Štvrtok, 23. november, 2017 | Meniny má Klement
Pridajte si svoje mesto

My, grafici

Kde a kedy ?
My, grafici

Vernisáž - 29. 9. o 19.00 h, Galéria mladých, potrvá do 20. 11., autori: Martin Engler, Kristína Kubáňová, Dávid Marcin, Adela Režná, Michala Eliášová, Martin Schwarz, Branislav Novotný, Zuzana Barutová, Katarína Dudášová, Filip Bandurčin, kurátorka:  Veronika Trnečková

 

Popis

Kolektívna výstava My, grafici prezentuje tvorbu desiatich mladých výtvarníkov, študujúcich a pôsobiacich na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave v ateliéroch oľnej grafiky a ilustrácie prof. Dušana Kállaya a voľnej a farebnej grafiky doc. Vojtecha Kolenčíka. Zastúpených autorov, pochádzajúcich z rovnakej generácie, spája médium tradičnej grafiky. Výstavu dopĺňajú ukážky ich tvorby v kresbe a maľbe. Zdrojom ich inšpirácie nie je len literatúra, ale aj hudba, vlastné zážitky a pozorovanie sveta okolo seba.

Výstava v priestore Galérie mladých predstavuje výtvarné práce, vyňaté zo súčasnej grafickej tvorby autorov. Hlavnou spájajúcou témou vystavených diel je reflektovanie súčasnosti, ktoré u autorov vyúsťuje do dvoch línií, ktoré medzi sebou vzájomne komunikujú. Prvú líniu prezentujú ilustrácie, v ktorých je pozorovateľný citeľný záujem o imaginárny svet pri použití fantazijných motívov. V druhej línii sú zastúpené diela, kde autori rôznymi spôsobmi spracúvajú život a pozíciu človeka vytiahnutého z modernej doby.

Autori sa neobmedzujú len na pozorovanie okolitého sveta, ale prinášajú vlastné hodnotenie. Novodobé problémy človeka, jeho postavenie a hodnoty, prezentujú s dávkou kritiky, nadhľadu a irónie. Na prvý pohľad rozdielnosť dvoch línií tvorby vystavujúcich autorov vyúsťuje do divácky zaujímavej hry s rôznymi prístupmi k médiu. Kombinácia týchto protipólov umiestnených vedľa seba vytvára určitý kontrast medzi svetom našich predstáv a svetom v ktorom žijeme.

Výstavný projekt zachádza od ilustrácií s fantazijným objektom skúmania až ku voľnej grafike skúmajúcej postavenie súčasného človeka. Na výstave si môžu návštevníci prelistovať autorskými knihami s ilustráciami ako aj vzhliadnuť videozáznamy k tvoreniu grafického cyklu.

Organizujete zaujímavú akciu?

Dajte nám o nej vedieť mailom na redakcia@nasanitra.sk

Odporúčame

Čarodejník z krajiny OZ

Čarodejník z krajiny OZ

Hudobná rozprávka na motívy knihy Lymana Franka Bauma

Divadlo

Wind River

Dráma, krimi, thriller

Kino