Štvrtok, 17. október, 2019 | Meniny má Hedviga

Vážení čitatelia, prevádzku služby sme sa rozhodli ukončiť.
Ďakujeme za záujem a ponúkame vám čítanie na titulnej stránke www.myregiony.sk.

SNOW FILM FEST 2017

Kde a kedy ?
SNOW FILM FEST 2017

Premiéra dokumentu - 28. 11. o 18.00 h

Popis

Program:

Obyčajní chlapci
(Obyčajní chlapci)
Krajina pôvodu: Slovensko
Dĺžka: 31 min
Réžia: Rasťo Hatiar
Jazyk: slovenský


Dokumentárny príbeh, ktorý sa venuje športovým počinom dvojice lyžiarov pôsobiacich v 90. rokoch, víťazov Európskeho skialpinistického pohára, Dušana Triznu a Milana Madeja. Dodnes nie je na Slovensku nikto, kto by sa vyrovnal ich športovým výkonom, stále sú však nedocenení. Práve, a nie len preto vznikol tento film, ktorý sa snaží podať neskreslený obraz známej dvojice v najslávnejšom období slovenského skialpinizmu a zdôrazňuje skutočné ľudské hodnoty, ktoré by mali zostať vždy v popredí pred športovými výkonmi.

Režisér Rasťo Hatiar
Režisér, kameraman, scenárista. Autor dokumentárnych filmov, oceňovaný na medzinárodných filmových festivaloch. Spolupracoval napríklad na filmoch Príbehy Tatranských štítov, Tatry bez Limitov, Slepá dôvera a mnoho ďalších.
Ako filmár pôsobil aj v Bangladéši, kde pracoval pre OSN.
Vo voľnom čase sa venuje rodine, skialpinizmu, horolezectvu, horskej cyklistike, knihám a hudbe.


Výstup na Link Sar
(Link Sar West)
Krajina pôvodu: USA
Dĺžka: 36 min
Réžia: Jonathan Griffith
Jazyk: anglický, české titulky


Štyri roky sa pokúšal protagonista a zároveň režisér filmu Jonathan Griffith zdolať vrchol hory Link Sar v pohorí Karakoram bez úspechu. Hory naučia človeka okrem iného aj trpezlivosti. V roku 2015 s horolezeckým partnerom Andrew Housemanem stojí pred touto výzvou už po piatykrát, ale s rovnakým nadšením a odhodlaním ako na začiatku. Film zobrazuje realitu pobytu vo vysokých horách, akými Himaláje sú. Milé stretnutia s miestnymi, hrozivé búrky, výšková choroba a v neposlednom rade nedotknutá, divoká a ohromujúca krása najodľahlejších miest na svete.

Režisér Jonathan Griffith
Johnathan žije v Chamonix vo Francúzku a živí sa ako športový dokumentárny fotograf. Ako aktívny športovec postupne posúva hranice toho, čo ešte nikto neodfotil. Úzko spolupracuje s najznámejšími športovcami, ako napríklad s nedávno zosnulým Ueli Steckem. Autentickými fotografiami dokumentuje expedície po celom svete – v Alpách, Patagónii, na Aljaške a v Himalájach.


Dog Power
(Dog Power)
Krajina pôvodu: USA
Dĺžka: 32 min
Réžia: Jordan Schevene
Jazyk: anglický, české titulky


Film Dog Power je ukážkou jedinečného puta medzi človekom a zvieraťom. Tvorcovia sa týmto filmom snažia priblížiť verejnosti niekoľko športových disciplín, ktoré možno robiť so psami. Zoznámite sa s viacerými osobnosťami, z ktorých každá má iný príbeh a inú motiváciu pretekať, ale všetci majú jedno spoločné. Všetci radi zdieľajú športový zážitok so svojim štvornohým priateľom. Ťahacie psy patria k najvýkonnejším športovcom na Zemi a v očiach majú tú najčistejšiu radosť z pohybu. Športových disciplín pre človeka a psa je hneď niekoľko. Film je o tých najčastejších, akými sú canicross, čo znamená beh so psom, scooterjoring, keď má človek za psom zapriahnutú kolobežku, bikejoring je podobný, ale s bicyklom, cart racing, pri ktorom psy ťahajú kolieskové sane, pri skijoringu ťahá pes lyžiara na bežkách, a samozrejme je tu aj tradičný sled racing, sane so psím záprahom.

Jordan Schvevene
Ako syn profesionálneho fotografa nemal k umeleckému remeslu ďaleko. V štrnástich bol pozvaný, aby sa zúčastnil na kurze renomovaného fotografa Jaya Maisela v Colorade. Navzdory rečiam o mrzutých režiséroch je Jordan oceňovaný práve pre jeho ľudský prístup a komunikáciu. Film Dog Power vznikol vďaka spolupráci s projektom Kickstarter, ktorý pomáha mladým umelcom z celého sveta zohnať finančnú podporu na realizáciu ich nápadov.


Ven(ca)
Krajina pôvodu: ČR
Dĺžka: 36 min
Réžia: Jan Venca Francke
Jazyk: český


Treskúci mráz. Sneh. Ľad. Tma. Vlci. Samota. Eufória. Kríza. Naplnenie. Jediné pravidlá - pravidlá divočiny.
Takýto je jeden z najdrsnejších závodov planéty - Yukon Artic Ultra. Teploty môžu klesnúť až na -60 ° C a priemerná teplota vo februári je -20,1 ° C. Je to nepretržitý závod bez podpory, vedúci cez zimnú divočinu Yukonu, kde každý účastník ťahá sane za sebou a na nich všetko potrebné na prežitie. Trať možno zdolať na bežkách alebo na snowbiku. Najdlhšia trasa je takmer 700 km a časový limit na dokončenie je 13 dní. Pozdĺž trate nie sú fanúšikovia, ale vlci a vzdať sa, to sa v odľahlej púšti jednoducho nedá. Patrí do kategórie pretekov, v ktorých nie je cieľom umiestniť sa čo najlepšie, ale dokončiť preteky. Film je športovou reportážou z tohtoročného ročníka a zároveň pohľadom do duše extrémneho športovca.

Jan Venca Francke
Venca je unikátna osobnosť českého športu, začínal plávaním a triatlonom, ktorému sa venoval nielen v Čechách, ale aj v Colorade, Austrálii, Tasmánii a Kanade. Po celom svete vyskúšal niekoľko profesií - tréner, stavbár, záhradník, moderátor v rádiu atď. Teraz sa venuje predovšetkým dlhým behom, orientačným pretekom a iným extrémnym disciplínam. Miluje svoju rodinu, prírodu, šport, hudbu. A život.


BONUSOVÉ FILMY

Pocit viny
(Guilt Trip)
Krajina pôvodu: USA
Dĺžka: 35 min
Réžia: Anthony Bonello, Mike Douglas
Jazyk: anglický, české titulky


Mont Forel je so svojou nadmorskou výškou 3 391 m n. m. druhým najvyšším vrcholom Grónska. Pre skupinu lyžiarov a zároveň hlavných protagonistov filmu je túžba zjazdiť ho na lyžiach obrovská. Ale niečo za niečo. Veľká je aj uhlíková stopa, ktorú vytvorili tým, že na kopec prileteli. Práve preto starostlivo vyberajú jedlo a materiál, preto nabíjajú všetky prístroje iba solárnou energiou alebo akumulátormi, a práve preto pozvali na svoju cestu profesora Aluna Hubbarda, ktorý sa venuje problematike globálneho otepľovania a zvyšovania morskej hladiny. Tento film nie je len o športe a prírode, veľkú rolu tu hrá veda, ale aj radosť a zodpovednosť za ľudské konanie.

Alun Hubbard
Pôsobí na Aberyswyth University a venuje sa hlavne problematike topenia ľadovcov a nárastu morskej hladiny, tomu, ako sa tento jav vyvíjal v minulosti a aké sú tendencie v súčasnosti. Od roku 2007 pracuje za polárnym kruhom v Grónsku a vedie množstvo projektov, zaoberajúce sa tým, ako ľad ovplyvňuje energie, ktoré na územie Grónska vstupujú vďaka oceánskym a atmosférickým procesom.


Rozprávka Johna Shockleeho
(John Shocklee: A Fairy Tale)
Krajina pôvodu: USA
Dĺžka: 9 min
Réžia: Ryan Heffernan & Grayson Schaffer
Jazyk: anglický, české titulky


Bolo nebolo, za deviatimi horami a jedným oceánom... Aj táto rozprávka je o Janovi. Tento ale neleží na peci, ani neseká hlavy drakom, aby oslnil princeznú. John Shocklee žije svoj život presne tak, ako ho to baví. Jeho rozprávka je pozitívna, inšpiratívna a zábavná. Nechajte sa pozvať do lyžiarskeho raja Silverton v Colorade, do jeho kráľovstva, trebárs na vajíčka alebo na fazule.

John Shocklee
John je najmladší zo siedmich súrodencov, má 52 rokov, ale fyzicky sa cíti na 20. Zimu trávi na svahoch kopcov v Colorade, leto na kajaku v Grand Canyon. V zime učí lyžovať, pracuje ako vlekár a stará sa aj o bezpečnosť na horách, kde odstreľuje lavíny. A hlavne lyžuje. Žije v búde, ktorú si sám postavil, na 20 m2 v tých najskromnejších podmienkach. Miluje hory, vodu, hip hop, kávu a jedlo. Čo neznáša, sú peniaze. Presadzuje heslo - žiadne peniaze, žiadne problémy.


Ski for freedom
((Ski for freedom)
Krajina pôvodu: Nemecko
Dĺžka: 10 min
Réžia: Jan Eric Euler
Jazyk: nemecký, anglický, české titulky


Priamo pod zasneženými svahmi a horami, takými krásnymi, že sa tají dych, žijú ľudia, ktorí sa viac než o nádielku prašanu musia starať o to, ako prežiť. Ski for freedom je projekt neziskovej organizácie, ktorá má za úlohu rozšíriť lyžovanie v Pakistane, poskytnúť potrebné lyžiarske vybavenie a učiť lyžovať formou rôznych workshopov. Ide o spoluprácu pakistanskej mládežníckej organizácie Pakistan Youth Outreach a rakúskej organizácie Alpinist. Zameriavajú sa na mladých Pakistancov, chlapcov aj dievčatá z celej krajiny, a umožňujú im zoznámiť sa s horskými športmi a vyškolenie s profesionálnymi rakúskymi lyžiarskymi sprievodcami - Stephanem Keckem a Andreasem Ehrensbergerem – i miestnymi horolezcami. Cieľom je naučiť deti a mládež lyžovať a okrem toho tiež nájsť talenty, ktoré by sa mohli zúčastniť zimných olympijských hier v roku 2022.

Odporúčame

Výstava nových portrétnych fotografií hercov DAB

Výstava nových portrétnych fotografií hercov DAB

Stála výstava fotografií hercov od Norberta Eggenhofera

Výstavy