Pondelok, 21. október, 2019 | Meniny má Uršuľa

Vážení čitatelia, prevádzku služby sme sa rozhodli ukončiť.
Ďakujeme za záujem a ponúkame vám čítanie na titulnej stránke www.myregiony.sk.

Štyria v ringu

Kde a kedy ?

Réžia: Michal Spišák, hrajú: Jakub Rybárik, Juraj Ďuriš, Marián Viskup, Lenka Barilíková

Popis

 V kancelárii istej nadnárodnej spoločnosti sa zídu štyria uchádzači o zamestnanie. Výberové konanie sa však začne akosi neobvykle: prítomným uchádzačom je oznámené, že jeden z nich je utajený personalista firmy, ktorý má za úlohu vybrať najlepšieho adepta na príslušnú pracovnú pozíciu. A prichádza prvá úloha: uchádzači majú odhaliť, ktorý z nich to vlastne je a zo svojej spoločnosti ho vylúčiť. Okamžite sa rozohráva napínavá tragikomédia plná vážnych i komických situácií. Divák sleduje nielen zápas o to, „kto je kto“, ale tiež „kto z koho“. Doba je tvrdá a vidina získania lukratívne plateného miesta vo vedení firmy je pre každého viac než lákavá. Ako sa odhalia charaktery jednotlivých aktérov? Kam až sú ľudia pri honbe za prácou a ziskom ochotní zájsť? Aký tvrdý nátlak vydržia? Bravúrne napísané dialógy a napínavá zápletka sľubujú inscenáciu plnú vzrušenia, dramatických premien a diváckej príťažlivosti. Situácie príbehu sú často veľmi smiešne, ale vzápätí nám dochádzajú ich tragické dôsledky; a vtedy nám smiech zamrzne na perách... Aktuálna téma hry je totiž znepokojivou správou o stave súčasnej spoločnosti a ľudí v nej.

Galcerán je vo svojich myšlienkach odvážny, nerozpakuje sa odkrývať tabuizované témy i spodné vody nášho myslenia. No nie je exhibicionista. Umelecká výpoveď mu neslúži na to, aby sa pomocou nej stal nositeľom novátorských myšlienok, aby pertraktoval nové, originálne axiómy. Naopak, svoju filozofiu ukrýva do zrozumiteľných príbehov o nás, o našej každodennosti, hoci je neraz absurdná a ťažko uveriteľná. Galcerán je teda rozprávačom príbehov, čo sa javia ako zábavné, možno trochu cynické, no obsahujú v sebe múdrosť a ušľachtilosť.

Jordi Galcerán Ferrer (1964) je španielsky scenárista, prekladateľ a dramatik, medzinárodne známy predovšetkým svojou najúspešnejšou hrou Grönholmova metóda. Toto dielo bolo preložené do viac ako tridsiatich jazykov a uvádzané po celom svete. Galcerán žije v Barcelone a píše po katalánsky a po kastílsky. V roku 1995 získal za svoju hru Pevne zomknuté slová Cenu Born de Teatre a v roku 1996 Cenu kritiky Serra d´ Or za najlepšie dielo v katalánčine. Jeho divadelná hra Dakota získala cenu Ignasiho Iglesiasa. Spolu s Albertom Guinovartom uviedol roku 2002 muzikál Gaudí. Roku 2005 mala premiéru divadelná hra Karneval a v roku 2007 dokončil hru Cancún, ktorá sa v Španielsku stala nesmierne populárnou. Medzi jeho posledné diela patrí hra Burundanga (2010) a hra Úver (2013), ktorou vyhral veľkú medzinárodnú súťaž dramatikov.

Odporúčame

Výstava nových portrétnych fotografií hercov DAB

Výstava nových portrétnych fotografií hercov DAB

Stála výstava fotografií hercov od Norberta Eggenhofera

Výstavy