Utorok, 21. november, 2017 | Meniny má Elvíra
Pridajte si svoje mesto

Veľký zošit

Kde a kedy ?
Veľký zošit

Réžia: Ján Luterán, preklad: Andrea Čerňanská-Černáková, dramaturgia: Daniel Majling, scéna: 
Michal Lošonský, svetelný dizajn: Ján Ptačin, kostýmy: Eva Kleinová, hrajú: Žofia Martišová, 
Martin Šalacha, Marián Viskup, Alena Pajtinková, Martin Nahálka, Juraj Ďuriš

 

Popis

Na dvere chalupy stojacej kdesi v zapadnutej pohraničnej dedine klope žena. Po jej boku stoja dvaja chlapci - dvojčatá. Je vojna. Matka chce, aby dvojčatá vojnu prežili a na vidieku je šanca o čosi väčšia. Jediný človek, ktorý ich však môže prichýliť, je zároveň aj ženiným najväčším nepriateľom. Je to jej vlastná matka.

Dvojčatá sa musia prispôsobiť životu v tvrdých podmienkach sveta u starej mamy, v ktorom sa ľudia celkom zvlčili. Ich stará matka je zatpknutá starena, ktorá otrávila ich starého otca a ľudia okolo nich sú krvilační vojaci alebo suroví sedliaci. Vo svete, kde sa morálka rozsypala na prach, vytvárajú si dvojčatá postupom času svoj vlastný etický kódex, podľa ktorého konajú. Je to kódex pragmatický, tvrdý, ale aj kruto spravodlivý.

Veľký zošit však nie je len príbehom o krutosti a zvieracej podstate človeka. Je to aj príbeh o malom semienku ľudkosti, ktoré dokáže v každom človeku prežiť aj v tej najtvrdšej dobe.

Keď v roku 1987 vyšiel vtedy už vyše päťdesiatročnej spisovateľke Agote Kristof jej románový debut, stal sa okamžite literárnou udalosťou. Získal niekoľko prestížnych ocenení a bol preložený do viac ako tridsiatich jazykov. Divadlo Andreja Bagara uvádza dramatizáciu Veľkého zošita v slovenskej premiére.

 

 

Organizujete zaujímavú akciu?

Dajte nám o nej vedieť mailom na redakcia@nasanitra.sk

Odporúčame

Podivný prípad so psom

Podivný prípad so psom

Osobitá detektívka súčasného britského autora Marka Haddona

Divadlo

Andrej Šeban Trio Život je krásny II. Tour 2017

Andrej Šeban Trio Život je krásny II. Tour 2017

Koncert v rámci Život je krásny II. Tour 2017

Koncert