nou šintavského panstva. Obyvatelia sa zaoberali zväčša poľnohospodárstvom, chovom oviec a rozvozom soli zo soľného skladu v Trsticiach. Symboly v pečatnom obraze poukazujú na geografickú polohu obce medzi dvoma riekami Dudváhom a Malým Dunajom Pečatný obraz zároveň znázorňuje aj možný spôsob živobytia, ktorým bolo pravdepodobne prievozníctvo, ale aj chytanie rakov.
V súčasnosti má Čierna Voda 1410 obyvateľov. Je tu vybudovaný obecný vodovod i plynovod, nedávno zrekonštruovali miestny kostol, čiastočne materskú i základnú školu, kultúrny dom, v súčasnosti ukončujú rekonštrukciu objektu bývalého obecného úradu. Od roku 1999 je starostom Štefan Lukovics. Obecné zastupiteľstvo pracuje v zložení: Štefan Mislay (zástupca starostu), Karol Szalonnás, Imrich Kádár, Karol Varjú, Gizela Orbánová, Katarína Fodorová, MUDr. Ildikó Katonová, Terézia Csadiová a Zuzana Csadyová.
Budú mať aj lekársku
starostlivosť
Budova, v ktorej momentálne sídli Obecný úrad, nedisponuje vhodnými podmienkami na túto činnosť. Miestnosť pre starostu je síce priestranná, ale dve pracovníčky obecného úradu sa tlačia v miestnosti dvakrát dva metre. „Keď jedna z nich vybavuje stránku, druhá sa nemôže sústrediť na vybavovanie vlastnej agendy. Už v júli sa z objektu pošty presťahujeme do zrekonštruovanej budovy bývalého objektu obecného úradu a knižnice,“ hovorí starosta Čiernej Vody Štefan Lukovics. V priestoroch súčasného obecného úradu má vzniknúť zdravotné stredisko. V jednotlivých dňoch týždňa by tu svoje služby mali postupne poskytovať gynekológ, internista praktický obvodný lekár pre dospelých a pre deti. Pribudne aj lekáreň. Všetko sa má zrealizovať ešte do konca tohto roku.
Povyvážali tony odpadu
V obci sa každoročne organizujú dve veľké upratovania. Jarné už majú za sebou, druhé býva na jeseň. „Aj napriek tomu že v obci pravidelne každý mesiac robíme separovaný zber starých akumulátorov, PET fliaš, skla, papiera a elektronického odpadu, robievame aj takzvané veľké upratovania. Keď sme s nimi po nástupe do mojej funkcie začali, ľudia pred domy vyložili toľko prebytočných vecí, že sme museli povyvážať tony odpadu. Teraz je už rôznych veľkých odpadov oveľa menej. Predchádzame tak vytváraniu divokých skládok,“ hodnotí výhodu takéhoto postupu starosta.
Nezamestnanosť riešia
aktivačnými prácami
V Čiernej Vode je v súčasnosti takmer sto nezamestnaných. Do aktivačných prác zapájajú 37 ľudí. Každý z nich musí v priebehu mesiaca odpracovať osem pracovných dní, aby mohol dostať aktivačný príspevok. „Máme aj čatu murárov. Tí sú v súčasnosti nasadení najmä na práce pri rekonštrukcii už spomínaného budúceho obecného úradu a knižnice,“ hovorí starosta obce Štefan Lukovics. Približne pätnásť ľudí je zamestnaných v jednej z eseročiek, ktorá tu vznikla z bývalého poľnohospodárskeho družstva, časť pracuje v okrasnej škôlke a približne štyridsať žien sa zaoberá pestovaním zeleniny vo firme Zoltána Forru. Niekoľko jednotlivcov pracuje tiež v predajni textilu, kvetinárstve, piatich obchodoch s potravinami, v štyroch pohostinstvách a na pošte. Približne tridsať žien sa venuje aj opatrovateľskej službe. Navštevujú najmä nevládnych dôchodcov a pomáhajú im pri zabezpečovaní pokojného života v starobe.
U nich to ešte funguje
V Čiernej Vode si mnohé objekty vybudovali svojpomocne. Tak tomu bolo pri prestavbe kultúrneho domu, oprave kostola, dostavbe sociálnych zariadení a kabín na futbalovom štadióne. „Financií veľa nemáme. Keď však hľadáme ľudí na pomoc pri niektorej prestavbe, stačí aby sme v rozhlase vyhlásili, že potrebujeme napríklad dvadsať brigádnikov a zvyčajne ich príde aj štyridsať. U nás to na prekvapenie ešte takto funguje,“ hodnotí podporu obyvateľstva starosta obce. Takto podobne to bolo aj pri prestavbe bývalej hasičskej zbrojnice na spoločenskú miestnosť, ktorá teraz slúži najmä Poľovníckemu združeniu Biely agát Čierna Voda pod vedením Karola Szalonnása, ale stretávať sa tu môžu všetci podľa záujmu.
Cesty sú pomerne
v dobrom stave
V Čiernej Vode majú sedem kilometrov obecných ciest. Tie sú v pomerne dobrom stave, prípadné výtlky opravujú vždy v júli. „Každý rok do ich opráv investujeme 100-tisíc korún. Nehovorím, že je to najkvalitnejšie, ale nehrozí, že budeme mať zlé cesty. Po nich k nám prichádzajú najmä rybári, lebo tu máme krásne prostredie a atraktívny rybársky revír,“ hovorí starosta. Plynulý chod práce obecného úradu zabezpečuje s tromi pracovníčkami. Majú na starosti daňové záležitosti, vydávajú stavebné povolenia, overujú písomnosti. Starosta hovorí, že ide o skúsené a seriózne pracovníčky, preto všetky úlohy zvládajú zatiaľ bez problémov.
Dôchodcovia chodia
aj na kúpalisko
Napriek tomu, že v obci je pomerne málo aktívnych dôchodcov - necelých štyridsať, výsledky ich pomoci je vidieť takmer na každom kroku. Napríklad po hodoch a obecných dňoch sú medzi prvými, ktorí prídu a pomáhajú zbierať zabudnuté papiere, poháre, fľaše. Dôchodcovia sa pravidelne stretávajú každý druhý pondelok po 14. hodine vo svojom klube, kde besedujú, hrajú karty, nacvičujú rôzne programy, neraz sa im vraj nechce ísť ani domov. Obec im z času na čas poskytne autobus, aby sa mohli vybrať na výlet. S obľubou vraj chodievajú najmä na termálne kúpaliská. Klub pracuje pod vedením Marty Haverovej. Najstaršími obyvateľmi obce sú Margita Skamlová (nar. 1915) a Imrich Kása (nar. 1919).
Mladí sa angažujú najmä
v Csemadoku
Na veľmi dobrej úrovni v obci funguje tanečný súbor pod vedením Zoltána Csadiho a Margity Lošonskej. Vystupujú na rôznych podujatiach v rámci obce, ale aj na medzinárodnej scéne. Nedávno vystúpili v Budapešti, pravidelne navštevujú partnerské mesto na juhu Maďarska Kapospula.
Doménou číslo jedna
je futbal
Čo obyvateľov obce najviac spája, je láska k futbalu. A mužstvo po skončení súťaže skončilo na 7. mieste v rámci 5. ligy - vedie ich Angneša Gašparovičová. Žiacke družstvo do 15 rokov trénuje brankár A tímu Ladislav Fekete. Žiaci pod jeho vedením obsadili deviatu priečku v druhej triede okresnej súťaže. Už o pár dní budú v obci veľké oslavy 60. výročia založenia futbalu v Čiernej Vode. Pri tejto príležitosti vydajú aj publikáciu Ľudovíta Havera, v ktorej bude podrobne zmapované celé obdobie futbalu až po súčasnosť. Históriu futbalu v obci spracoval aj starosta obce. On však jej vydanie odložil na jeseň, hoci ju už má pripravenú aj na CD nosiči.
Zelená výstavbe rodinných domov
Starostovu myšlienku, aby sa v obci realizovala výstavba nájomných bytov, obecné zastupiteľstvo zamietlo. Dôvodom boli zlé skúsenosti s rodinami, ktoré bývajú v štyroch sociálnych bytoch a ich často meškajúce platby za nájomné. V obci sa teda rozhodli mladé rodiny podporovať aspoň prideľovaním lacných stavebných pozemkov. Aj vďaka tejto ústretovosti už na jednom zo stavebných obvodov pribúda jedenásť nových rodinných domov.