Sobota, 19. október, 2019 | Meniny má Kristián

Vážení čitatelia, prevádzku služby sme sa rozhodli ukončiť.
Ďakujeme za záujem a ponúkame vám čítanie na titulnej stránke www.myregiony.sk.

Copy (20) Ride

Kde a kedy ?
Copy (20) Ride

Vernisáž -  6. 4. o 18.00 h, Reprezentačné sály, potrvá do 30. 4., kurátorka výstavy: Alena Vrbanová, iniciátor projektu: Igor Benca, Zúčastnení autori a autorky: Zbyněk Janáček, Marek Sibinský, Olga Moravcová, Miroslav Macík (Katedra grafiky a kresby Fakulty umění Ostravskej univerzity); Boris Jirků, Robert Brun, Igor Benca, Patrik Ševčík, Martin Derner, Filip Jurković, Anabela Sládek, Tomáš Tulis, Gabriel Gyenés, Peter Valiska-Timečko (Katedra grafiky Fakulty výtvarných umení Akadémie umení v Banskej Bystrici) Miroslav Brooš, Juraj Sapara, Ivana Sláviková, Eva Masaryková, Jozef Suchoža, Marek Galbavý (Katedra sochárstva a priestorovej tvorby Fakulty výtvarných umení Akadémie umení v Banskej Bystrici); Róbert Jančovič, Vojtech Kolenčík, Róbert Makar, Kateřina Makar Václavková, Róbert Jančovič ml., Martin Ševčovič (Katedra grafiky a iných médií Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave).

Popis

Rozsiahla kolektívna výstava Copy (20) Ride v Nitrianskej galérii predstaví novšie diela z tvorby 26 súčasných slovenských a českých vizuálnych umelcov a umelkýň, ktorí sú súčasne v pozícií výtvarných pedagógov a absolventov odborov umeleckej grafiky, sochy a priestorových médií. Výber zahŕňa autorky a autorov z jubilujúcej Fakulty výtvarných umení Akadémie umení v Banskej Bystrici (založenej v roku 1997), zastúpených grafikou, maľbou, kresbou, objektom a intermediálnou tvorbou. Hosťujúce partnerské umelecké vysoké školy – Fakulta umění Ostravskej univerzity a Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave sú zastúpené grafickou a maliarskou tvorbou svojich pedagógov a absolventov.

Názov výstavy evokuje princíp multiplikácie vo vizuálnom umení a zároveň motív tvorivej “jazdy”, ktorú prešla za uplynulých 20 rokov svojej existencie jubilujúca Fakulta výtvarných umení Akadémie umení v Banskej Bystrici. Výstava verejnosti ponúka spektrum rozmanitých prístupov a stratégií súčasného umenia, pričom fokusuje médium grafiky a podoby jej transmediálnych presahov a paralelne aktuálne formy sochárskych a priestorových médií vo výbere šiestich umeleckých a pedagogických osobností z Katedry sochárstva a priestorových médií FVU AU v Banskej Bystrici. Na výstave sa stretáva tvorba súčasných pedagógov vizuálneho umenia s bývalými žiakmi, dnes autonómnymi osobnosťami mladej umeleckej scény na Slovensku a v Čechách. Tento medzigeneračný vzťah utvára nový rozmer jej čítania v podobe aktuálnych vývinových transformácií nielen vizuálnych médií či technológií, ale najmä jazyka a tematickej agendy súčasného umenia najmladšej generácie.

Odporúčame

Výstava nových portrétnych fotografií hercov DAB

Výstava nových portrétnych fotografií hercov DAB

Stála výstava fotografií hercov od Norberta Eggenhofera

Výstavy