Sobota, 20. apríl, 2019 | Meniny má Marcel

Vážení čitatelia, prevádzku služby sme sa rozhodli ukončiť.
Ďakujeme za záujem a ponúkame vám čítanie na titulnej stránke www.myregiony.sk.

Zlatý drak

Kde a kedy ?
Zlatý drak

Réžia: Svetozár Sprušanský, preklad: Katarína Motyková, scéna a kostýmy: Dorota Cigánková, hrajú: Juraj Ďuriš, Lenka Barilíková, Jana Kovalčíková, Marcel Ochránek, Martin Fratrič/Martin Šalacha 

 

Popis

Čo majú spoločné naše životy s mladým Číňanom, ktorý servíruje thajskú polievku v blízkej reštaurácii rýchleho občerstvenia? Sú naše osudy poprepletané? A ak áno, tak ako? Sme pripravení všetky tie náhody, súvislosti a závislosti, pre ktoré sú naše životy také zraniteľné a ktoré bez problémov prekračujú kontinenty, chápať ako možnosti? Ako by ste sa napríklad zachovali, keby ste v polievke našli deravý zub iného človeka?

Miestom hry je čínsko-vietnamsko-thajský fast food „Zlatý drak“. Tu kliešťami na kov v stiesnenej kuchynke medzi syčiacimi plynovými horákmi vytrhnú boľavý zub mladému Číňanovi bez povolenia na pobyt. A zub letí a letí... A nedopatrením skončí najprv v thajskej polievke a napokon v ústach letušky, pravidelnej zákazníčky reštaurácie, z ktorej si obyvatelia z blízkeho okolia brávajú jedlo aj domov. Odrazu ktosi rozpráva príbeh o hladnej lúčnej kobylke, ktorá sa cez zimu stala obeťou mravca. V tejto súvislosti sa nám ako bolestne podobný javí osud malej Aziatky, ktorá po opustení svojej tmavej izbičky vbieha do náručia opitému kamarátovi majiteľa potravín. Ten chce okúsiť štipku jej exotickosti. Žiaľ, bezohľadne. Krehké veci sa lámu až priveľmi ľahko. 

Ako rozpovedať príbeh ilegálnych prisťahovalcov, ktorí sa pohybujú mimo zákona a ktorí nemôžu zájsť k zubárovi, keď ich rozbolí zub, ani na políciu, keď ich niekto núti k prostitúcii  alebo keď ich milenec bije a zároveň miluje až na smrť? Ako opísať paralelný svet migrantov, natlačených v katakombách blahobytu, ktorí sa starajú o naše spokojné bruchá, či ako kuchynskí gigolovia alebo sexuálne otrokyne? Ako sa to dá opísať bez toho, aby sa autor nezamotal do sociálneho gýča ako do ázijských ryžových rezancov v čínsko-thajskej reštaurácii „Zlatý drak“?  Schimmelpfennig všetky hroziace nebezpečenstvá zažehnal tým, že svoju hru epicky schladil a pridal do nej rozprávkové ingrediencie, vtipnú štipku soli, ostré čili korenie prekvapenia a scény rozkúskoval ako suši maki. Výsledok je poetický, brutálny, dojímavý, záhadný i zábavný.

Odporúčame

Výstava nových portrétnych fotografií hercov DAB

Výstava nových portrétnych fotografií hercov DAB

Stála výstava fotografií hercov od Norberta Eggenhofera

Výstavy