Štvrtok, 17. október, 2019 | Meniny má Hedviga

Vážení čitatelia, prevádzku služby sme sa rozhodli ukončiť.
Ďakujeme za záujem a ponúkame vám čítanie na titulnej stránke www.myregiony.sk.

Svet filmu

Kde a kedy ?
Svet filmu

Vernisáž -  9. 6. o 17.00 h, trvá od 7. do 25. 6.

Popis

Výstava predstavuje jednoduchý prierez od amatérskych až po profesionálne filmové kamery. Ide o kamery zo súkromných zbierok, na ktoré sa nakrúcalo na Slovensku. Kamery na 8 mm film, ktoré sa dajú schovať aj do vrecka, až po kamery profesionálne, napríklad kamera Jan Šlechta, ktorá je schopná nakrúcať aj na ručný pohon – kľukou, je schopná aj premietať a pamätá si aj hrané filmy tridsiatych rokov minulého storočia. Animovaný film sa dnes dá robiť aj jednoduchým fotoaparátom. Nie je to tak dávno, keď sa nakrúcalo na komplikovanú animačnú kameru, ktorá váži viac ako 30 kilogramov.

Neprofesionálny svet nakrúcania bude okrem kamier prezentovaný aj domácou spracovateľskou technológiou, ako sú vývojnice, prevíjačky, originálny film do kamery, strihové zariadenia, systém lepenia zvuku a mnohé iné.

Svet filmu však potreboval aj prezentáciu a tá bola v neprofesionálnom svete za filmovej éry výhradne v kinosále, či už improvizovanej doma alebo vo verejnej miestnosti. Preto sa na výstave dajú vidieť filmové projektory, pri ktorých si mnohí pamätníci spomenú, ako im v detských časoch premietali v kultúrnych domoch rozprávky, prípadne doma na stenu im rodičia púšťali zábery z dovolenky. Byť filmárom predstavovalo nielen vlastniť kameru. To bolo málo. 

Museli ste vedieť minimálne niečo z exponometrie, kolorimetrie, mechaniky, chémie..., skrátka, museli ste rozumieť filmu nielen ako umeniu, ale aj technike.

Film a filmová technika bol vynález, ktorý zmenil svet. Najprv ten technický a nadšený amatérsky, potom umelecký a napokon aj ten obchodný. Film bol a je vášeň. Niekto ho s nadšením pozerá. Je však na svete veľa ľudí, ktorí ho rovnako nadšene tvoria. Je to spôsob uchovania spomienok, vyjadrenia myšlienok a pocitov, rozprávania skutočných či vymyslených príbehov. Svet, do ktorého sa môžeme vracať. A tieto naše veľké i malé technické hračky to začali, a tak im touto výstavou chceme prejaviť úctu. Sú stále v našich srdciach, hoci sa už viac rozprávame o pixeloch a bitoch a HD... 

Chceme dať pocítiť ľuďom našu vášeň pre film, ako pre klasický, tak aj pre ten súčasný, nakrúcaný tou najmodernejšou technikou.

Myšlienka vystaviť kamery v nákupnom centre znela zozačiatku čudne. Galéria Mlyny v Nitre je však aj kultúrny priestor, v ktorom sa dá zastaviť, poobzerať sa, nadýchať sa atmosféry filmárskeho sveta. Veď aj to je dôvod, že už niekoľko rokov tu prebieha Cineama, súťaž najlepších slovenských amatérskych filmov, ktorá je súčasťou celosvetovej súťaže UNICA.

 

Odporúčame

Výstava nových portrétnych fotografií hercov DAB

Výstava nových portrétnych fotografií hercov DAB

Stála výstava fotografií hercov od Norberta Eggenhofera

Výstavy