Štvrtok, 17. október, 2019 | Meniny má Hedviga

Vážení čitatelia, prevádzku služby sme sa rozhodli ukončiť.
Ďakujeme za záujem a ponúkame vám čítanie na titulnej stránke www.myregiony.sk.

Veľký zošit

Kde a kedy ?
Veľký zošit

Réžia: Ján Luterán, preklad: Andrea Čerňanská-Černáková, dramaturgia: Daniel Majling, scéna: 
Michal Lošonský, svetelný dizajn: Ján Ptačin, kostýmy: Eva Kleinová, hrajú: Žofia Martišová, 
Martin Šalacha, Marián Viskup, Alena Pajtinková, Martin Nahálka, Juraj Ďuriš

 

Popis

Na dvere chalupy stojacej kdesi v zapadnutej pohraničnej dedine klope žena. Po jej boku stoja dvaja chlapci - dvojčatá. Je vojna. Matka chce, aby dvojčatá vojnu prežili a na vidieku je šanca o čosi väčšia. Jediný človek, ktorý ich však môže prichýliť, je zároveň aj ženiným najväčším nepriateľom. Je to jej vlastná matka.

Dvojčatá sa musia prispôsobiť životu v tvrdých podmienkach sveta u starej mamy, v ktorom sa ľudia celkom zvlčili. Ich stará matka je zatpknutá starena, ktorá otrávila ich starého otca a ľudia okolo nich sú krvilační vojaci alebo suroví sedliaci. Vo svete, kde sa morálka rozsypala na prach, vytvárajú si dvojčatá postupom času svoj vlastný etický kódex, podľa ktorého konajú. Je to kódex pragmatický, tvrdý, ale aj kruto spravodlivý.

Veľký zošit však nie je len príbehom o krutosti a zvieracej podstate človeka. Je to aj príbeh o malom semienku ľudkosti, ktoré dokáže v každom človeku prežiť aj v tej najtvrdšej dobe.

Keď v roku 1987 vyšiel vtedy už vyše päťdesiatročnej spisovateľke Agote Kristof jej románový debut, stal sa okamžite literárnou udalosťou. Získal niekoľko prestížnych ocenení a bol preložený do viac ako tridsiatich jazykov. Divadlo Andreja Bagara uvádza dramatizáciu Veľkého zošita v slovenskej premiére.

 

 

Odporúčame

Výstava nových portrétnych fotografií hercov DAB

Výstava nových portrétnych fotografií hercov DAB

Stála výstava fotografií hercov od Norberta Eggenhofera

Výstavy