Sobota, 19. október, 2019 | Meniny má Kristián

Vážení čitatelia, prevádzku služby sme sa rozhodli ukončiť.
Ďakujeme za záujem a ponúkame vám čítanie na titulnej stránke www.myregiony.sk.

Múzeum medoviny Tomka

Múzeum medoviny TOMKA

Farská 28, 949 01 Nitra

Popis

V starobylej Nitre je toho veľa, čo si zaslúži pozornosť návštevníkov mesta. Medzi takéto nevšedné miesta patrí budova na Farskej ulici č. 28, kde sa odohráva príbeh znovuzrodenia tisícročnej tradície. Tu sa v roku 1984 obnovila tradícia výroby nápoja, ktorý bol typickým pre starých Slovanov, Keltov a Germánov. Týmto nápojom je medovina, a vy môžete navštíviť miesto, kde sídli jej najstarší výrobca na Slovensku, rodinná firma TOMKA. V Múzeu medoviny si môžete pozrieť ich súkromné zbierky fliaš a dokumentov a zažiť aj degustáciu tohto nápoja v Medovom šenku alebo 300 rokov starej pivnici.

Firma TOMKA je najstarším výrobcom medoviny na Slovensku. Tradičná Slovenská Medovina je čisto prírodný produkt, vyrobený zo 4 druhov včelích medov tradičnou kvasnou technológiou. Svoje charakteristické chuťové vlastnosti nadobúda minimálne dvojročným zrením v dubových sudoch v pivniciach Nitry. 

Tak, ako Tradičná Slovenská medovina zaujala svoje čestné miesto v gastronómii, aj príbeh jej putovania dejinami ľudstva má svoje miesto v historických análoch. Múzeum medoviny približuje tento príbeh návštevníkom ukážkami historických dokumentov, obrazovým materiálom, ako aj predmetmi, ktoré majú s medovinou súvis.

Keďže múzeum je prepojené aj s predajňou, návštevníci si môžu tento nápoj nielen pozrieť, ale aj ochutnať, dokonca z historických pohárov a čiaš. Priaznivé účinky medu na ľudský organizmus sú známe už stáročia. Aj preto sa pri prípitku medovinou môže bez obáv povedať „Na zdravie!“.

Aktuálne hráme

Múzeum medoviny Tomka na mape

Otvoriť mapu v novom väčšom okne

Odporúčame

Výstava nových portrétnych fotografií hercov DAB

Výstava nových portrétnych fotografií hercov DAB

Stála výstava fotografií hercov od Norberta Eggenhofera

Výstavy