Piatok, 23. marec, 2018 | Meniny má Adrián
Pridajte si svoje mesto

Vážení čitatelia, prevádzku služby sme sa rozhodli ukončiť.
Ďakujeme za záujem a ponúkame vám čítanie na titulnej stránke www.myregiony.sk.

Piaristický kostol sv. Ladislava

Kostol sv. Ladislava
Piaristická 8, Nitra

Popis

Kláštorný komplex, pozostávajúci z kolégia, kostola a gymnázia vznikal vo viacerých etapách. Základný kameň týchto budov bol položený 9. júna 1701 za biskupa L. Maťašovského. Spočiatku sa začalo so stavbou kláštora s kaplnkou v ľavom krídle a školy v pravom krídle. Pre veľký počet rehoľníkov kaplnka už nestačila, preto sa medzi oboma krídlami uprostred dal postaviť prvý kostol. Keď rektor Adolf Nemčéni zadovážil potrebné finančné prostriedky, kostol dal zbúrať. V roku 1742  sa začalo s výstavbou terajšieho dvojvežového chrámu. V roku 1759 celý komplex vyhorel, no po nadobudnutí finančných prostriedkov sa začalo s jeho opravou a dobudovaním. V roku 1789 bol vysvätený nitrianskym biskupom Františkom Fuchsom. 

Celý komplex tvorí dominantu Dolného mesta a skladá sa z niekoľkých častí. V rokoch 1701 – 1702 bola vybudovaná kláštorná časť, ako kláštor rádu piaristov. Budova kláštora je dvojposchodová a čiastočne podpivničená. Objekt je prístupný z námestia dvoma hlavnými a dvoma vedľajšími vstupmi. Architektúra budovy vytvára vo vnútri dvorný priestor, ktorý je obstavaný zo všetkých strán. 

Kostol sv. Ladislava je ranobarokovou dvojposchodovou stavbou, ktorá je umiestnená v strede budovy kláštora. Vstup do kostola je situovaný v strede.  Hlavné priečelie kostola má mohutné postranné veže, na vrchole s ozdobnými medenými vežami. V južnej veži sa nachádzajú tri nové zvony z roku 1928, pričom najstarší zvon pochádza z roku 1429.

Aktuálne hráme

Piaristický kostol sv. Ladislava na mape

Otvoriť mapu v novom väčšom okne

Odporúčame

Výstava nových portrétnych fotografií hercov DAB

Výstava nových portrétnych fotografií hercov DAB

Stála výstava fotografií hercov od Norberta Eggenhofera

Výstavy

Po stopách pravekých metalurgov. Svedectvo bronzového veku 

Po stopách pravekých metalurgov. Svedectvo bronzového veku

Výstava trojrozmerných originálnych archeologických nálezov

Výstavy