Piatok, 23. marec, 2018 | Meniny má Adrián
Pridajte si svoje mesto

Vážení čitatelia, prevádzku služby sme sa rozhodli ukončiť.
Ďakujeme za záujem a ponúkame vám čítanie na titulnej stránke www.myregiony.sk.

Copy (20) Ride

Kde a kedy ?
Copy (20) Ride

Vernisáž -  6. 4. o 18.00 h, Reprezentačné sály, potrvá do 30. 4., kurátorka výstavy: Alena Vrbanová, iniciátor projektu: Igor Benca, Zúčastnení autori a autorky: Zbyněk Janáček, Marek Sibinský, Olga Moravcová, Miroslav Macík (Katedra grafiky a kresby Fakulty umění Ostravskej univerzity); Boris Jirků, Robert Brun, Igor Benca, Patrik Ševčík, Martin Derner, Filip Jurković, Anabela Sládek, Tomáš Tulis, Gabriel Gyenés, Peter Valiska-Timečko (Katedra grafiky Fakulty výtvarných umení Akadémie umení v Banskej Bystrici) Miroslav Brooš, Juraj Sapara, Ivana Sláviková, Eva Masaryková, Jozef Suchoža, Marek Galbavý (Katedra sochárstva a priestorovej tvorby Fakulty výtvarných umení Akadémie umení v Banskej Bystrici); Róbert Jančovič, Vojtech Kolenčík, Róbert Makar, Kateřina Makar Václavková, Róbert Jančovič ml., Martin Ševčovič (Katedra grafiky a iných médií Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave).

Popis

Rozsiahla kolektívna výstava Copy (20) Ride v Nitrianskej galérii predstaví novšie diela z tvorby 26 súčasných slovenských a českých vizuálnych umelcov a umelkýň, ktorí sú súčasne v pozícií výtvarných pedagógov a absolventov odborov umeleckej grafiky, sochy a priestorových médií. Výber zahŕňa autorky a autorov z jubilujúcej Fakulty výtvarných umení Akadémie umení v Banskej Bystrici (založenej v roku 1997), zastúpených grafikou, maľbou, kresbou, objektom a intermediálnou tvorbou. Hosťujúce partnerské umelecké vysoké školy – Fakulta umění Ostravskej univerzity a Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave sú zastúpené grafickou a maliarskou tvorbou svojich pedagógov a absolventov.

Názov výstavy evokuje princíp multiplikácie vo vizuálnom umení a zároveň motív tvorivej “jazdy”, ktorú prešla za uplynulých 20 rokov svojej existencie jubilujúca Fakulta výtvarných umení Akadémie umení v Banskej Bystrici. Výstava verejnosti ponúka spektrum rozmanitých prístupov a stratégií súčasného umenia, pričom fokusuje médium grafiky a podoby jej transmediálnych presahov a paralelne aktuálne formy sochárskych a priestorových médií vo výbere šiestich umeleckých a pedagogických osobností z Katedry sochárstva a priestorových médií FVU AU v Banskej Bystrici. Na výstave sa stretáva tvorba súčasných pedagógov vizuálneho umenia s bývalými žiakmi, dnes autonómnymi osobnosťami mladej umeleckej scény na Slovensku a v Čechách. Tento medzigeneračný vzťah utvára nový rozmer jej čítania v podobe aktuálnych vývinových transformácií nielen vizuálnych médií či technológií, ale najmä jazyka a tematickej agendy súčasného umenia najmladšej generácie.

Odporúčame

Po stopách pravekých metalurgov. Svedectvo bronzového veku 

Po stopách pravekých metalurgov. Svedectvo bronzového veku

Výstava trojrozmerných originálnych archeologických nálezov

Výstavy

Výstava nových portrétnych fotografií hercov DAB

Výstava nových portrétnych fotografií hercov DAB

Stála výstava fotografií hercov od Norberta Eggenhofera

Výstavy