Nedeľa, 18. marec, 2018 | Meniny má Eduard
Pridajte si svoje mesto

Vážení čitatelia, prevádzku služby sme sa rozhodli ukončiť.
Ďakujeme za záujem a ponúkame vám čítanie na titulnej stránke www.myregiony.sk.

Architektonika 2017

Kde a kedy ?
Architektonika 2017

Vernisáž - 26. 1. o 18.00 h, Salón NG, potrvá do 5. 3., kurátori: Sabah Shawkat, Tomáš Augustín, Richard Schlesinger,

Popis

Výstava Architektonika 2017 v priestoroch Salónu Nitrianskej galérie ponúka prierez činnosti Inžinierskeho kabinetu Katedry architektonickej tvorby na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Súbor prác študentov bol realizovaný v rámci architektonicko-inžinierskych predmetov a v spolupráci s Katedrou Dizajnu VŠVU.

Architektonika vždy reflektuje požiadavky svojej doby. Úloha konštrukcie, bez ktorej by nebola žiadna forma ani funkcia, nadobudla v súčasnej architektonickej tvorbe úplne nový rozmer. Konštrukcia a technologické metódy v súčasnosti často rozhodujú o architektúre stavby. Nové technológie umožňujú realizáciu stavieb, ktoré majú čoraz väčšie rozpätie a sú čoraz ľahšie. Stierajú sa rozdiely medzi konštrukciou, stavbou a jej charakteristickou formou. Typickým znakom architektúry súčasnosti je jednota funkcie, konštrukcie a formy. Diela dnešných tvorcov sú syntézou dvoch konceptov: umeleckého a konštrukčného. Konštrukcia navrhnutá logicky, v zhode s princípmi statiky, je zároveň konštrukciou estetickou, teda takou, o akej zvykneme hovoriť ako o peknej architektúre. Jedným z hlavných motívov kabinetu je spájanie termínov Fine art a Structural engineering.

Modely sú vypracované ako fyzické zmenšeniny staticko-konštrukčného systému. Výhodou takto spracovaných modelov oproti virtuálnym 3D modelom je možnosť priamo verifikovať statické zákonitosti. Tento spôsob preverenia funkčnosti jednotlivých nosných princípov je možné aplikovať v praxi pri navrhovaní rôznych architektonických objektov. Estetika rovnako ovplyvňuje premýšľanie nad konštrukčným detailom. Tento praktický vyučovací proces je v súčasnosti na ústupe pre vysoký vplyv digitálnych technológií, ktoré simulujú virtuálnu predstavu o priestore ako aj o objekte. Samotný zážitok však prináša vytvorenie fyzického modelu z reálneho materiálu. Je to určitý návrat z virtuálneho sveta do toho hmatateľného. Rôznorodosť projektov zanecháva myseľ stále dynamickú, ale to neznamená, že je nutné riešiť vždy nový prototyp konštrukcie. Efektivita a estetika v mnohých riešeniach vychádza práve zo základných konštrukčných princípov.

Cieľom výstavy ARCHITEKTONIKA 2017 je prezentácia činnosti Inžinierskeho kabinetu KAT (Katedry architektonickej tvorby) VŠVU v Bratislave ako aj širšia prezentácia kreatívnych riešení študentov pri navrhovaní architektonicko-inžinierskych diel. Je určená nielen študentom, pedagógom a odbornej verejnosti, ale aj ostatným záujemcom o architektonické navrhovanie.

Odporúčame

Po stopách pravekých metalurgov. Svedectvo bronzového veku 

Po stopách pravekých metalurgov. Svedectvo bronzového veku

Výstava trojrozmerných originálnych archeologických nálezov

Výstavy

Výstava nových portrétnych fotografií hercov DAB

Výstava nových portrétnych fotografií hercov DAB

Stála výstava fotografií hercov od Norberta Eggenhofera

Výstavy