Štvrtok, 17. október, 2019 | Meniny má Hedviga

Vážení čitatelia, prevádzku služby sme sa rozhodli ukončiť.
Ďakujeme za záujem a ponúkame vám čítanie na titulnej stránke www.myregiony.sk.

Architektonika 2017

Kde a kedy ?
Architektonika 2017

Vernisáž - 26. 1. o 18.00 h, Salón NG, potrvá do 5. 3., kurátori: Sabah Shawkat, Tomáš Augustín, Richard Schlesinger,

Popis

Výstava Architektonika 2017 v priestoroch Salónu Nitrianskej galérie ponúka prierez činnosti Inžinierskeho kabinetu Katedry architektonickej tvorby na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Súbor prác študentov bol realizovaný v rámci architektonicko-inžinierskych predmetov a v spolupráci s Katedrou Dizajnu VŠVU.

Architektonika vždy reflektuje požiadavky svojej doby. Úloha konštrukcie, bez ktorej by nebola žiadna forma ani funkcia, nadobudla v súčasnej architektonickej tvorbe úplne nový rozmer. Konštrukcia a technologické metódy v súčasnosti často rozhodujú o architektúre stavby. Nové technológie umožňujú realizáciu stavieb, ktoré majú čoraz väčšie rozpätie a sú čoraz ľahšie. Stierajú sa rozdiely medzi konštrukciou, stavbou a jej charakteristickou formou. Typickým znakom architektúry súčasnosti je jednota funkcie, konštrukcie a formy. Diela dnešných tvorcov sú syntézou dvoch konceptov: umeleckého a konštrukčného. Konštrukcia navrhnutá logicky, v zhode s princípmi statiky, je zároveň konštrukciou estetickou, teda takou, o akej zvykneme hovoriť ako o peknej architektúre. Jedným z hlavných motívov kabinetu je spájanie termínov Fine art a Structural engineering.

Modely sú vypracované ako fyzické zmenšeniny staticko-konštrukčného systému. Výhodou takto spracovaných modelov oproti virtuálnym 3D modelom je možnosť priamo verifikovať statické zákonitosti. Tento spôsob preverenia funkčnosti jednotlivých nosných princípov je možné aplikovať v praxi pri navrhovaní rôznych architektonických objektov. Estetika rovnako ovplyvňuje premýšľanie nad konštrukčným detailom. Tento praktický vyučovací proces je v súčasnosti na ústupe pre vysoký vplyv digitálnych technológií, ktoré simulujú virtuálnu predstavu o priestore ako aj o objekte. Samotný zážitok však prináša vytvorenie fyzického modelu z reálneho materiálu. Je to určitý návrat z virtuálneho sveta do toho hmatateľného. Rôznorodosť projektov zanecháva myseľ stále dynamickú, ale to neznamená, že je nutné riešiť vždy nový prototyp konštrukcie. Efektivita a estetika v mnohých riešeniach vychádza práve zo základných konštrukčných princípov.

Cieľom výstavy ARCHITEKTONIKA 2017 je prezentácia činnosti Inžinierskeho kabinetu KAT (Katedry architektonickej tvorby) VŠVU v Bratislave ako aj širšia prezentácia kreatívnych riešení študentov pri navrhovaní architektonicko-inžinierskych diel. Je určená nielen študentom, pedagógom a odbornej verejnosti, ale aj ostatným záujemcom o architektonické navrhovanie.

Odporúčame

Výstava nových portrétnych fotografií hercov DAB

Výstava nových portrétnych fotografií hercov DAB

Stála výstava fotografií hercov od Norberta Eggenhofera

Výstavy