných častí parku sa k nej človek asi nezorientuje a je škoda byť tam no nevidieť sekvoju, taktiež už si presne nepamätám či tam boli nejaké pítka, tak aj tie by boli vhod, lebo cez leto tam vie byť ak nie teplo, tak poriadne dusno.

A neuškodilo by keby sa v parku nachádzala ešte nejaká časť na občerstvenie, povedzme niekde v strede, lebo park je obrovský a ak by človek chcel videť všetky jeho zákutia, tak za jeden deň má čo robiť.

A zaujímalo by ma čo za ryby majú v tých rybníkoch s altánkami, lebo keď tam človek hodí kúsok rožku, tak sa voda zapení, ako keby tam chovali pirane(alebo sú to len hladné ryby... kto vie).
 
Hodnoť

 

Takze obcerstvenie bude sucastou vynovenej vstupnej casti.
Toalety netreba, pretoze ani v niektorych zahranicnych parkoch nie su.
Ak turista nerozumie znaceniu, je to chyba ze neovlada elementarnu orientaciu.

O akych problemoch rozprava clanok?
 

 

Presne tak, ak by trebalo na malú je tam kopec stromov a kríkov, kde sa môžete schovať, moč síce vegetácii neprospeje, ale žiadna tragédia. Občerstvenie kvitujem, po 60 rokoch existencie parku konečne nejaké vylepšenie pre turistov.

So značením v parku celkom problém nevidím, križovatky sú popísané, sú tam smerovníky, no keď som tam bol naposledy, tak som sa k tej sekvoji vážne nedostal, možno tak ak by tam človek vyrazil hneď od kaštiela. Plus v parkoch po celom svete a v mestách býva úplná samozrejmosť mapka s aktuálnou polohou na mape a zobrazená celá záujmová oblasť, takže bolo by keď nie samozrejmosť, tak aspoň plus pre park niečo také tam mať, mohlo by to byť povedzme v každej sekcii, plus vyznačiť tam najzaujímavejšie miesta v parku. Je celkovo známe, že veda je na slovensku na jednom z posledných miest a keďže park funguje ako vysuté stredisko uk, alebo teraz sav sa netreba čudovať, že zmeny sa dejú len velmi pomali a v rámci obmedzeného rozpočtu, no som rád, že aspoň niečo sa po toľkých rokoch zmení.
 
Hodnoť

 

Chodím tam často a ani ma nenapadlo, že tam niečo takéto chýba. Toalety tam sú pri vchode a bufet je pred arborétom, takže ani od hladu tam nikto nezahynie a snáď sa tam dosiaľ ani nikto nestratil, nejaké značenie tam je. Ak niekto chce silno čítať, dostať tam aj kadejaké brožúrky s históriou a všetkým , čo k tomu patrí. Rozhodne sa tam oplatí ísť, je tam krásne a netreba z toho robiť lunapark.
 


Už ste čítali?