Sobota, 19. október, 2019 | Meniny má Kristián

Vážení čitatelia, prevádzku služby sme sa rozhodli ukončiť.
Ďakujeme za záujem a ponúkame vám čítanie na titulnej stránke www.myregiony.sk.

Búrlivá jar

Kde a kedy ?
Búrlivá jar

Réžia, Svetozár Sprušanský, preklad: Alexandra Ruppeldtová, p ohybová spolupráca: Vašo Púčik, scéna a kostýymy: Diana Strauszová, hrajú:   Gertie Matthewsová: Gabriela Dolná, Sam Martina a Kennedy Phillips: Juraj Hrčka

Popis

Búrlivá jar je komorný príbeh plný humoru, ale najmä vnútorných problémov komplikovaného človeka. V jeho centre stojí dominantná žena. Slávna herečka Gertie Matthewsová.

Patrí do kruhu tých vyvolených ľudí, ktorí TO jednoducho v sebe majú. Môže teda ironizovať na tému „jediného a pravého umenia“ a vyrážať dych tým, ktorí horlia o jeho posvätnosti. Nie je totiž jeho vazalom, ale jeho stvoriteľkou. Gertie Matthewsová vie byť cynická, uštipačná, nespravodlivo krutá, ale aj chápajúca, slabá a bezmocná. Je závislá od potlesku a lichôtok, je sebavedomá. Ale aj neistá.

Pozná svoju cenu, a predsa o sebe stále pochybuje. Je krehká a zraniteľná, ako len môže byť ozajstný umelec.

A rovnako osamelá ako mnohé obyčajné ženy. Lebo muži majú strach zo silných žien. A tak sa zblíži s chlapíkmi, ktorých jej osud prihrá do cesty. So strážcom parkoviska – mladíkom Samom z nižšej spoločenskej vrstvy – ktorý má občasné problémy so zákonom a o dve desaťročia neskôr s Phillipsom – rodeným manažérom – ktorý však tiež túži byť hercom. Obaja muži sú chlapčenskí a obaja v živote hľadajú sami seba. Gertie priťahuje ich mladosť, ale aj možnosť čiastočného uspokojenia nenaplnených materinských pudov. Alebo možno len ich odzbrojujúca úprimnosť?

Aj diva predsa občas potrebuje láskavé objatie. Aj keď dobre vie, že človek ako ona je napokon vždy odkázaný sám na seba. 

Herečka, ktorá bude Gertie zosobňovať, ju musí na javisku žiť a nie hrať! – povedal o postave samotný autor.

Gertie nie je výnimočne krásna, má aj nejaké to kilo navyše, občas lezie ľuďom na nervy. Nie je už ani žiadnou mladicou. No vo vzácnych chvíľach, keď zabudne na okolie, ktoré ju sleduje, premení sa na malé dievčatko. Vtedy je civilná, bez afektu, presná a múdra. Keď poučená školou života len tak mimochodom trúsi šibeničné alebo erotické bonmoty. Alebo vie s chirurgickou presnosťou diagnostikovať odvrátenú tvár divadla.

Bez afektu, no plné vášne sú jej výstupy, keď vyčíta mŕtvej matke – svojej doživotnej traume – vlastné komplexy.

Pozývame vás, milí diváci, na herecký koncert Gabriely Dolnej a Juraja Hrčku, ktorí sa vám predstavia v divadelných variáciách na tému premenlivosti hranice medzi svetom divadla a žitou realitou!

Odporúčame

Výstava nových portrétnych fotografií hercov DAB

Výstava nových portrétnych fotografií hercov DAB

Stála výstava fotografií hercov od Norberta Eggenhofera

Výstavy