NITRA. Divadelný sviatok v Nitre sa pomaly blíži, medzinárodný festival Divadelná 2017 bude v dňoch 22. – 26. septembra. Okrem 10 inscenácií hlavného programu od tvorcov z Belgicka, Česka, Grécka, Poľska, USA, Slovinska a Slovenska Nitranov pritiahne aj tradične bohatým a pestrým sprievodným programom.

Viac zameraný na deti
„Už viacej rokov sa snažíme, aby bol sprievodný program koncipovaný k téme festivalu, aby ju nejakým spôsobom rozvíjal a doplnil aktivitami, ktoré priamo vznikajú pre festival alebo sú prezentované z mesta či regiónu,“ hovorí Slavka Civáňová, dramaturgička sprievodného programu a koordinátorka práce s mládežou.
„Dá sa povedať, že v tomto roku máme program viac zameraný na detského diváka, intenzívne tiež rozvíjame diskusné formáty, s ktorými sme začali v minulých ročníkoch – Živá knižnica a Verejná obývačka. Popri tom zachovávame klasické členenie – ponúkame Iné námestie s víkendovým pouličným programom, sobotnú Bielu noc ako tradičnú prehliadku kultúrnych inštitúcií doplnenú o akcie v uliciach mesta, a tiež rozsiahlu sekciu Festival deťom.“
Grafity Spomienka na Irak
V prvý festivalový deň piatok 22. septembra sa sprievodný program začne už od 8. h Dňom priateľstva v Krajskom osvetovom stredisku, ktorý ponúkne divadelné predstavenia, tvorivé hry a dielne pre deti. O 9. h sa v Centre asýrskych kresťanov na Samovej 4 začne Septembrový tulipán - celodenný tvorivý workshop nevidiacich a slabozrakých detí projektu Darujem ti tulipán a detí irackých azylantov. Vyvrcholí na námestí po 15. h grafity projektom Spomienka na Irak.
Staré divadlo Karola Spišáka, druhý hlavný spoluorganizátor festivalu, prispeje do programu monodrámou s morálnym konfliktom učiteľa a jeho žiakov Klammova vojna, ktoré odohrajú v školskej triede na SPŠ stavebnej.
Popoludní od 14. h recitovanie poézie a prózy priamo na ulici zorganizujú Kníhkupectvo a antikvariát Pod Vŕškom a ZUŠ Jozefa Rosinského.
„V spolupráci s folkloristom Drahošom Dalošom sme pripravili otvárací happening. V rámci témy #Fundamentals s viacerými kľúčovými slovami prinesie odkazy na tradície a slovenskú kultúru. Happening Ozveny hôľ sa uskutoční o 18. h - pol hodinu pred otváracím predstavením festivalu Právo na šťastie. Na námestí a vo foyer Divadla Andreja Bagara zaznejú tóny fujár a niekoľkometrových trombít,“ povedala Civáňová.
Novinkou bude Pocitový chodník
Víkendový sprievodný program sa podľa dramaturgičky bude sústrediť najmä na rodičov s deťmi. O 12. h do 18. h bude na Kupeckej ulici návštevníkom k dispozícii interaktívny Empathy Black box - priblíži im starosti a problémy, s ktorými sa denne boria nevidiaci ľudia. Počas oboch dní od 15. h sa námestie zmení na Zónu radosti s tvorivými dielňami, hrami a súťažami. Novinkou bude interaktívna zóna pre relaxáciu - Pocitový chodník na Kupeckej ulici.
Na námestí budú dve pouličné predstavenia – v sobotu Teatro Tatro predstaví Červenú čiapočku a Nové divadlo rozprávku Kozliatka a vlk, v nedeľu bude opäť Červená čiapočka a Divadlo na Rázcestí uvedie Familiárum - rozprávku spojenú s tvorivými dielňami.
V rámci víkendového pouličného programu množstvo aktivít pripravuje ZUŠ Jozefa Rosinského. Na námestí uvedie divadelné, výtvarné i hudobné inštalácie pod názvom Hodnoty na ulici a vo svojom areáli chystá prezentáciu projektu Bártfay medzi nami.
„Zaujímavá bude aj sobotná site-specific tanečná inštalácia Froot v podaní Sehnal & Co. Na námestí nebude chýbať diskusná Verejná obývačka – v sobotu na tému Eko mesto, v nedeľu na tému Spravodlivosť. Sobotnej diskusii bude predchádzať prvá Festivalová cyklojazda medzi DAB a Starým divadlom. Počas víkendu sa diváci môžu tešiť aj na najlepšie animované filmy pre deti v Kino Feste Anča, ktoré budú premietať v rozprávkovej búde Teatra Tatra na námestí,“ pokračuje Civáňová.
„Tradičná sobotná Biela noc s prehliadkami múzea, galérie a synagógy bude tento rok medzinárodne ladená. V otváracom koncerte na nádvorí Nitrianskej galérie sa zmesou hudby rôznych národov predstaví maďarská kapela Úzgin Űver. Biela noc bude opäť ako po iné roky spojená s Mladým divadlom. Tento rok v Ponitrianskom múzeu uvedú projekt Antigona od Súkromného konzervatória v Nitre, v synagóge zas predstavenie Vlna.sk od súboru Drim pri o ZUŠ Jozefa Rosinského a Vietor v skrini - spoločný projekt súboru Slúchadlo pri ZUŠ Jozefa Rosinského a ukrajinského Divadelného laboratória Vidsutnist. Ten bude mať v Nitre premiéru.“
V rozprávkovej búde Teatra Tatra na námestí budú počas Bielej noci prezentovať video archív z 25-ročného pôsobenia súboru. V sobotu budú môcť návštevníci centra mesta vidieť inštaláciu výtvarníkov Vila Šulíka a Erika Fehéra spojenú okrem iného aj s históriou Nitry.
Aj toto je umenie
Tento rok Divadelná Nitra v spolupráci s Amnesty International a Post Bellum pripravujú v knižnici v rámci Živej knižnice diskusie. Piatková bude venovaná téme tolerancie a solidarity, jej účastníci sa stretnú s ľuďmi, ktorí predstavujú menšiny – etnické, náboženské či sexuálne. Pondelková diskusia prinesie tému slobody slova, bude sa venovať cenzúre i samizdatom.
Projekt Aj toto je umenie, ktorý v rámci Divadelnej Nitry funguje štvrtý rok, nebude podľa Civáňovej chýbať ani v tomto ročníku festivalu. Stojany s informáciami upozorňujú na zabudnuté diela, sochy, objekty a budovy v Nitre.
„Tento rok k nim pribudnú ďalšie tri – predstavia miesta a budovy, ktoré v našom meste boli významné a už neexistujú. Prvým je kostol sv. Jakuba, ktorý kedysi stál na Svätoplukovom námestí, kríž z neho je dnes nad Svoradovou jaskyňou, druhou budovou bude bývalé mestské divadlo, ktoré kedysi stálo približne na mieste súčasného DAB a koncom 2. svetovej vojny bolo zbúrané. Tretím predstaveným objektom bude niekdajšia synagóga ortodoxných na Párovciach, ktorá stála blízko dnešného kostola Štefana kráľa,“ povedala dramaturgička.
Práca s mladým publikom je dôležitá
V rámci festivalu budú pokračovať aj so vzdelávacím projektom Ako na divadlo, ktorý bude venovaný festivalovým inscenáciám. Študenti spolu s lektormi budú rozoberať festivalovú hru Zvizdaľ Černobyľ tak ďaleko, tak blízko.
Tento rok projekt rozšírili o pobyt študentov na festivale, lebo prácu s mladým publikom považujú za nesmierne dôležitú vec pre mesto aj pre festival. Na Divadelnú Nitru prídu študenti z VŠMU, AU v Banskej Bystrici a JAMU v Brne a spolu s lektormi sa budú intenzívne venovať inscenáciám aj diskusiám.
Tému festivalu bude odrážať aj filmový program. Od soboty do utorka v čitárni Starého divadla premietnu snímky Diera v hlave, Rodinné šťastie, Cooltúra a Nebo a ľad.