Piatok, 23. marec, 2018 | Meniny má Adrián
Pridajte si svoje mesto

Vážení čitatelia, prevádzku služby sme sa rozhodli ukončiť.
Ďakujeme za záujem a ponúkame vám čítanie na titulnej stránke www.myregiony.sk.

Miloš Alexander Bazovský (1899 – 1968): Maľby a kresby

Kde a kedy ?
Bazovský: Maľby a kresby

Vernisáž 21. 4. o 18.00 h, výstava potrvá do 19. 6.

Popis

Miloš Alexander Bazovský (nar. 11. 1. 1899 v Turanoch) patrí k najvýraznejším a najvyhranenejším osobnostiam slovenského výtvarného umenia 20. storočia. Po ukončení štúdia na AVU v Prahe u prof. J. Loukotu, V. Bukovaca, M. Pirnera, M. Švabinského a
J. Obrovského v roku 1924 prichádza na Slovensko, najskôr do rodných Turian a neskôr, v roku 1931 do Martina, kde žil a tvoril až do roku 1957. Po krátkom pobyte v Čemiciach sa v roku 1962 presťahoval do Trenčína, kde pôsobil až do svojej smrti (15. 12. 1968). Jeho tvorba je už od roku 1978 prezentovaná v stálej expozícii Galérie Miloša Alexandra Bazovského v Trenčíne.

Ambíciou výstavy v Nitrianskej galérii je komplexne predstaviť a pripomenúť dielo umelca, ktorý patrí k nosným pilierom slovenskej výtvarnej kultúry. Reprezentatívny súbor (viac ako 100 obrazov a kresieb), zostavený predovšetkým zo zbierky Galérie Miloša Alexandra Bazovského v Trenčíne, je doplnený dielami zo zbierkového fondu Nitrianskej galérie a najmä vývojovo závažnými dielami z obdobia 30. rokov 20. storočia zo Slovenskej národnej galérie v Bratislave.

Máloktorý slovenský umelec je tak autenticky, programovo spojený s  témou Slovenska ako Bazovský. Bravúrne, bez pátosu, v absolútne jadrnej skratke a znaku charakterizuje základné atribúty Slovenska, zdôrazňujúc jeho zvláštnu baladickosť, drsnosť i melanchóliu. Príznačný je pre neho nespútaný, odvážny kolorit a výnimočný, sugestívny maliarsky rukopis. Bezprostredne, jedným dychom, buduje syntetický tvar a priestor, suverénne vystihuje charakter, morfológiu, náladu krajiny, príťažlivú konfiguráciu jej prvkov. Magické a poetické sú aj jeho zátišia, motivicky zakódované v každodennej všednosti, podané však vždy inak, objavne a novo. Osobitou výpovednou hodnotou sa vyznačujú Bazovského figurálne diela. V ľahko nahodenej siluete postavy či tváre nám približuje najmä duchovné rozmery ľudskej existencie – smútok, bolesť, nostalgiu, únavu či radosť žitia.

Odporúčame

Výstava nových portrétnych fotografií hercov DAB

Výstava nových portrétnych fotografií hercov DAB

Stála výstava fotografií hercov od Norberta Eggenhofera

Výstavy

Po stopách pravekých metalurgov. Svedectvo bronzového veku 

Po stopách pravekých metalurgov. Svedectvo bronzového veku

Výstava trojrozmerných originálnych archeologických nálezov

Výstavy