Pondelok, 9. december, 2019 | Meniny má Izabela

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Kauza náplaste: Obvinili desiatky lekárov z celého Slovenska (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

VšZP nadržuje páchateľom?!

Všeobecná zdravotná poisťovňa nemá právo závažné podozrenie z trestnej činnosti riešiť v rámci svojej "revíznej" činnosti ale má naopak povinnosť takúto rozsiahlu "neúčelnosť a neefektívnosť vynakladania verejných zdrojov" okamžite predložiť orgánom činným v trestnom konaní, ktoré jediné majú zo zákona právo posúdiť či sa jedná alebo nejedná o trestnú činnosť. Rozsah tohto podozrenia z trestnej činnosti veľa naznačuje aj rozsah finančnej pokuty, ktorá voči zdravotným zariadeniam uplatnila - 451 tisíc €!. Takéto "skrývanie" trestnej činnosti môže byť považované u zodpovedných osôb (štatutárnych orgánov) VšZP, a.s. za nadržovanie uniknúť páchateľovi z trestného postihu (§ 339 TZ).

Pravdaže nevidím žiadny dôvod nato, aby orgány činné v trestnom konaní, ktoré sa už o tejto skutočnosti museli dozvedieť, keď nie, tak z tohto článku, aby v tomto podozrení nekonali z úradnej povinnosti.

Tento prípad len naznačuje, že v zdravotníctve odteká množstvo finančných zdrojov mimo zdravotnú starostlivosť a to do vreciek podvodníkov, načo by sa mal protikorupčný úrad špeciálne zamerať.
 

korupcia, alebo snaha pomôcť?

Zvážil by som prikloniť sa k nižšie uvedenému komentu. Poznám lekárov, ktorí veľmi nadávajú na zavedený systém, keď im poisťovne preplatia len napríklad 5 k obväzov na pacienta, alebo podobne. Je preto pravdepodobné, že nejde o korupciu, ale o snahu lekárov pomôcť pacientom s preležaninami. Príklad: po operácii, ktorá si vyžaduje hojenie rany, preplatí poisťovňa len 2 ks hojivých náplastí pacientovi. Avšak čo ak ten pacient má problémy s hojením a potrebuje ich 5? Lekár nemôže predpísať ďalšie, lebo mu ich nikto nepreplatí a trpí pacient u ktorého hrozí zápal rany, prípadne nepekné jazvy. Tak si lekár vytvorí "rezervu" na nejakom inom pacientovi, ktorý ich nepotreboval, alebo ktorý o tom ani nevie, a tie dá potom pacientovi, ktorý ich potrebuje. ... asi aj to je dôvod prečo sa k vyšetrovaniu pristupuje trocha laxne, lebo medializácia tohto blbého systému by neprospela ani poisťovniam a hrozil by odliv poistencov preč.
 
Hodnoť

VSZP je pragmatická

Ak sa môže dohodnúť ma finančnej náhrade, prečo by mala lekára trestať. Veď má z neho zisk a možno ešte väčší ako by si vymohla súdom ...
 

V prispevku nad tebou

je naznacene, kde ma takyto pragmatizmus svoje hranice.
 

 

V tomto prípade by som si skôr tipol že to bola korupcia a nie pragmatizmus.
 

Ano, to sa nemusi

vylucovat...
 
Hodnoť

 

Tieto náplaste sa používajú na preleženiny a pointa celého podvodu z pohľadu zdravotných poisťovní je v tom, že lekári obchádzali nariadené obmedzenia pre ich indikáciu. Tieto obmedzenia však nie sú nastavené podľa skutočnej potreby pacientov, ale podľa ekonomických a účtovníckych kritérií, ktoré sledujú minimalizáciu nákladov zdravotných poisťovní. Tak sa vám stane, že nedostanete žiadnu náplasť, hoci by mohla vylepšiť váš zdravotný stav, alebo len jednu namiesto dvoch. Lekári predpisovali náplaste v podstate na "mŕtve duše", aby k nim mali lepší prístup potrební pacienti. Takúto náplasť si predsa nedáte predpísať, aby ste si ju prilepili ako ozdobu na čelo. Fascinujúce na celom prípade je, že najdôslednejšie voči týmto lekárom postupuje Dôvera, ktorá neváhala slovenských pacientov "okradnúť" o 400 mil. eur, aby mohla svojim akcionárom vyplatiť zisk na základe účtovníckych trikov pri ocenení poistného kmeňa zdravotnej poisťovne, ktorú pohltila. Nehovoriac o "šedej zóne", v ktorej sa pohybuje celé podnikanie skupiny Penta - najlepšie to ilustruje kauza Gorila. Naposledy to už priznal aj samotný Haščák, keď mu hrozilo, že ho budú spájať s vraždou novinára Kuciaka. "Radšej budem žiť s povesťou korupčníka a mať goriliu hlavu, ako byť spájaný s vraždou," povedall šéf Penty. Najnovšie si renomé napráva aj reklamou, ako Dôvere záleží na zdraví pacienta. No kto by by mu neveril, však?
 

 

Ďakujem za Váš názor. Takže lekári sa dopúšťali administratívneho pochybenia, aby zvýšili kvalitu ošetrenia pacientov .
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Už ste čítali?